Tárgyalások kezdődtek az ukrajnai tűzszünet megvalósításáról | Demokrata


A jelentés arra utal, hogy az orosz erők 2022 óta nem látott ütemben nyomulnak előre Donbasszban, miközben visszaszerzik a területet az oroszországi Kurszki területen beékelődött ukrán erőktől.

Vlagyimir Putyin orosz elnök "nem mutatott hajlandóságot arra, hogy tűzszünetről tárgyaljon", és mivel Donald Trump megválasztott amerikai elnök kevesebb mint két hónap választja el hivatalba lépésétől, Kijev NATO-szövetségesei megpróbálják megacélozni magukat, "mivel a morál kezd elszállni" - írta a Bloomberg.

Bár Trump Ukrajnával kapcsolatos elképzelései nem teljesen tisztázottak, megválasztása idején azt hangoztatta, hogy csökkenteni kívánja a konfliktusra szánt amerikai költségvetési forrásokat, és inkább az Egyesült Államok belső problémáira szeretne koncentrálni.

A héten Brüsszelben összeült a NATO-tagországok külügyminiszteri fóruma, ahol a résztvevők a Kijev számára történő fegyverszállítással kapcsolatos lehetőségeket tárgyalták – értesült a Bloomberg névtelen forrásokra hivatkozva. Az eddigi tervek azonban még nem véglegesek, és titkos jellegűek. Emellett a résztvevők a konfliktus lezárásának különféle lehetőségeit is mérlegelték, különös figyelmet fordítva arra, hogy milyen biztonsági garanciák nyújtanának védelmet Ukrajnának anélkül, hogy ezzel Putyin ellenérzéseit provokálnák.

"Ezek a megbeszélések annak elismerése közepette zajlanak, hogy az ukrajnai helyzet tarthatatlan, és a tárgyalásoknak hamarosan meg kell kezdődniük"

- tájékoztatott a Bloomberg egy magas rangú nyugati diplomata szavaira hivatkozva.

Egy lehetséges javaslatként merült fel egy demilitarizált övezet kialakítása, amelynek védelmét európai katonai egységek vállalnák - számolt be róla egy magas rangú NATO-diplomata nyilatkozata alapján a hírügynökség.

Samuel Charap, a Rand Corporation vezető politológusa a Bloombergnek nyilatkozva kifejtette, hogy bár az Egyesült Államok politikai irányvonala, különösen Trump újraválasztási kampányának retorikája, eltérő lehet, a jövőbeli katonai támogatás fenntartása mellett a növekvő veszteségek miatt Ukrajnának elkerülhetetlenül tárgyalásokra kell majd lépnie jövőre.

Ukrajnának nem áll rendelkezésére elegendő emberi erőforrás ahhoz, hogy megfékezze az orosz támadásokat, míg a Nyugat számára a rendelkezésre álló fegyverarzenál alapján nem sok opció marad a támogatásra.

- mondta.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban ragaszkodott ahhoz, hogy Kijev nem érdekelt a NATO-csatlakozásban, ha elveszíti azzal azokat az orosz területeket, amelyek 2014 előtt Ukrajnához tartoztak.

Zelenszkij azonban hétfőn a Kyodo Newsnak azt mondta, hogy Kijev zene területek nélkül is bele tudna egyezni a tűzszünetbe Moszkvával, ha a NATO-tagság garantált lenne.

Putyin az Ukrajna Egyesült Államok által irányított katonai szövetséghez való csatlakozási szándékát a konfliktus egyik kulcsfontosságú tényezőjeként azonosította. Oroszország követelményei között szerepel, hogy Ukrajna vállalja a semleges, blokkon kívüli státuszt, tartózkodjon az atomfegyverek birtoklásától, demilitarizálódjon, és végrehajtsa a „nácimentesítést” - nyilatkozta az orosz elnök.

Related posts