Visegrád festői táján páncélos harcosok vívják meg párbajukat | Színes vidéki kalandok


A buhurt, mely az ófrancia "béhourd" szóból eredeztethető, ami szó szerint "lovagi torna" vagy páncélos összecsapás jelentéssel bír, egy izgalmas és dinamikus küzdősport, amely a középkor harci hagyományait idézi meg. Ebben a modern, teljes kontaktusú sportágban a résztvevők tompa acélfegyvereket alkalmaznak, miközben páncélzatban küzdenek, így teremtve meg a valósághű harci élményt.

Ezt a különleges sportágat Kelet-Európa szívében elevenítették fel a kilencvenes években, és az első versenyek után egyre több nemzet és csapat csatlakozott a megmérettetéshez, így formálva meg a globális közösséget. Az egységes szabályrendszer kialakulásával a sportág robbanásszerűen terjedt el Nyugat-Európában, sőt, a tengeren túli országokban is. Jelenleg a legnagyobb nemzetközi szövetségnek már több mint harminc ország a tagja, ami jól mutatja a sportág növekvő népszerűségét.

A buhurt rendszerében több kategória létezik, mint a csapatversenyek - például 3 a 3 ellen, 5 az 5 ellen, 12 az 12 ellen - és az egyéni versenyszámok - például kard és pajzs, hosszúkard - és a pro-fight is. Az ütések és csapások a test bármely részére irányulhatnak a szabályzatban meghatározott korlátozásokkal. A birkózó- és ütőtechnikák megengedettek, a szúrások azonban tilosak.

A legutolsó világbajnokságra 2023-ban a cseh Libusin városában került sor, míg a következő izgalmas megmérettetésre 2025. július 17-20. között a Visegrádi Királyi Palota varázslatos környezetében kerül sor.

A magyar válogatott három különböző klub összefogásával jött létre: a Nyugat-Magyarországot képviselő Desdichado, a fővárosi Ferreus Lupus és a Kelet-Magyarországot erősítő Lowland Boars. A csapat irányítását Ujvári Ádám, a Ferreus Lupus vezetője látja el, aki elkötelezetten vezeti a fiatal tehetségeket.

A magyar válogatott szorgalmasan készül az év során a különböző versenyekre, és szinte minden kategóriában képviselteti magát. Júniusban Szászváron a Ferreus Lupus csapata diadalmaskodott az 5 vs 5 csapatos megmérettetésben, megnyerve az első helyet. Két nappal később Ujvári Ádám és csapattársa, Bányai Ádám az osztrák Hainburg városában rendezett nemzetközi tornán brillíroztak, ahol egyéni kategóriákban - hosszúkard és pajzskard - aranyérmet szereztek. Ujvári a hosszúkardban, míg Bányai a kard- és pajzkategóriában tűnt ki teljesítményével.

Csak egy kis érdekesség: a város nem először ad otthont nemzetközi tornának, hiszen már 1335-ben, a visegrádi királytalálkozón is megrendeztek egy lenyűgöző lovagi tornát.

Képgalériánkban ízelítő a versenyek hangulatáról és képek a magyar csapatról.

Related posts