Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Ukrajnának, amennyiben valóban a saját érdekeit tartja szem előtt, fontos lenne rendeznie a kapcsolatait Szlovákiával és Magyarországgal.


Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Robert Fico szlovák kormányfővel tárgyalt Pozsonyban. Az egyeztetés középpontjában az energetikai kérdések álltak, kiemelten az ukrán gáztranzit leállításának apropóján.

Orbán Viktor miniszterelnök kedden Pozsonyban munkaebéd keretében egyeztetett szlovák kollégájával, Robert Ficóval az energiabiztonság és Ukrajna helyzetéről. A megbeszélés középpontjában a két ország energiaellátásának biztosítása állt, különös figyelmet szentelve az ukrajnai gáztranzit leállításának következményeire.

Ahogy már említettük, Szlovákia miniszterelnöke a hétvégén egy terjedelmes videóüzenetben tudatta, hogy kedden fogadni fogja Magyarország kormányfőjét. A találkozó fő témája a gázvezetékek védelme lesz. Orbán Viktor kedden délután landolt Pozsonyban, és a látogatásáról egy fényképet is megosztott a közösségi média platformjain.

A munkaebédet követő sajtótájékoztatón Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a keddi pozsonyi találkozó egy új időszak kezdetét jelenti, ahol Robert Fico bemutatta Szlovákia 2025-ös terveit. A magyar miniszterelnök szavai szerint ezen a megbeszélésen a szlovák kormányfő is betekintést nyert abba, hogy a magyar fél milyen irányban gondolkodik, és hol találhatók a közös célok és feladatok. Orbán Viktor rámutatott, hogy az orosz-ukrán háború végét követően is komoly kihívások elé néznek, amikor Ukrajna politikai irányvonalát kell meghatározni.

"Amikor a háború véget ér, nem szabad elfelejtenünk, hogy hatalmas mennyiségű fegyver marad a térségben. Ez különösen aggasztó lehet a szomszédos országok, például Magyarország számára, hiszen egy jelentős kockázatot jelenthet. Folyamatosan fennáll az a veszély, hogy a Brüsszelből érkező támogatások - amelyek valójában a szlovák és magyar adófizetők pénzéből származnak - Ukrajnának kerülnek átirányításra. Ez pedig komoly problémát okozhat a mezőgazdasági vállalkozóink számára, akik súlyosan megsínylik, ha korlátozások nélkül engedjük be a mezőgazdasági termékeket Ukrajnából az Európai Unió piacára" - mondta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy Németország után Szlovákia a második legfontosabb kereskedelmi partner Magyarország számára.

A földgázkonnektoraink összekapcsolása és az aktuális bővítési projekt, amely körülbelül egymilliárd köbmétert érint, jelentős előnyöket fog nyújtani mindkét ország számára, különösen Szlovákia számára. Amennyiben Szlovákia nem tud gázt beszerezni Ukrajnából, akkor Magyarországon keresztül juthat hozzá a szükséges energiához, elfogadható áron, vagy esetlegesen drágábban Nyugat-Európából. Ezért Magyarország felelőssége Szlovákia irányába fokozódik, és mi teljes mértékben tudatában vagyunk ennek a kötelezettségnek. Meggyőződésem, hogy eleget fogunk tenni ennek, ahogyan azt már ígértem a miniszterelnök úrnak.

- jelentette ki Orbán Viktor, aki a szlovák-magyar gázvezeték körüli korábbi vitákat is felidézte, valamint meghívta Robert Fico szlovák miniszterelnököt Budapestre.

Magyarország kormányfője kijelentette, hogy Kijev döntése az ukrajnai gáztranzit leállításáról nem csak Szlovákiát, hanem Magyarországot és az egész régió ellátását is veszélyezteti. Elfogadhatlannak tartja Ukrajna elutasítását a tárgyalásos rendezésre, Kijevből agresszív és ellenséges nyilatkozatokat lát, miközben kiemelte, "Kijev már nem ül olyan biztosan a nyeregben, hogy ezt megengedhesse magának".

