Különös figyelmet érdemel, hogy Magyarországon egy új, veszélyes kullancsfaj tűnt fel. A szakértők figyelmeztetnek, hogy ez a rovar komoly egészségügyi kockázatokat hordozhat, és fontos, hogy mindannyian tudatában legyünk a megnövekedett veszélynek. A kul


Egy innovatív applikáció révén mostantól bárki könnyedén bejelentheti a gyanús példányokat. Ennek köszönhetően a kutatók gyorsabban és hatékonyabban tudják értékelni a potenciális fenyegetéseket.

A korai tavasz beköszöntével már februárban felbukkantak a kullancsok Magyarországon, közöttük nemcsak a hazai fajták, hanem a déli területekről érkezett, nem őshonos Hyalomma fajok is. A kutatók mostantól egy innovatív mobilalkalmazás segítségével várják a bejelentéseket a vérszívókról, ahogy azt a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) legfrissebb közleménye is hangsúlyozza.

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) évek óta működteti a Kullancsfigyelő programot, amely mostantól a PragmaTick nevű mobilapplikációval is kiegészül. Az iOS-re és Androidra is letölthető alkalmazást a HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézetének kutatói és informatikusok fejlesztették az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium, valamint az EU-s PRAGMATICK COST pályázat támogatásával.

A kutatók felhívják a lakosság figyelmét, hogy ha kullancsot találnak, érdemes alaposan megfigyelniük, és készíteni róla egy fényképet. Különösen figyeljenek a Hyalomma fajra, mivel az ilyen példányokat zárható tégelyben érdemes megőrizni, majd a kutatókhoz eljuttatni. Az erre a célra kifejlesztett alkalmazás segítségével néhány egyszerű kérdés megválaszolása és a fotó csatolása után gyorsan bejelenthetik a gyanús kullancsot. A beküldött mintákat folyamatosan elemzik, és eddig a krími-kongói vérzéses láz vírusát nem észlelték bennük. Ez a közreműködés segíthet a kutatóknak a kullancsokkal kapcsolatos kutatásokban, és hozzájárulhat a közegészségügy védelméhez.

A Hyalomma kullancsok főként nagytestű emlősökön, mint például lovakon, szarvasmarhákon, bivalyokon és szamarakon találhatók meg. A kutatók hangsúlyozzák, hogy az tavasszal észlelt egyedek különös figyelmet igényelnek, mivel ezek a helyi áttelelés vagy a hazai szaporodás jelei lehetnek.

A Hyalomma kullancs számos szempontból megkülönböztethető a hazánkban elterjedt, megszokott kullancsfajoktól.

Magyarország területén körülbelül 20-30 különböző kullancsfaj található, és ezek közül néhány kifejezetten azonos típusú gazdaállatokra specializálódott.

A Kullancsfigyelő program elindítása óta rengeteg lakossági bejelentés futott be, amelyek közül a legtöbb a helyi kullancsfajokra vonatkozott. Az elmúlt négy évben összesen 19 Hyalomma példányt sikerült összegyűjteni különböző pontjairól Magyarországnak.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy bármilyen kullancsfajjal találkozunk, a legfontosabb az azonnali eltávolítás. "Minél több időt tölt a vérszívó a bőrünkbe fúródva, annál nagyobb az esély arra, hogy valamilyen kórokozó jut a szervezetünkbe" - figyelmeztetnek.

Amennyiben olyan kullancsot észlelünk, amely már elkezdte a táplálkozást, fontos, hogy azonnal elvégezzük a eltávolítását. Ezt megtehetjük csipesszel, vagy akár kézzel is, ügyelve arra, hogy a bőrhöz minél közelebb fogjuk meg, és egy határozott mozdulattal húzzuk ki. A gyors reakció kulcsfontosságú, hiszen bizonyos kórokozók már néhány óra alatt is bejuthatnak a véráramba. Szakértők szerint ebben az esetben nem szükséges orvoshoz fordulni, hiszen ezzel feleslegesen terhelnénk a egészségügyi személyzetet.

A PragmaTick alkalmazás nemcsak a kullancsok bejelentésére nyújt lehetőséget, hanem értékes információkat is kínál a Hyalomma és más hazai kullancsfajokról, valamint eloszlatja a kullancsokkal kapcsolatos gyakori tévhiteket. Az applikáció jövőbeli tervei között szerepel, hogy nemzetközi szinten is elérhetővé váljon, ezzel elősegítve a globális kutatási erőfeszítéseket.

A részletes információk és a program eddigi eredményei a www.kullancsfigyelo.hu oldalon érhetők el. A HUN-REN célja, hogy a Magyar Kutatási Hálózat Európa egyik leghatékonyabb kutatási szervezetévé váljon.

Related posts