Tudtad, hogy hetven év elteltével a nők ismét lehetőséget kapnak arra, hogy ezt a hivatást válasszák?


Zabó Jánosné, az első női mentőápoló a Mentők Napja ünnepségen Győrfi Pál szóvivővel.

Sokan úgy tudták, hogy az Országos Mentőszolgálatnál csupán 2017 óta dolgozhatnak nők is mentőápoló és gépkocsivezető beosztásban. Korábban a hölgyek csupán orvosként és mentőtisztként teljesíthettek szolgálatot a prehospitális ellátásban, írja az OMSZ közösségi oldalán. Azonban néhány hónappal ezelőtt kiderült, hogy él egy budapesti hölgy, aki mentőápolóként szolgált a Központi Mentőállomáson több mint hetven évvel ezelőtt.

A Kresz Géza Mentőmúzeum munkatársai nemrégiben felvették a kapcsolatot a 92 éves Zabó Jánosnéval, aki emlékezetes történeteket osztott meg velük. Elmondása szerint 1951-ben, 74 évvel ezelőtt négy hűséges bajtársnőjével együtt részt vett egy mentőápolók képzésén, amelynek keretében három éven át dolgozott a Mentőszolgálat kivonuló ápolójaként. Rózsika néni szenvedélyesen beleszeretett az életmentő hivatásba, azonban 1954-ben a programot megszüntették. Az addigra már 20 főre bővült bajtársnői közösséget más egészségügyi területekre irányították, elsősorban kórházi nővérként folytathatták pályafutásukat - áll a OMSZ közleményében.

Zalában jelenleg számos női mentőápoló teljesít szolgálatot, akik elkötelezetten dolgoznak a közösség egészségének megőrzéséért.

A parlamenti díjátadó ünnepség különleges pillanataiban Rózsika néni díszvendégként tündökölt, és a nézők hosszú, lelkes tapsvihara köszöntötte az első női mentőápolót. Jelenleg az Országos Mentőszolgálatnál 590 nő végzi elhivatottan a mentőápolói feladatokat, magas szakmai színvonalon. Zalában pedig 14 bátor női mentőápoló járul hozzá a közösség biztonságához és egészségéhez.

Related posts