Soros György, a neves amerikai filantróp, nemrégiben a legmagasabb polgári elismerést vehette át az Egyesült Államokban.
Joe Biden amerikai elnök 19 kiválasztott személyiség, köztük Soros György számára adta át az Egyesült Államok legmagasabb polgári kitüntetését, a Elnöki Szabadság-érdemrendet. A Fehér Ház indoklása szerint a díjazottak "példamutató hozzájárulást tettek az Egyesült Államok prosperitásához, értékeihez vagy biztonságához, illetve a világbékéhez és más fontos társadalmi célokhoz".
A magyar gyökerekkel rendelkező milliárdos neve gyakran kerül a politikai diskurzusok középpontjába, mivel alapítványai komoly befolyással bírnak a globális politikai és társadalmi események alakulására. Ellenzői úgy vélik, hogy Soros politikai aktivitása sokszor a demokrácia megingatásával és saját gazdasági érdekeinek elsődlegessé tételével párosul.
Az esemény más kitüntetettjei között megtalálható volt Hillary Clinton, a volt külügyminiszter, Bono, a U2 zenekar karizmatikus frontembere, valamint olyan kiemelkedő személyiségek, mint Lionel Messi és Jane Goodall. Habár az esemény első pillantásra a kiválóság ünnepléséről szólt, a Soros díjazása körüli viták újfent felfedték az amerikai társadalom mélyebb, rejtett feszültségeit.
Soros György évek óta jelentős összeggel támogatja a Demokrata Pártot és különböző baloldali ügyeket, amelyeket ellenzői gyakran a "progresszív agenda" erőltetéseként írnak le. Kritikusai szerint Biden elnök döntése nem csupán egyéni érdemeit, hanem politikai lojalitását is díjazta.
Soros támogatóinak véleménye szerint a filantróp munkássága – mint például az oktatás fejlesztése, az emberi jogok védelme és a szociális igazságosság előmozdítása – kulcsszerepet játszik a demokratikus értékek világméretű megerősítésében.
Sorosról széles körben elterjedt az a nézet, hogy külföldi politikai eseményekbe avatkozik, és hogy bizonyos államok belső stabilitását veszélyezteti. Indiában például azzal vádolják, hogy ellenzéki pártok mögött állva pénzügyi támogatást nyújtott tömegtüntetésekhez, amelyek az ország belső politikai viszonyait feszítették.
A kitüntetés időzítése különösen érzékeny, hiszen az idős Biden elnök hamarosan távozik posztjáról. Soros elismerése ezek fényében nemcsak az amerikai belpolitikában, hanem globális szinten is vitát generál.