A Magyar Filmkritikusok Díját ünnepélyes keretek között adták át, méltó elismerést nyújtva a hazai filmművészet kiemelkedő alkotóinak.


A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Film- és Tévékritikus Szakosztálya, valamint a Magyar Filmművészek Szövetsége Filmkritikus Szakosztálya idén már 62. alkalommal ünnepelte a filmes és televíziós teljesítményeket. Az eseményre pénteken került sor Budapest Vörösmarty utcai Sajtóházában, ahol a legjobbak elismerését adták át.

Az esemény különleges hangulattal telt meg, amikor Kocsi Ilona, a MÚOSZ elnöke méltóságteljesen üdvözölte a megjelenteket. A rendezvény fénypontjaként Kovács Bálint, a hvg.hu újságírója osztotta meg gondolatait a 2024-es év várható eseményeiről és kihívásairól. Az alkalomra különös figyelmet érdemelt a harmadik alkalommal átadott Árvai Jolán-díj, amelyet az Eurora Kulturális Alapítvány alapított. Az emlékét őrző, Balázs Béla-díjas szerkesztő-riporter és a Fiatal Művészek Stúdiójának (FMS) alapító vezetője, Árvai Jolán (1947-2001) előtt tisztelegve, az elismerést Osváth Gábor producer vehette át.

A legkiválóbb animációs filmnek járó díjat a Kék Pelikán című alkotás zsebelte be, amelyet Csáki László rendezett.

A legjobb dokumentumfilm díját a KIX című alkotás (rendezte: Mikulán Dávid és Révész Bálint) valamint Az életed nélkülem című film (rendező: Rubi Anna) nyerte el.

A legjobb kisjátékfilm díját a Diamond Beauty (rendező: Korom Anna) és a Széllel szemben (rendező: Chilton Flóra) című alkotások érdemelték ki.

A legjobb női főszereplő díját Tóth Orsolya érdemelte ki a Kálmán nap című filmben nyújtott kiemelkedő teljesítményéért. Ezen kívül a legjobb női epizódalakítás díját Spolarics Andrea nyerte el, aki az Árni című filmben brillírozott szerepével.

A legjobb férfi főszereplőnek járó díjat Hajdu Szabolcs érdemelte ki, köszönhetően a Hatalom című filmben nyújtott kiemelkedő teljesítményének. Ugyanakkor a legjobb férfi epizódalakításért Gelányi Imre kapta az elismerést, amiért a Kálmán nap című filmben brillírozott.

Hajdu Szabolcs a Kálmán nap című filmjéért a legjobb forgatókönyv díját is elnyerte, ezzel méltán kiérdemelte a szakma elismerését.

Operatőri díjat nyert el Lehr-Juhász Péter az Árni című film fényképezéséért.

A Futni mentem című film, melynek rendezője Herendi Gábor, külön elismerésben részesült.

A legjobb debütáló film elismerését a Szimler Bálint által rendezett Fekete Pont című mű kapta meg.

A Kálmán nap és az Egy százalék indián című film (rendező: Hajdu Szabolcs) a filmkritikusok B. Nagy László-díját kapta. A fiatalon, 46 éves korában, 1973-ban elhunyt filmkritikus, újságíró, dramaturg, műfordító nevét viselő díjat 1991 óta osztják ki, első ízben Grunwalsky Ferenc Kicsi, de nagyon erős című filmjét jutalmazták vele.

Molnár Piroska, a Nemzet Színésze, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, aki a kaposvári Csiky Gergely Színház és a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, hosszú és kiemelkedő pályafutása során számos elismerést gyűjtött be. Most a magyar filmkritikusok Életmű-díjával tüntették ki, amely méltán jutalmazza évtizedes, rendkívüli művészi teljesítményét.

A Schubert Gusztáv Filmörökség Díjat Fazekas Eszter filmtörténész és filmrestaurátor vehette át, aki évtizedek óta elkötelezetten dolgozik az audiovizuális örökség megőrzéséért. Munkásságának köszönhetően a filmes múlt értékei tovább élhetnek és inspirálhatják a jövő generációit.

Related posts