Trump "nagy, gyönyörű törvénye" körüli viták nemcsak a demokraták, hanem a republikánusok számára is kockázatos következményekkel járhatnak. A törvény melletti vagy elleni állásfoglalásuk komoly hatással lehet a párt jövőbeli politikai stratégiáira és vál


Milyen meglepetésekkel szolgálhat Elon Musk legközelebb az amerikai elnök számára? Vajon a következő támadása még élesebb lesz, mint a vád, amely szerint neve is fellelhető az Epstein-iratokban? És mit lép majd Donald Trump? Lehet, hogy végül elrendeli Musk deportálását Dél-Afrikába? A közvélemény egy jelentős része, különösen az Egyesült Államokon kívül, valószínűleg ennyit lát a költségvetési törvényjavaslat körüli vitából. Annyira azért tudják, hogy Trump - a megszokott stílusában - ezt is csak "egy óriási, csodás törvény"-ként emlegeti. Musk azonban más nézőpontból közelítette meg a helyzetet; miután visszalépett a kormányzati bürokráciát csökkentő ügynökségtől (DOGE), a tanácsadói pozíciójáról is lemondott, és éles konfliktusba került a republikánus milliárdossal. Alig néhány hónappal azután, hogy Trump megválasztását ünnepelve szinte extázisban ugrált, nehezen lehet elképzelni, hogy még bármiféle kapcsolatban állnának egymással. De vajon mi volt Musk problémája a jelenlegi politikai irányvonallal? És milyen hatással lesznek az Egyesült Államokra és Európára a mostani események?

A Szenátus republikánus képviselői kifejezetten szűk többséggel (51:50) juttatták át a törvénytervezetet szerdára virradóra, J. D. Vance alelnök döntő szavazatával, miután 3 republikánus is ellen voksolt. De hiába az eddigi kemény küzdelem, a képviselőház még közbeszólhat, amely szerdára tűzte naprendre a kérdést. Trump péntekre, a Függetlenség napjára kérte az aláírásra való előterjesztést. De már ahhoz is maratoni, egész éjszakán át tartó ülésre volt szükség, hogy egyáltalán a Szenátus rábólintson az egészre. Az alaszkai republikánus szenátor, Lisa Murkowski például csak azután volt erre hajlandó, hogy védelmet sikerült biztosítania választóinak a legfájdalmasabb csökkentésekkel szemben. A folyamatot ezt követően gyötrelmesnek nevezte. A közvélemény viszont már most is szkeptikus a törvényjavaslattal szemben, a demokraták pedig egyenesen annak ellenzésére tervezik építeni soron következő kampányukat.

A korábban bejelentett intézkedésekhez, köztük a rekordmértékű vámokhoz képest, a legújabb törvénycsomag várhatóan mérsékeltebb hatást gyakorol Európára és a világgazdaságra – nyilatkozta megkeresésünkre Tábor Áron, az ELTE TáTK Politikai és Nemzetközi Tanulmányok Intézetének oktatója. Az Amerika-szakértő hangsúlyozta, hogy bár a közvetett következmények más régiókra is kiterjedhetnek, különösen, ha a Trump mögött álló politikai szövetségben feszültségek keletkeznek, a konkrét hatások valószínűleg csak a 2026-os félidős választások során mutatkoznak majd meg.

Related posts