Ha továbbra is agresszíven és ellenségesen lépnek fel, akkor rosszul fognak kijönni a helyzetből. A végén még minket is felidegesítenek, ami válaszként ellenintézkedésekhez vezethet. Teljes mértékben elfogadhatatlan, ahogyan a kijeviek jelenleg próbálják befolyásolni és formálni a közép-európai országokkal való viszonyukat.

- nyilatkozta Magyarország kormányfője.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Ukrajna NATO-tagsága nincs napirenden, és nem is lesz, mivel szerinte soha nem lesz egyhangú támogatás mögötte, az erről szóló híreket kommunikációs trükköknek nevezte.

Ami Ukrajna Európai Uniós tagságának kérdését illeti, a helyzet meglehetősen összetett. Ha Ukrajna ma csatlakozna az EU-hoz, az komoly következményekkel járhat Magyarország számára. Jelenleg az EU pénzügyi helyzete nem teszi lehetővé, hogy Ukrajnát befogadja, és mi nem kívánjuk kockáztatni saját országunk jövőjét. Nem fogadjuk el azt az árat, hogy Ukrajna EU-s tagságával a magyar gazdaságra nézve súlyos következményekkel járjunk. Ez a döntés nem csupán a gazdasági stabilitásunkat fenyegeti, hanem számos magyar család megélhetését is veszélyezteti, hiszen ez tönkreteheti az agrárgazdaságokat, amelyek alapvető pillérei a vidéki életnek.

A magyar miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Ukrajna uniós tagságának kérdése kiemelt jelentőségű, és érdemes komoly tárgyalásokat folytatni erről, de figyelmeztetett, hogy a folyamat rendkívül hosszú és bonyolult lehet, akár évtizedekig is elhúzódhat. Orbán Viktor rámutatott, hogy a tagállamok döntései alapján fogják mérlegelni Ukrajna csatlakozását, és hogy Ukrajnának ügyelnie kell a szomszédos országok polgárainak érzéseire, hiszen nem lehet figyelmen kívül hagyni a kölcsönös kapcsolatok érzékenységét.

"Ukrajnának, ha a saját érdekeit nézi, érdemes lenne rendeznie a kapcsolatait Szlovákiával és Magyarországgal. Fontos, hogy tiszteletteljesen viselkedjen, és úgy lépjen fel, ahogyan azt egy európai uniós tagjelöltől elvárják" - hangsúlyozta Magyarország miniszterelnöke.

Mint ismeretes, Ukrajna az év elején elzárta a gázcsapokat, így az országon keresztül már nem érkezik orosz földgáz Szlovákiába, amivel Robert Fico szerint több milliárd euró bevételtől esnek el. A szlovák kormányfő többször is megfenyegette Ukrajnát, előbb az áramexport leállítását helyezte kilátásba, majd arról beszélt, hogy a Szlovákia területén tartózkodó ukrán állampolgárok támogatását korlátozni fogja, és egy sor, Ukrajnával szembeni politikai és gazdasági szankcióval fenyegetőzött.

Szlovákia miniszterelnöke a legutóbbi videóüzenetében egyértelműbb állásfoglalást tett közzé. Kifejtette, hogy a jövőbeli európai uniós pénzügyi támogatásokat Ukrajnának hajlandó megvétózni. Hétfőn, törökországi látogatása során bejelentette, hogy elfogadta Recep Tayyip Erdogan török elnök ajánlatát a Török Áramlat hasznosításával kapcsolatban. Ez a megállapodás lehetővé teszi, hogy Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül orosz gáz érkezzen Szlovákiába Magyarország irányából. A magyar miniszterelnököt a keddi tárgyalásokra Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is elkísérte.

Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Belgrádban találkozott Alekszandar Vucsics szerb államfővel. A munkalátogatás középpontjában a két ország, valamint a térség energiaellátásának biztonsága állt, amelyet az utóbbi időben számos komoly kihívás fenyegetett. Ezen kívül a miniszterelnök nemrégiben telefonbeszélgetést folytatott Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnökkel, aki meghívta őt Kazahsztánba.

Related posts