Az új osztrák kormány megalakítása igencsak döcögősen halad, mintha egy nehézkes gépezet próbálna életre kelni.
A hárompárti kormány megalakításának terve Ausztriában meghiúsult, miután a legkisebb koalíciós partner, a liberális NEOS pénteken úgy döntött, hogy visszalép a tárgyalásoktól. Ez a lépés alapjaiban rengette meg a jövőbeli politikai együttműködést, és új kihívások elé állította a többi pártot.
A tárgyalások azóta elhúzódtak, hogy az osztrák elnök októberben megbízta Karl Nehammer konzervatív kancellárt egy új kormány megalakításával. A döntés hátterében az állt, hogy a többi politikai párt egyöntetűen elvetette a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetőjével való együttműködés lehetőségét, miután az szeptemberben először diadalmaskodott az országos választásokon.
A patrióta Osztrák Szabadságpárt diadalmaskodott a legutóbbi parlamenti választásokon.
Nehammer az Osztrák Néppártból (ÖVP), a balközép szociáldemokratákból (SPÖ) és a liberális NEOS-ból próbált koalíciót létrehozni. Nehammer pártja és a szociáldemokraták korábban együtt kormányoztak Ausztriában, de a szeptemberben megválasztott parlamentben a 183 képviselői helyből együttesen csupán 92 mandátumuk van, ami nem jelentene stabil többséget, ezért a két párt a NEOS bevonását határozta el.
Beate Meinl-Reisinger, a NEOS elnöke pénteken, egy gyorsan összehívott sajtótájékoztatón bejelentette, hogy pártja nem kíván részt venni a kormányalakítási tárgyalásokban. Kijelentette, hogy a tárgyalások során nem sikerült érdemi előrelépést elérni, és az "alapvető reformok" kérdésében sem tudtak konszenzusra jutni. Meinl-Reisinger véleménye szerint a konzervatív Néppárt és a szociáldemokraták között zajló egyeztetésekből hiányzott a kellő ambíció, ami megakadályozta a valódi fejlődést.
Kiemelte viszont, hogy pártja továbbra is nyitott a parlamenti tárgyalások során már elfogadott projektek támogatására. Ezzel arra is célozgatott, hogy az SPÖ és az ÖVP esetleg együttműködésre léphet, koalíciót formálva, még abban az esetben is, ha csupán egy mandátumos többséggel bírnak az alsóházban.
A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján az euroszkeptikus FPÖ népszerűsége folyamatosan emelkedik, miután a szeptember 29-i választások során a szavazatok 29%-át sikerült megszereznie. A párt a koalíciós tárgyalásokat nem demokratikus folyamatnak tartja, és a "vesztesek koalíciójának" kialakítására tett kísérletként értékeli azokat.
Ausztriában szeptember 29-én rendezték meg a szövetségi parlamenti választásokat, ahol történelmi eseményként az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a szavazatok 29%-át megszerezve első alkalommal került ki győztesként. Eddig a politikai pártok szövetségi szinten elzárták magukat az együttműködéstől Herbert Kickl, az FPÖ elnöke mellett, ami új kihívások elé állítja az osztrák politikai tájat.
Hogy oldódhat meg a politikai patthelyzet Ausztriában? - Dobrowiecki Péter: A magyar érdek mindenekelőtt az, hogy stabil kormány legyen a nyugati határ túloldalán
Vezetőkép: Az osztrák elnök októberben Karl Nehammer bízta meg az új kormány összeállításával. Fotó MTI/AP