Washington újabb szankciók bevezetését tervezi Oroszország ellen – értesült a Világgazdaság.
Joe Biden kormánya újabb lépéseket tesz az olajexport szankcionálására. A célja, hogy még hatékonyabban támogassa Ukrajnát, különösen Donald Trump beiktatása előtt.
A leköszönő Joe Biden kormányzata az Ukrajna ellen folytatott háború következményeként újabb szankciók bevezetését készíti elő Oroszország ellen. A tervek között szerepel, hogy célzott intézkedéseket alkalmaznak az orosz nyersolajat szállító tankerek ellen, ezzel ismételten megpróbálva csökkenteni Moszkva olajbevételeit.
A demokrata elnök fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy Ukrajna támogatását garantálja, még mielőtt Donald Trump hivatalosan is átvéve az elnöki posztot január 20-án, megkezdi tevékenységét. Fontos szempont, hogy a republikánus politikus nem egyszer kifejezte elégedetlenségét a Kijev felé irányuló amerikai anyagi segítség mértékével kapcsolatban. Továbbá, kérdéses, hogyan fog Trump reagálni az Oroszországgal szemben bevezetett szankciókra, és milyen irányba terelheti a két ország közötti viszonyt.
A Reuters három megbízható forrása alapján úgy tűnik, hogy egy "rendkívül fontos" új amerikai szankciós csomag készül, melyben többek között két orosz olajipari cég, több mint száz tartályhajó, olajkereskedők, valamint orosz biztosítók is helyet kaptak.
Egyes források alapján büntetőintézkedéseket terveznek bevezetni azokkal a tankerekkel szemben, amelyek az orosz olajat a Nyugat által meghatározott 60 dolláros hordónkénti ársapka felett szállítják. (A jelenlegi árfolyam szerint egy dollár 396,9 forintot ér.)
A hírügynökség rámutatott, hogy még az ársapkát meghaladó áron kínált orosz olajat is kedvezményesen értékesítik a piacon, miközben Kína és India lelkesen szerzi be ezeket az importokat.
Washington már értesítette Indiát a tervezett újabb szankciókról. Egy forrás szerint emlékeztették Delhit arra, hogy az olajpiacon bőséges kínálat van, és az árak is viszonylag alacsonyak, így Indiának nem kellene nehézségekkel szembenéznie a szükséges ellátmány beszerzésekor. Az indiai külügyminisztérium eddig nem adott választ a Reuters megkeresésére.
Ami az olajárat illeti, az
hétfőn dél körül az október közepe óta legmagasabb szinten egyrészt az Európában és az Egyesült Államokban is szokatlanul nagy hideg, másrészt amiatt, mert a kereskedők számítanak is az iráni és az orosz exporttal szembeni szankciók szigorítására.
A Brent olaj ára 0,3 százalékkal növekedett, így jelenleg hordónként 76,73 dolláron áll. Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államokban használt West Texas Intermediate (WTI) is hasonló mértékben drágult, most hordónként 74,19 dollárt kell érte fizetni.