2026-ban jelentős mértékben emelkedik a minimálbér, így jövőre ennyit vihet haza az, aki a legkisebb bérért dolgozik.


A kormány által bevezetett többlépcsős minimálbér-emelési program célja, hogy támogassa a magasabb bérek növekedését is. Nézzük meg, milyen változások várhatóak a minimálbér összegében a következő évben!

A gazdasági növekedés nem lehet csupán puszta célkitűzés; valódi sikernek csak akkor nevezhető, ha a lakosság jövedelme is párhuzamosan emelkedik. E cél megvalósítását szolgálja a kormány által bevezetett, többlépcsős minimálbér-emelési program, amely szorosan összefonódik a kötelező bérminimum emelésével. A legalacsonyabb bérek növelése nemcsak az érintett munkavállalók helyzetét javítja, hanem pozitív hatással van a magasabb keresetekre is, erősítve ezzel a gazdaság egészét.

A garantált bérminimum emelésével kapcsolatosan is megszületett a megállapodás:

Az átlagbérek alakulása Hajdú-Bihar vármegyében 2024-ben Hajdú-Bihar vármegyében 2024-re az átlagbérek jelentős változásokon mentek keresztül. A gazdasági helyzet, a munkaerőpiac dinamikája és a helyi ipar fejlődése mind hozzájárultak ahhoz, hogy a bérek emelkedjenek. Az előrejelzések szerint a vármegye különböző ágazataiban tapasztalható bérnövekedés nemcsak a munkavállalók életkörülményeit javítja, hanem a helyi gazdaság élénkítését is elősegíti. A mezőgazdasági szektorban, amely Hajdú-Bihar egyik alappillére, a bérszintek emelkedése a modernizáció és az új technológiák bevezetésének következménye. Ezzel párhuzamosan az ipari és szolgáltató szektorokban is észlelhető bérnövekedés, ami a versenyképesség növelését célozza. Emellett a fiatal szakemberek bevonzása érdekében a vármegye különböző programokat indít, amelyek célja a képzések és a gyakornoki lehetőségek bővítése. A bérkínálat növekedése mellett a munkahelyi környezet javítása és a munkavállalói juttatások bővítése is prioritást élvez. A 2024-es év tehát ígéretes lehetőségeket tartogat Hajdú-Bihar munkavállalói számára, a regionális fejlődés és a gazdasági növekedés szempontjából is. Az átlagbérek emelkedése nemcsak a helyi közösségek számára hozhat pozitív változásokat, hanem hozzájárulhat a vármegye általános fejlődéséhez is.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024-ben a bruttó és a nettó átlagkeresetek - a közfoglalkoztatottakéval együtt számítva - országosan 13,2 százalékkal múlták felül az egy évvel korábbit. Mindenütt emelkedtek a keresetek, a leginkább Hajdú-Bihar, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében (16,3 valamint 16,4 százalékkal).

A bővülés jelentősen túllépte az országos növekedés ütemét (13,2 százalék), azonban az alkalmazottak jövedelme 13 százalékkal elmaradt az országos átlagértéktől.

Hogyan támogatja a kormány a béremelés megvalósítását? A kormány számos intézkedéssel igyekszik elősegíteni a bérek növelését, hogy javítsa a munkavállalók életminőségét és erősítse a gazdaságot. Ezek közé tartoznak a munkáltatók számára nyújtott adókedvezmények, a minimálbér emelése, valamint a szakszervezetekkel folytatott párbeszéd erősítése. Ezen intézkedések célja, hogy ösztönözze a cégeket a versenyképes bérszint megállapítására, miközben figyelembe veszi a gazdasági környezetet és a munkaerőpiac igényeit. A kormány emellett edukációs programokat is indít, hogy a munkaadók és munkavállalók tudatosabban álljanak hozzá a bérkérdésekhez.

A kormány támogatást kínál a minimálbéren dolgozó munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók számára. Ezen vállalkozásoknak lehetőségük nyílik a szociális hozzájárulási adó (szocho) befizetésének késleltetésére.

Emellett a munkaadók versenyképességének növelése is kulcsszerepet kap: a kormány a Demján Sándor Program révén mintegy 1400 milliárd forint támogatást nyújt a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztésére, növekedésére és hatékonyságának javítására.

Related posts