A Wise szigorúbb szabályozások keretein belül működik | Fintech.hu


Az európai hatóságok szigorítottak a Wise pénzátutalási óriás működésének ellenőrzésén, miután súlyos hiányosságokat tártak fel pénzmosás elleni rendszerében. Az intézkedések újra rávilágítanak a fintech cégek szabályozási kihívásaira és a pénzügyi biztonság fontosságára.

A Wise, a világ egyik legismertebb pénzátutalási fintecje jelentős szabályozói nyomás alá került Európában, miután a belga jegybank (National Bank of Belgium, NBB) 2022 eleji vizsgálata komoly hiányosságokat tárt fel pénzmosás elleni (AML) ellenőrzési rendszerében. A Financial Times értesülései szerint a cég nem rendelkezett több százezer ügyfelére vonatkozó lakcímigazolási dokumentumokkal, ami az AML-szabályok egyik alapvető követelménye.

A Wise számára előírták egy részletes helyreállítási terv kidolgozását, amelyben az ügyfelek azonosítása állt a középpontban. A cégnek heteken belül kapcsolatba kellett lépnie az érintett ügyfelekkel, hogy pótolják a szükséges lakcímigazolásokat. A határidő elmulasztása esetén a szabályok értelmében az érintett számlákat fel kellett függeszteni.

A Wise hivatalos közleményében kiemelte, hogy szoros együttműködésben dolgozott a belga hatóságokkal, és maradéktalanul teljesítette a szükséges ajánlásokat.

A fintech szektorban már nem ismeretlen a szabályozói nyomás, és a Wise sem mentes ettől a kihívástól. Az Egyesült Arab Emírségek pénzügyi hatósága 2022-ben 360 ezer dolláros bírságot szabott ki a vállalatra, miután megállapította, hogy nem sikerült hatékony anti-pénzmosási (AML) rendszereket kialakítania, így nem tudta maradéktalanul teljesíteni a jogi követelményeket.

Ez az eset hangsúlyozza a fintech vállalatok egyik legnagyobb kihívását: miként tudják megőrizni a gyors ütemű növekedést úgy, hogy közben ne sértsék az ügyfélazonosítás és a pénzügyi biztonság szigorú normáit. A pénzmosás elleni szabályozások betartása nem csupán jogi kötelezettség, hanem a cég hírnevének megóvása szempontjából is kulcsfontosságú, hiszen a mulasztások súlyos bizalomvesztést okozhatnak a piacon.

A Wise esete a fintech szektor számára egy figyelmeztető jel, amely hangsúlyozza, hogy az innováció és a rugalmasság nem válhat a szabályozási követelmények elhanyagolásának pretextusává.

Related posts