Súlyos kockázatokkal néznek szembe, létezésük a szerencsejátékosok döntésein múlik.


Kiszámíthatatlan és tervezhetetlen a jövő a magyar nyelvű folyóiratok számára. Létük a szerencsejátékosok szerencséjétől függ. A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) a közelmúltban arról döntött, hogy pluszpénzekből több mint 500 millió forintot oszt szét a szcénában. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter lapunknak elmondta, a forrással a korábbi, évi 1,8 milliárd forintos többlettámogatás tudják pótolni. A tárcavezető szerint kell még néhány hét, amíg a források eljutnak a kiadványokhoz.

Október közepén történt, hogy megszületett minden idők legnagyobb ötöslottó-nyereménye, ami jelentős hatással volt a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) bevételeire is. Bús Balázs, az NKA frissen kinevezett elnöke nemrégiben az Indexnek nyilatkozott arról, hogy a pluszforrásokból több mint 500 millió forintot fognak juttatni a magyar nyelvű folyóiratok számára. Ezt Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter osztotta meg velünk a Belvárosi Polgári Szalon rendezvényén.

Tehát az a forrás, amely elengedhetetlen a magyar nyelvű folyóiratok működéséhez, az éppen az NKA kollégiumán keresztül érkezik, és a döntéseik alapján nyújtott támogatás révén biztosítja a folyóiratok fennmaradását.

"Így fogalmazott Hankó Balázs."

Az esemény során hangsúlyoztuk, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt 130 pontos határozatcsomag nemcsak a magyar nyelvű folyóiratok támogatási rendszerét érinti, hanem jelentős hatással van a kultúra egészére is. A határozat rögzíti, hogy számos kiemelt beruházás esetén nem biztosítanak többletforrást, ami azt jelenti, hogy a szcéna 1 milliárd 800 millió forintnyi támogatástól esett el. Ezzel összefüggésben Hankó Balázsnak tettük fel azokat a kérdéseinket, amelyeket már hetekkel korábban is megküldtünk a kulturális és innovációs tárcának.

Hankó Balázs véleménye szerint "nagyon pozitív, hogy az Index is beszámolt arról, hogy történt egy forrásszűkítés, de most az NKA kollégiuma által ezt a hiányt pótolni tudjuk". Ekkor felhívtuk a figyelmet arra, hogy több lap jelenleg nehéz helyzetben van, például a pécsi Jelenkor gyakorlatilag a csőd szélén egyensúlyozik. "Igen, mert a döntés a múlt héten született, és szükség van még néhány hétre, hogy a források megérkezzenek" - válaszolta a kulturális és innovációs miniszter.

Az NKA az erről szóló határozatában 45 lapot sorol fel: a szépirodalmi kiadványok közül pénzhez jut többek között az Alföld (6,8 millió), a Hitel (15,8), a Jelenkor (6,8) a Kortárs (15,8), a Magyar Napló (15,8) és a Tiszatáj (15,8) is. A Filmvilág 2,35 milliót kap, a Magyar Teátrum 22,8 milliót, a Kommentár 34,8 milliót. A kiemelt jelentőségű folyóiratoknak ráadásul hároméves távlatban, 2027-ig biztosítják a forrásokat, ehhez a korábbi évek gyakorlatának megfelelően évi 400 millió forint erejéig vállalnak előzetes kötelezettséget.

Az ügyben mértékadó és jelentős magyar nyelvű szépirodalmi folyóiratok vezetőit is megkerestük. Először arról kérdeztük őket, elégedettek-e a támogatással, valamint a pénzosztás arányával. Hász Róbert, a Tiszatáj főszerkesztője lapunknak elmondta, hogy jelen állás szerint a Szerencsejáték főnyereményének elvitele okán "elnyert" plusz támogatásokról ő is csak annyit tud, amennyit korábbi cikkünkben megírtunk. "Mi is, ahogy több más lap is, a jelzett cikkből szereztünk tudomást róla, mivel hivatalos megkeresés/tájékoztatás ez ügyben azóta sem történt."

Thimár Attila, a Kortárs folyóirat irányítója kifejezte megelégedettségét az NKA Bizottságának legutóbbi határozata kapcsán. Szerinte ez a lépés egyértelműen pozitív jel, hiszen a kulturális politika alakítói végre észrevették a magyarországi folyóiratok rendkívül nehéz helyzetét, és elkötelezettek amellett, hogy ezen a téren javításokat eszközöljenek.

Fontos megjegyezni, hogy a jelenlegi rendelkezésre álló információk alapján nem tudjuk egyértelműen meghatározni, és ezért értelmezni sem tudjuk, hogy pontosan milyen keretfeltételek állnak fenn, amelyek ezt a döntést megalapozták.

