Olaj, migráció, fényűzés és autoritás: Az Egyesült Arab Emírségek sokszínű arca.


Kiapadhatatlan olajkincs, bevándorlók tömege, luxus és diktatúra: néhány hívószó az Egyesült Arab Emírségek kapcsán. A fiatal szövetségi állam az utóbbi hetekben a Budapestre tervezett mini-Dubaj beruházás kapcsán került a hírekbe. Cikkünkben a monarchiát jellemző tényeket gyűjtöttünk egybe.

Az Egyesült Arab Emírségek egy különleges szövetségi állam, amely hét emírségből áll, és az Arab-félsziget délkeleti csücskében, a gyönyörű Perzsa-öböl partján helyezkedik el. Területe körülbelül Magyarország méretének megfelelően 83 ezer négyzetkilométer, ám túlnyomórészt sivatagos tájakat ölel fel, amelyek varázslatos szépséggel és páratlan természeti jelenségekkel kápráztatják el az odalátogatókat.

A hét emírség - fejedelemség - közül kiemelkedik Abu-Dzabi, amely a szövetségi állam területének 87 százalékát, a teljes, mintegy tízmilliós lakosságnak pedig az 31 százalékát adja. A legismertebb emírség Dubaj, amely ugyan a teljes területnek csupán 5 százalékát adja, ám 4 millió lakosával a legjelentősebb emírség.

Születése 1971-re datálható.

Az 1950-es évek hajnalán a kőolajkitermelés megkezdésével párhuzamosan külföldi befektetők is felfedezték a térséget, ami jelentős változást hozott a helyi lakosság életkörülményeiben. A fejedelemségek azonban továbbra is brit protektorátus hatása alatt álltak, ami ellen 1964-ben az Arab Államok Ligája egyre hangosabban tiltakozott, kijelentve az arab népek jogát a teljes függetlenséghez. Végül 1971 decemberében hat emírség bejelentette az Egyesült Arab Emirátusok elnevezésű szövetség megalakulását. A hetedik emírség, Rász el-Haima, csatlakozására pedig 1972 februárjában került sor.

Az uralkodó

Az Egyesült Arab Emírségek élén álló vezetők, az államfő és a miniszterelnök, az emírségek irányító emírjei által kerülnek megválasztásra.

2006 óta az Egyesült Arab Emírségek élén a 75 éves Mohammed bin Rashid al-Maktoum sejk áll, aki Dubaj uralkodója is egyben. Az arab Wikipédia forrásai szerint a milliárdos Mohammed bevételeinek jelentős része ingatlanok értékesítéséből származik, így őt a "világ egyik legkiemelkedőbb ingatlanfejlesztőjeként" emlegetik. A dubai kormány és az Al Maktoum család vagyona között a határvonal szinte elmosódott, hiszen az uralkodó földjeit az állami vagyon részének tekintik. Mint azt korábban említettük, a budapesti "mini-Dubaj" projektjéről szóló nemzetközi megállapodás értelmében a beruházó kiléte az Egyesült Arab Emírségek kormányának döntésétől függ, ami lényegében Mohammed sejk hatáskörébe tartozik.

A sejk magánélete sokszor a botrányok árnyékában zajlik, és a részletek felfedése későbbi fejezetünkben vár ránk.

Nincsenek politikai csoportosulások, a hatalom állandóan átalakuló formában létezik.

Az Egyesült Arab Emírségek egy különleges politikai rendszerrel működik, amely az abszolút monarchia és a választások kombinációját ötvözi. Az államszövetség irányítóit a hét tagállam örökös vezetői alkotják, akik hosszú hagyományokkal rendelkeznek, és kulcsszerepet játszanak az ország fejlődésében és stabilitásában.

A Freedom House 2022-es jelentése az országot a "nem szabad" kategóriába sorolta. Ennek alapja, hogy minden végrehajtó, törvényhozó és igazságszolgáltatási hatalom végső soron a hét örökös uralkodó - emír - kezében van.

A polgári szabadságjogokat drasztikus módon korlátozzák, az ellenzéki aktivisták ellen pedig kemény fellépés folyik. A politikai pártok működése teljesen el van akadályozva. A politikai rendszer olyan hatalmi monopóliumot teremt, amely az emírségek örökös uralkodóinak kezébe összpontosítja a hatalmat, ezzel megakadályozva a választások útján történő kormányváltást.

Törvény szabályozza a médiát és tiltja a kormány bírálatát.

Halálbüntetés

Az Egyesült Arab Emírségek jogrendszere szerint halálbüntetés szabható ki olyan súlyos bűncselekményekért, mint az emberölés, a nemi erőszak, a hazaárulás, a terrorizmus, a súlyos rablás, a hitehagyás, a házasságtörés, a homoszexualitás és a kábítószer-kereskedelem. A Freedom House jelentései alapján a börtönökben és a rendőri intézkedések során gyakran alkalmaznak kínvallatási technikákat, amelyek súlyosan sértik az emberi jogokat.

