Vizsgáljuk meg, mennyire elkötelezettek az oroszok a béke iránt. Az orosz-amerikai kapcsolatok fejlődése biztató, de a lényeges kérdés az, hogy vajon tényleg béke születik-e mindebből.

Heteken belül tudni fogjuk, Oroszország komolyan gondolja-e a békét Ukrajnával - mondta az amerikai külügyminiszter egy nappal Vlagyimir Putyin megbízottjának washingtoni tárgyalásai után.
"Nemsokára kiderül, hogy Oroszország valóban komolyan veszi-e a békét, vagy csupán játszik velünk" - nyilatkozta Marco Rubio, az amerikai külügyminiszter pénteken Brüsszelben. E kijelentés hátterében európai szövetségesei azon aggodalmai álltak, hogy Oroszország időt húz a Trump-adminisztráció tűzszüneti javaslatával kapcsolatban. "Ellenőrizzük, hogy az orosz fél valóban érdekelt-e a békés megoldásban. A tetteik fognak döntő szerepet játszani" - mondta Rubio. Hozzátette, hogy "ha továbbra is halogatják a dolgokat, Trump elnök nem fog beleesni a végtelen tárgyalások csapdájába" - fejtette ki a külügyminiszter a NATO kétnapos brüsszeli külügyminiszteri találkozója után.
Marco Rubio - aki előző nap ugyanott arról biztosította a szövetségeseket, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a NATO mellett - azután beszélt a Trump-kormány orosz szándékokkal kapcsolatos kétségeiről, hogy az orosz elnök befejezte washingtoni megbeszéléseit. - Oroszország nyitott arra, hogy "valamilyen formában" biztonsági garanciákat vállaljon Ukrajna számára - mondta Kirill Dmitrijev a Fox Newsnak, miután két napig tárgyalt a Fehér Házban Steve Witkoffal, Donald Trump megbízottjával.
Kirill Dmitrijev, az orosz szuverén vagyonalap vezetője Washingtonba látogatott, hogy újraélessze a stagnáló tűzszüneti tárgyalásokat. Donald Trump sürgeti a gyors tűzszünetet és a béketárgyalások azonnali megkezdését az orosz-ukrán háború négy éve alatt. Vlagyimir Putyin azonban előfeltételeket állított fel, és a már megkötött részleges tűzszünetek sem váltak valóra. A héten Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes kijelentette, hogy az amerikai javaslatok jelenlegi formájukban Oroszország számára nem elfogadhatók.
Az orosz-amerikai tárgyalások véglegesen lezárultak, és a Kreml újabb követelést terjesztett elő.
Kirill Dmitrijev megjegyzései arra világítanak rá, hogy a Kreml eddigi álláspontjában jelentős változások történtek. Vlagyimir Putyin korábban többször is hangsúlyozta, hogy békekötés csak Ukrajna "demilitarizációja" után lehetséges, és Moszkva elutasította, hogy európai országok békefenntartóként lépjenek fel a konfliktusban. Az NBC amerikai hírtelevízió csütörtöki riportja szerint Trump tanácsadói arra figyelmeztették az elnököt, hogy ne fogadja Putyin telefonhívását, amíg Moszkva nem vállal kötelezettséget a tűzszünet betartására.
Dmitrijev, aki Putyin külföldi befektetésekért és gazdasági együttműködésért felelős különmegbízottja is, egy másik nyilatkozatában elmondta, hogy megbeszéléseinek egyik fő témája "a Moszkva és Washington közötti párbeszéd helyreállítása" volt, és dicsérte jelenlegi amerikai adminisztrációt, amely ellentétben Joe Biden korábbi elnökével ellentétben , meghallgatja Oroszország álláspontját és megérti aggodalmait. Szavai szerint a találkozókon "gazdasági és beruházási" kérdésekről tárgyaltak, látva az amerikai vállalatok erős vágyát, hogy visszatérjenek Oroszországba. Közölte,
Megbeszélték a potenciális együttműködési lehetőségeket az Északi-sarkvidék ritkaföldfémekkel kapcsolatos területén, valamint a közvetlen légi összeköttetés újbóli létrehozásáról is folytattak tárgyalásokat.
A további kétoldalú tárgyalások feltételeit "a közeljövőben" határozzák meg - tette hozzá. A Bloomberg hírügynökségnek az ügyet jól ismerő személyek Moszkvában azt mondták: Oroszország továbbra is arra számít, hogy Trump elfogadható békemegállapodást köt Ukrajnában, de kudarc esetén kész folytatni a háborút.
Csütörtökön Pavlo Palisza, az ukrán elnöki hivatal helyettes vezetője kifejezte aggályait a Kreml szándékaival kapcsolatban, és arra hívta fel a figyelmet, hogy az orosz hadsereg idén 150 ezer katonával tervezi növelni Ukrajnában harcoló erőit. Ezen a napon Christopher Cavoli hadseregtábornok, az Egyesült Államok európai parancsnokságának vezetője egy kongresszusi meghallgatás keretében először erősítette meg, hogy az ukrán erők nemcsak a már elfoglalt orosz kurszki területek védelmét folytatják, hanem a közeli belgorodi régióba is behatoltak, ahol jól megerősített állásokat alakítottak ki.
Kincskereső nagyhatalmak - A ritkaföldfémek piacának átalakulása nem csupán az Egyesült Államok és Kína közötti rivalizálást formálja, hanem szélesebb körű geopolitikai dinamikákat is generál.