Mozgásban - Bóka János véleménye a Nemzetközi Büntetőbíróságról Bóka János, a hazai közélet egyik figyelemre méltó alakja, éleslátásával és átgondolt érveivel közelíti meg a Nemzetközi Büntetőbíróság (NBB) szerepét és jelentőségét. Szerinte az NBB nem cs


Bóka János a "Mozgásban" című műsorban kifejtette, hogy ha Ukrajna a jelenlegi állapotában csatlakozna az Európai Unióhoz, az súlyos következményekkel járna a szövetségi rendszer számára. G. Fodor Gábor vendégeként az európai uniós ügyekért felelős miniszter is hangsúlyozta, hogy Magyarország a legnagyobb károsultak közé tartozna Ukrajna uniós tagságának következtében.

A műsorban az Európai Unió helyzete, kihívásai volt a téma. G. Fodor Gábor felvetette, hogy bár fejlődik az EU, de felmerül a kérdés: vajon jó irányba? Bóka János úgy véli, az unió fejlődése természetes, azonban az alapító atyák úgy tervezték, hogy a organikus legyen.

Hozzátette azonban, az európai egység gyökerei nagyon mélyen gyökereznek az európai kontinens kultúrájában, szerinte az ma már magától értetődő, hogy az európai nemzetek sorsközösségben vannak.

Európa kertésze láthatóan nekilátott a fák metszésének, nemcsak az ágakat, hanem a gyökereket is gondosan formálja. A műsorvezető megjegyezte, hogy mindez arra utal, mintha a fa már nem lenne olyan stabil, mint korábban. Ekkor felvetette a kérdést: vajon Európa tisztában van-e azzal, mi zajlik körülötte? Bóka János kifejtette, hogy az európai kormányok talán értik a helyzet összetettségét, de az európai intézmények már nem biztos, hogy ennyire világosan látják a dolgokat. Hangsúlyozta, hogy azok a politikusok, akik az európai integrációt támogatják, sosem voltak teljesen őszinték, hiszen céljuk a nemzetek feletti intézményrendszer megerősítése. Ennek fényében tehát pontosan azt teszik, amit a helyzet megkíván.

A 21. század kihívásaihoz alkalmazkodva a nemzetállamok fennmaradásához elengedhetetlen, hogy valamilyen formában európai együttműködés alakuljon ki. Ennek jegyében Magyarország számára is alapvető érdek, hogy része legyen az Európai Uniónak. A diskurzus során szóba került Magyarország döntése is, mely szerint kilépett a Nemzetközi Büntetőbíróság hatásköréből, ami újabb kérdéseket vet fel a jogi és politikai felelősségvállalás terén.

A miniszter szerint felfedezhető párhuzam ezen intézmény és az EU között: létrehoztak egy intézményt egy bizonyos politikai és morális céllal. - Ha ez az intézmény a szerepéből kilép, akkor ezután nagyon nehéz lesz vele politikai közösséget vállalni - mutatott rá Bóka János.

A diskurzus során szóba került az Európai Unió és a Trump-kormányzat viszonya, a Moszkva és Brüsszel közötti hasonlóságok, valamint a baseball izgalmas világának rejtelmei is.

Related posts