A nyaralás során hozott növények komoly kockázatokat hordozhatnak magukban. Érdemes alaposan átgondolni, mielőtt egy egzotikus zöld barátot hozunk haza, hiszen ezek a növények nemcsak a saját kertünkre, hanem a helyi ökoszisztémára is hatással lehetnek. A


Bár lenyűgözőek, a külföldről hozott növények potenciálisan veszélyt rejthetnek magukban.

Súlyos veszélyt jelent Magyarország növényvilágára a Xylella fastidiosa baktérium, ami akár egy külföldi nyaralásról hazahozott hajtással is könnyen behurcolható hazánkba. A kórokozó népszerű dísznövényeket és gyümölcstermő fajokat, mint a szőlő, az olajfa, a leander és a levendula támad meg. A már fertőzött gazdanövények olyan országokban találhatóak meg, amelyek kedvelt nyaralási úti célok, például Franciaország, Olaszország, Spanyolország vagy az Amerikai Egyesült Államok. A megelőzés közös felelősségünk! Már egyetlen tünetmentes növény is elegendő lehet a fertőzés behurcolásához és elterjesztéséhez, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kiemelten kéri, hogy senki se hozzon haza növényt külföldről.

A nyári időszakban, amikor sokan felfedezik a mediterrán országok varázsát - legyen szó Franciaországról, Dél-Olaszországról vagy Spanyolországról - kiemelkedően fontos, hogy az utazók ne vigyenek magukkal növényeket, hajtásokat és magokat. Ezek között ugyanis lehetnek tünetmentes, de fertőzött egyedek, amelyek könnyen elindíthatják a Xylella fastidiosa baktérium terjedését Magyarország területén. Különösen a citrusfélék, levendulák és kávécserjék esetében nő a kockázat, ám az éghajlati tényezők változásának köszönhetően Magyarországon egyre inkább elterjedt az olajfaligetek telepítése is. Éppen ezért fontos, hogy mindenki felelősségteljesen járjon el, és megvédje hazánkat a potenciális fenyegetésektől.

A több mint 600 tápnövénnyel terjeszthető Xylella fastidiosa baktériumfaj az amerikai kontinensen őshonos, jelenlétét azonban már Európában is számos helyen igazolták. Továbbterjedését a növények faszövetéből táplálkozó kabócák biztosítják, melyek közül a tajtékos kabóca (Philaenus spumarius) egész Európában, így Magyarországon is széles körben elterjedt.

A betegség jelentős természeti és gazdasági kárt okoz. A terjesztő vektor hazai jelenléte miatt kiemelten fontos a kórokozó behurcolásának megelőzése, amelynek kulcsa a növényegészségügyi előírások betartása. Többek között ültetésre szánt növények - köztük a Xylella gazdanövények - az EU-n belül csak érvényes növényútlevéllel szállíthatóak, míg az ún. harmadik országoknál növényegészségügyi export bizonyítvány is kell. A kiemelt kockázatú gazdanövényeknél kötelező a laboratóriumi vizsgálat is.

A Xylella fastidiosa jelenléte miatt a hazai növényvilágra különösen veszélyt jelent az olajfa, a leander, a levendula, a mandula, a citrusfélék, a pacsirtafű és a kávécserje behozatala. Növényegészségügyi szempontból, különös figyelemmel a kórokozók terjedésére, Európában a legnagyobb kockázatot Dél-Franciaország (például Korzika és Nizza, Provence-Alpes-Côte d'Azur, Occitanie), Dél-Olaszország (mint Puglia, Toszkána és Lazió), valamint Portugália (Algarve, Lisszabon, Porto) és Spanyolország (Alicante megye, Extremadura, Madrid és a Baleár-szigetek) területei jelentik. Az Európai Unión kívül az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Kína és Izrael esetében különösen fontos, hogy a növények vagy magvak ültetésre történő behozatala kizárólag a meghatározott előírásoknak megfelelően történjen.

Related posts