A Magyar Napló Kiadó sokoldalú tevékenysége a kortárs irodalom és írók népszerűsítése terén kiemelkedő. Széles spektrumot ölel fel, hiszen évente két folyóiratot – a Magyar Naplót és az Irodalmi Magazint – adnak ki, emellett számos könyv megjelenésére is sor kerül. Rendszeresen részt vesznek a jelentősebb könyvvásárokon, ahol találkozhatnak az olvasókkal és a szerzőkkel. Különleges események, mint a Versmaraton, a Prózamaraton vagy az Oláh János-emlékest, szintén szerves részét képezik a programjuknak. Havonta átlagosan két-három könyvbemutatót és irodalmi estet szerveznek, így Bíró Gergely főszerkesztő szavaival élve, bármilyen támogatásnak szívesen örülnek.

"A jelen cikkben szereplő támogatásról hivatalosan még nem kaptunk értesítést, részletei egyelőre nem világosak számunkra, de örülünk a hírnek, s annak is, hogy az NKA újabb három évre támogatást nyújt a Magyar Napló folyóirat számára. Ugyanakkor látni kell, hogy a cikkben szereplő összeg (15,8 millió Ft) elmarad az ezt megelőző években kapott NKA-támogatástól, pedig már az sem volt elegendő a folyóirat kiadási költségeire" - fogalmazott Bíró Gergely.

Thimár Attila kifejtette, hogy a Kortárs folyóirat a kisegítő támogatásról szóló határozat alapján a 2024-es keretösszeg 75%-át kapta meg. Véleménye szerint más lapok helyzete eltérő lehet. "A folyóiratok esetében az állandó, kiszámítható és előre tervezhető támogatási formák az egyedül hatékony megoldások, és ezért elengedhetetlenek" – tette hozzá.

Nyilvánvaló, hogy a hasonló lapoknak évről évre nagyságrendileg azonos támogatásban kellene részesülniük. A jelenlegi döntés azonban nem ezt az elvet tükrözi, és ennek a lépésnek is vannak előzményei. Úgy tűnik, hogy itt a korábbi döntések és támogatások egyfajta kiigazítása zajlik. Ideális esetben az lenne a legjobb, ha a jövőbeli döntések annyira előrelátóak lennének, hogy elkerülhetők legyenek ezek a korrekciók.

- jelentette ki Thimár, aki meggyőződése szerint az irodalmi szférának létezik egy sajátos, belső értékelési rendszere a folyóiratokkal kapcsolatban.

Ha a folyóiratok eltérő mértékű támogatásban részesülnek, az egyértelműen feszültséget generálhat a kiadványok között, ami semmiképpen sem kedvező fejlemény. Ez a helyzet károsíthatja a jelenlegi, pozitív együttműködéseket. Ugyanakkor, ahogy már említettem, nem rendelkezem teljes rálátással a támogatási időszakra, amely során még számos változás és átalakulás várható.

- mondta, hozzátéve, hogy az NKA Bizottsági jegyzőkönyve rögzített több folyóirat számára 2025-re szóló kisegítő támogatási összeget, ez némely lapnál jóval több, mint az idei támogatás összege, más lapoknál láthatóan kevesebb. A Kortárs esetében az 2024-es NKA támogatás összegének háromnegyede.

Bús Balázs, az NKA alelnöke az Indexnek adott interjújában kifejtette, hogy a kiemelt folyóiratok támogatására továbbra is rendelkezésre áll forrás. Azonban a pontos nagyságáról, ütemezéséről és a keretfeltételekről egyelőre nem áll rendelkezésünkre több információ. Az NKA Bizottság határozata csupán annyit rögzít, hogy a támogatás kerete évi 400 millió forint lesz 2025, 2026 és 2027 során. Az viszont, hogy mely folyóiratok, milyen művészeti és ismeretterjesztő területeken kapnak majd támogatást, illetve mekkora összegekkel, továbbá milyen pályázati feltételekkel, még mindig kérdéses. "Ez a Kollégiumi szakmai hatáskörébe tartozik" - tette hozzá a Kortárs főszerkesztője, aki úgy véli, hogy az értékelésre még nem érett meg az idő, de egyértelmű, hogy a magyar folyóiratok kora még nem zárult le teljesen.

