Az aszály elleni küzdelem egyik kulcsfontosságú eleme a modern öntözésfejlesztés és a vízvisszatartási technikák alkalmazása. A Magyar Mezőgazdaság területén egyre nagyobb hangsúlyt kapnak azok az innovatív megoldások, amelyek segítségével hatékonyan keze


Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás következményei, a gyakrabban előforduló aszályos időszakok és a vízkészletek szűkülése elengedhetetlenné teszik a vízgazdálkodás terén alkalmazandó adaptációs stratégiák kidolgozását.

Az Agrárminisztérium államtitkára a hét elején Hartán tartott eseményen hangsúlyozta, hogy a magyar mezőgazdaság versenyképességének megőrzése érdekében elengedhetetlen az innovatív öntözési módszerek fejlesztése. Ennek érdekében az Agrárminisztérium kiemelt prioritásként kezeli a támogatásukat.

A kormány, az elmúlt évek aszályos időszakainak tapasztalataira építve, aszály-veszélyhelyzetet hirdetett. Ennek keretében megalakította az Aszályvédelmi Operatív Törzset, valamint a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottságot. Ezek a szervezetek a hosszú távú vízgazdálkodási stratégiák összehangolására és a vízkészletek védelmére fognak összpontosítani.

Hubai Imre hangsúlyozta, hogy az Agrárminisztérium különféle kezdeményezésekkel, mint például az Agro-ökológiai Program és a Vizet a Tájba Program, támogatja a gazdálkodókat és a vízgazdálkodás területén dolgozó szakembereket. Újdonságként emelte ki, hogy a termelők önkéntes alapon, a vízügyi hatósággal együttműködve, lehetőséget kapnak arra, hogy földjeiket vízvisszatartási célokra ajánlják fel. Ez a lépés hozzájárul a meglévő felszíni vízkészletek, valamint az árvizek időszakában keletkező többletvizek mezőgazdasági hasznosításához. Emellett elmondta, hogy a minisztérium eddig több mint 308 fenntartható vízgazdálkodási közösséget ismert el, amelyek összesen több mint 104 ezer hektárnyi öntözött területtel rendelkeznek. Az újonnan öntözni kívánt terület pedig meghaladja a 88 ezer hektárt.

Több mint 130 fenntartható vízgazdálkodási közösség részesült összesen közel 10 milliárd forintnyi támogatásban. Jelenleg két öntözésfejlesztési pályázat van nyitva: az egyik a komplex beruházásokra vonatkozik, amelyhez 49,3 milliárd forintos keret áll rendelkezésre, míg a másik a kisebb léptékű fejlesztésekhez kínál 16,5 milliárd forintot. Az eddigi két benyújtási időszak során összesen 308 támogatási kérelem érkezett, amelyek összesen mintegy 91 milliárd forint támogatási igényről tesznek tanúbizonyságot. Hubai Imre elmondta, hogy szeptember 30-ától újra lehetőség nyílik pályázni.

Related posts