Olimpiai népszavazás - A MOB álláspontja: A budapestiek véleményét később célszerű megismerni.

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) tudomásul veszi az Alkotmánybíróság döntését, amely szerint alaptörvény-ellenes az olimpia rendezéséről szóló fővárosi helyi népszavazást hitelesítő kúriai végzés és nem időszerű a népszavazás.
Az Alkotmánybíróság hivatalos weboldalán közzétett határozat alapján megállapítható, hogy "a megsemmisítés indoka abban rejlik, hogy a kúria az alaptörvénnyel ellentétesen értelmezte a népszavazási kérdés világosságát, különösen figyelembe véve annak aktuális relevanciáját."
A MOB a saját weboldalán reagált a határozatra, azt írva, hogy tudomásul veszi azt, "egyúttal köszöni Nagy Tímea, Vaskuti István és Kovács István olimpiai bajnokoknak, valamint Kemény Dénesnek, a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdacsapat szövetségi kapitányának, hogy az olimpiai család nevében kiálltak az igazságos, józan döntésért". A MOB az említett sportemberekkel együtt fordult november végén az Alkotmánybírósághoz annak érdekében, hogy "semmisítse meg a Kúria november 12-i népszavazási döntését, és ne tegye lehetővé egy esetleges olimpiarendezési szándékról idő előtti, értelmezhetetlen és végrehajthatatlan kérdés népszavazásra bocsátását".
A MOB emlékeztetett rá: az olimpiai bajnokokkal közös célja, hogy egy esetleges olimpiarendezési szándékról csak alapos előkészítés, felmérés, tájékozódás és érdemi társadalmi vita után, a tények ismeretében szülessen majd döntés.
Az olimpiai közösség teljes mértékben támogatja Karácsony Gergelyt, Budapest főpolgármesterét:
Amikor elérkezik az idő, és a körülmények világossá válnak, elengedhetetlen, hogy megkérdezzük a budapesti lakosokat.
- hangsúlyozta a MOB a csütörtöki közleményben.
Az állásfoglalás hangsúlyozza, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 2027 előtt nem fog új házigazdát választani, ami lehetőséget biztosít a tervek alapos kidolgozására. A közleményben a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) kifejezésre juttatja, hogy kizárólag olyan olimpiai projektet támogat, amely nem igényel új stadionok építését. Ezzel párhuzamosan célja a Diákváros projekt felgyorsítása, a budapesti lakhatási válság kezelésének elősegítése, valamint a fővárosi és országos közlekedési fejlesztések megvalósítása. Továbbá, a MOB elkötelezett az akadálymentesítés előmozdítása és a budapesti egészségügyi intézmények, például kórházak és rendelők felújítása mellett is.
A csütörtöki döntés kapcsán a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) közleménye szerint az Alkotmánybíróság helyt adott a MOB indítványának, és ezzel érvénytelenítette a Kúria korábbi, alkotmányellenes határozatát. Az Alkotmánybíróság leszögezte, hogy bármilyen, így a népszavazást is magában foglaló döntés csak akkor lehetséges, ha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) hivatalosan felkéri Budapestet vagy Magyarországot arra, hogy a magyar fél kétoldalú tárgyalásokat folytasson a NOB-bal egy konkrét olimpiai és paralimpiai esemény budapesti megrendezéséről. A MOB hangsúlyozta, hogy egy magánszemély kezdeményezett népszavazást arról a kérdésről, hogy Budapest pályázatot nyújtson-e be a 2036-os olimpia és paralimpia lebonyolítására.
Az alkotmánybíróság határozata világossá tette, hogy az olimpiai pályázatok intézménye megszűnt. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) eltörölte ezt a rendszert, így egyetlen város sem nyújthat be pályázatot az olimpiai rendezési jog elnyerésére. Az olimpia megrendezéséről csak akkor folytathatnak tárgyalásokat egy város és az NOB, ha a bizottság saját döntésével meghívja őket, vagy felkéri őket a tárgyalásra. Ez a felkérés nem pályázható, és nem előzi meg semmiféle pályázati folyamat. Tehát, amíg a NOB nem küld ilyen felkérést vagy meghívást, addig a városoknak nincs lehetőségük döntést hozniuk vagy népszavazást tartaniuk - áll a Magyar Olimpiai Bizottság közleményében.
A közlemény szerint az Alkotmánybíróság megállapítása szerint az olimpiai pályázatra vonatkozó népszavazási kezdeményezés most idő előtti, félrevezető és alkotmányellenes. A MOB az alkotmánybírósági határozatból idézte, hogy a NOB eljárásának "jelen szakaszában az idő előttiségre tekintettel az olimpia megrendezésére vonatkozó tárgykörben sem helyi, sem országos népszavazás nem tartható".
A MOB tudomásul vette az alkotmánybíróság döntését, és jelezte, bízik benne, "hogy a Kúria a kötelezően megismétlendő és kötelezően tisztességesen lefolytatandó eljárásában a tényeknek, az irányadó szabályoknak és a valós jogi helyzetnek megfelelő döntést fog hozni az olimpiai népszavazás kérdésében. Ezt segítendő a Magyar Olimpiai Bizottság, élve alkotmányos jogával, érintettként be kíván kapcsolódni a kúria megismételt eljárásába."