A helyzet sajnos olyan fordulatot vett, amelyet mindannyian temérdek aggodalommal figyeltünk: a Jelenkor irodalmi és művészeti folyóirat komoly nehézségekkel küzd. A pécsi lap a túlélés érdekében gyűjtésbe kezdett, mivel a kiadás és a szerkesztőség fenntartása már nem megoldható elegendő anyagi forrás nélkül. Az írók azonnal mozgósították magukat, és egymást támogatták a közösségi médián keresztül. A Facebookon egy intenzív kampány indult, amelynek célja a Jelenkor megmentése - többek között Visky András, Tompa Andrea, Grecsó Krisztián és Szabó T. Anna is csatlakozott a kezdeményezéshez. Ágoston Zoltán az Indexnek nyilatkozva elmondta, hogy a gyűjtés jelenlegi állása 2 millió forint, amelyért a szerkesztőség rendkívül hálás az íróknak, az adományozóknak és az olvasóknak.

A Jelenkor vezetősége a jelenlegi NKA-támogatást gyorssegélyként értékeli, és bizakodó abban, hogy hónapokig tartó adminisztratív bonyodalmak nélkül tudják majd igénybe venni.

A szeptemberben kiesett forrással körülbelül megegyező nagyságrendű a jelenlegi helyzet, így ebből a nézőpontból nézve elfogadható. Azonban az elosztás arányai már felvetnek néhány kérdést, amelyekre sajnos nem tudom a válaszokat. Például miért részesül a Jelenkor feleannyi támogatásban, vagy miért kap az Alföld kevesebb támogatást, mint más hasonló lapok?

De vajon mire lesz elegendő ez a támogatás, tekintettel arra, hogy a Jelenkort komoly megszűnési veszély fenyegeti? Ágoston véleménye szerint ez az összeg elsősorban a szerzőkkel és a nyomdával szemben felhalmozódott tartozások rendezésére szolgál. "A most az NKA-tól kapott forrás segítségével képesek leszünk teljesíteni a januárban esedékes elszámolásokat, tehát körülbelül addig tudjuk biztosítani a működésünket" - válaszolt arra a kérdésre, hogy a jelenlegi költségvetés meddig elegendő a folytatáshoz.

Bíró Gergely megjegyzi, hogy a Magyar Napló folyóirat és Kiadó helyzete éppúgy nem rózsás, mint más, hazai irodalmi lapok és kisebb szépirodalmi kiadók esetében. A pénzelvonások és a támogatási lehetőségek csökkenése miatt ők is válságos időszakot élnek át.

Sajnos nem csupán a Jelenkor című folyóirat sorsa került nehéz helyzetbe, hiszen a megszűnés szélén álló lapok száma folyamatosan nő. Mindazonáltal örvendetes, hogy Magyarországon gazdag és változatos folyóirat- kínálat található, és minden egyes irodalmi lap eltűnését komoly veszteségnek érezzük.

Thimár Attila szerint a Jelenkor folyóirat az elmúlt több mint hatvan évben nagyon sok fontos értéket hozott létre, és ma is jól meghatározható értékszemlélet mentén dolgozik. "Én sajnálnám, ha valóban megszűnne, hiányozna a magyar irodalmi életből. Remélem ez nem fog bekövetkezni." Hozzátette, hogy fel tudna sorolni másik 9-10 folyóiratot is, amelynek nem volna szabad elengedni a kezét, amelyekre mindenképpen szüksége lenne a magyar irodalmi és kulturális életnek.

"A Kortárs folyóirat most is, mint mindig, nehéz helyzetben van. Elsősorban a kiszámíthatlan és tervezhetetlen jövő az, ami nehezíti a munkát, jelenleg is éppen arra fordítom minden erőmet, hogy a lap megjelentetését az év végéig pénzügyileg biztosítsam. A hazai folyóiratok közül az egyik legnagyobb szerkesztőséggel dolgozunk, havonta a legnagyobb terjedelemben jelenünk meg, ebből következik, hogy az arányosított kiadások nálunk a legnagyobbak."

A Tiszatáj folyóirat szinte teljes mértékben az NKA támogatására támaszkodik a megjelenése során. Amennyiben ez a juttatás késlekedik vagy esetleg elmarad, úgy a folyóirat megjelenése is komoly kérdéseket vet fel.

Jelenlegi információink alapján - amelyeket eddigi tapasztalataink alapján tudunk levonni - a jövő évi támogatás megérkezése sajnos nem várható hamarabb, mint 2025 első felének vége. Mivel az új kollégium még nem alakult meg, és a pályázati lehetőségekről sincsenek hírek, a helyzet eléggé bizonytalan. Ha nem érkezik meg a tervezett kiegészítő támogatás, a Tiszatáj folyóirat kénytelen lenne felfüggeszteni a megjelenését.

Hász Róbert kifejtette: "Sajnálattal állapítjuk meg, hogy a magyar folyóiratkultúra sorsa a szerencsejátékosok szerencséjéhez van kötve."

Related posts