Időhúzás helyett sürgető feladat: a híres magyar gesztenyeüzem újjáépítése őszig - Agro Napló

Szeptember közepére az ország legnagyobb gesztenyefeldolgozó üzemének újra kell születnie, miután a Kadarkút-vótapusztai gyárat tragikus tűzvész tette a földdel egyenlővé március 27-én. A lángok egy új gépsor üzembe helyezése során keletkeztek, emberi hiba következtében, és a kár mértéke 3,5 milliárd forintot tett ki, a berendezések és az egész üzemcsarnok szinte teljes megsemmisítésével. Annak ellenére, hogy a határidő rendkívül szoros, a cég vezetése és a munkatársak egyaránt eltökélten dolgoznak az újjáépítés érdekében, közösen, a lehető legnagyobb erőfeszítéssel igyekeznek felvenni a harcot az idővel.
A Sarkpont Zrt. a hazai gesztenyefeldolgozás éllovasa, hiszen nemcsak a legnagyobb kapacitással bír, hanem a legmodernebb technológiákkal is operál. Az alapító és irányító Egyed Károly nem csupán egy jelentős üzemet alapított – a régióban kiemelkedő szerepet játszik a vállalkozás újraélesztésében is. A Sarkpont Zrt. híres gesztenyepüréje csupán egy a sok népszerű termék közül, melyekkel a cég gazdagítja a piaci kínálatot. Egyed Károly és csapata elkötelezett a fajtanemesítés, a gasztronómiai innovációk és a táplálkozástudatosság terén, így minden erejüket a különleges, tápláló gyümölcs kultúrájának fejlesztésére összpontosítják – derült ki a vállalat legutóbbi közleményéből.
A cég magasan képzett matematikus és mérnök szakembere saját kezűleg tervezi és programozza a különleges, automatizált gépsorokat. Az alapanyagok, amelyek a gyártási folyamat alapját képezik, Dél-Európa különböző részeiről, illetve néha még a tengeren túlról is érkeznek. Szeptember és október folyamán, amikor az éves termelés jelentős része, 80-85%-a készül, különösen fontos ez a logisztikai folyamat. Idén is hasonló ütemezés várható, feltéve, hogy a gyár újjáépítése sikeresen befejeződik addigra. A katasztrófa által sújtott Sarkpont Zrt. támogatásáról biztosította Neszményi Zsolt, Somogy vármegye főispánja, valamint Szászfalvi László, a térség országgyűlési képviselője. Támogatásuk kiterjed a bérekre, az üzem helyreállítására és az építési engedély gyorsított kiadására is.
A gesztenyét nem lehet hosszú ideig tárolni, mert hamar romlani kezd a minősége - ismertette Egyed Károly. Mint mondta, a legjobb, ha a beérkezést követő 48 órán belül feldolgozzák, és idén is így fognak tenni, ahogy minden évben 1993 óta. A szakember hozzátette, hogy a helyzet most persze sokkal bonyolultabb, mint az eddigi években; nem tudjuk nyugodtan várni a szüretet és termékfejlesztésekkel, piacépítéssel tölteni az időt. Szeptemberre állnia kell az új csarnoknak, és újra fel kell építeni a gépsorokat. Sokan ígértek különböző segítséget, melyekről, - ahogy Egyed Károly hozzátette - nagyon gyorsan kiderül majd, jelentenek-e valamit a gyakorlatban.
A munkálatok már megkezdődtek, jelenleg az építési tervek jóváhagyására várnak, és remélik, hogy ezek mihamarabb átfutnak a szükséges rendszereken. Eközben a gépekhez szükséges alkatrészek beszerzése is folyamatban van, hiszen az összeszerelés hatalmas feladat, amely nyilvánvalóan csak a csarnok felépítése után kezdődhet el. Érdemes megjegyezni, hogy a csarnok nem csupán a falakat és a tetőt jelenti – ezek ugyanis már elpusztultak –, hanem egy komplex, élelmiszergyártáshoz elengedhetetlen infrastruktúrát is, amelyhez speciális közműhálózat és megfelelő teljesítmény szükséges. A kivitelezők lényegében fenntartják a szükséges kapacitásokat, de a feladatok száma hatalmas. Nemcsak az adminisztratív határidőkkel kell megküzdeniük – emelte ki Egyed Károly –, hanem a bank, amellyel szinte a kezdetektől fogva együttműködtek, most, amikor igazán szükség lenne a támogatásukra, meglehetősen barátságtalan és szinte ellenséges hozzáállást tanúsít.
Emellett és nem utolsó sorban gondoskodni kell arról a mintegy 40 emberről, akik a cégnél dolgoznak, többen évtizedek óta. Mind állományban maradtak, senkinek nem mondtak fel, és senki nem hagyta el a vállalatot, de szeptemberig még hátra van egy fél év, amikor nincs termelés, nincsenek bevételek, csak elképesztő kiadások.