A Human Rights Watch alapján a nőket diszkriminációval sújtják: jogaik korlátozottak a férfiakéhoz képest a házasság, a válás, az öröklés és a gyermekelhelyezés terén. A büntető törvénykönyv feljogosítja a férfiakat, hogy feleségüket és gyermekeiket "fegyelmezzék", beleértve a fizikai erőszakot is. Az állam hivatalos vallása az iszlám, a lakosság 77 százaléka iszlám hitű.

Bevándorlók tömege

A regionális középhatalmi pozícióra törekvő ország lakossága már meghaladta a tízmilliót, ami jelentős ugrás a 2000-ben mért hárommilliós létszámhoz képest. E hatalmas növekedés mögött a vendégmunkások beáramlása áll. A legfrissebb becslések szerint az Egyesült Arab Emírségek népességének körülbelül 90 százaléka külföldi állampolgár.

A migráns vendégmunkások gyakran szenvednek rossz bánásmódtól, és munkakörülményeik sok esetben "különösen kedvezőtlenek." A szakszervezetek hiánya és a sztrájkjog megfosztása tovább súlyosbítja helyzetüket. Sok esetben a dolgozók útlevelét elveszik, hogy megakadályozzák őket abban, hogy a munkaszerződésük lejárta előtt elhagyják a munkahelyüket – állítja a Human Rights Watch.

Az olajkincs és a turizmus különös kapcsolatban állnak egymással, hiszen mindkettő jelentős hatással van a gazdaságra és a környezetre. Az olajkincs felfedezése és kiaknázása gazdag lehetőségeket teremtett, ugyanakkor sok régióban a turizmus fejlődését is elősegítette. A nyersolaj kitermelése nemcsak gazdasági fellendülést hozhat, hanem a helyi közösségek életét is alapvetően megváltoztathatja. Ugyanakkor a turizmus – különösen az ökoturizmus – a környezeti fenntarthatóságra és a kulturális örökség megőrzésére helyezi a hangsúlyt, így hozzájárulhat a helyi értékek megóvásához. A két terület közötti együttműködés lehetőséget ad arra, hogy a turizmus részesüljön az olajipar nyújtotta jövedelmekből, ugyanakkor figyelembe vegye a környezetvédelmi szempontokat is. Az olajkincs által generált bevételeket például a turizmus infrastruktúrájának fejlesztésére, helyi programok támogatására vagy a környezetvédelmi kezdeményezésekre is fel lehet használni. Ez a szinergia nemcsak gazdasági előnyöket hozhat, hanem hozzájárulhat a közösségek életminőségének javításához is, ezzel egy fenntarthatóbb jövőt teremtve.

Az ország gazdasági ereje elsősorban a hatalmas kőolajtartalékoknak köszönhető, amelyek jelentős mértékben hozzájárulnak az életszínvonal emelkedéséhez. A bruttó hazai termék 33%-a közvetlenül a kőolajkitermelésből származik, ami a gazdaság gerincét képezi. A legfrissebb becslések alapján az Egyesült Arab Emírségek kőolajkészletei még legalább egy évszázadra elegendőek, így a jövőbeli fejlődés és stabilitás szempontjából is kedvező kilátásokkal rendelkezik.

A kőolaj mellett a gazdaságban egyre inkább kiemelkedő szerepet kap a turizmus és a vendéglátás. Az Egyesült Arab Emírségek rendkívül kedvező feltételeket biztosít a vállalkozások számára, hiszen a Világbank Csoport által 2017-ben publikált Doing Business jelentésében a világ 26. legjobb országaként rangsorolják az üzleti tevékenység szempontjából.

Az országot off-shore területként tartják számon, Abu-Dzabi és Dubaj pénzügyi központ. 2023-ban a szövetségi államban az 1 főre jutó GDP értéke 50 ezer dollár körül mozogott. (Az EU átlaga 40 ezer dollár/fő, míg Magyarországon ez az adat 19 ezer dollár/fő a legfrissebb rangsor alapján.)

Az uralkodó botrányai

Mohammed bin Rashid al-Maktoum sejk, a többnejűséget támogató ország uralkodója, hat különböző alkalommal nősült. Első felesége Sheikha Hind bint Maktoum bin Juma al-Maktoum, akit 1979-ben vett feleségül, ezzel megkezdve egy különleges kapcsolat sorozatát.

Legismertebb és leghírhedtebb neje Haya Bint al-Husszein hercegnő volt, akit még 2004-ben vett nőül, azonban a Jordániából származó előkelőség 2019-ben megszökött tőle, amiért a férje idősebb lányát, Latifát erőszakkal hazahozatta Indiából, írta meg a Femina.

Az utóbbi két évtizedben négy dubaji hercegnő is megpróbálta valamilyen módon elhagyni az Egyesült Arab Emírségeket és megszakítani a kapcsolatot a családjával. Van, akinek sikerült, de akad, aki nyomtalanul eltűnt - erről a 24.hu közölt összeállítást.

A 75 esztendős Mohamed sejknek számos felesége van, akiktől körülbelül 25-30 gyermek született.

Related posts