Most már elegendő forrással rendelkezik ahhoz, hogy beruházásokba kezdjen.


*Az épület megújult, a költségvetés biztosított, hamarosan a környezetet is szépíteni, rendezni fogják (Fotó: Gligor Róbert László)

A nyárádmagyarósi idősotthon fenntartása már a megnyitása óta kihívásokkal teli feladatot jelentett a helyi önkormányzat számára. Azonban a jelenlegi polgármester kemény munkájának köszönhetően ma már az intézmény képes önállóan működni, így nem terheli tovább a helyi adófizetők pénztárcáját.

A jogszabályok meghatározzák, hogy egy idősotthon lakója havonta mennyi pénzt tud hozzájárulni az intézmény fenntartásához. Közben azonban az energiaárak, az ellátási költségek és az orvosi díjak folyamatosan növekednek, míg az állami támogatások gyakran elmaradnak, vagy nagyon alacsonyak maradnak. Ezekkel a kihívásokkal kell szembenézniük az idősotthonoknak, függetlenül attól, hogy rendelkeznek-e szociális akkreditációval. Hasonló problémákkal küzd évek óta a Nyárádmagyaróson működő, önkormányzati irányítás alatt álló intézmény is.

Amikor 2020 októberében Kacsó Lajos átvette a község vezetését, a helyi öregotthon fenntartására már 200 ezer lejt költött az önkormányzat az adott évben. Ezt a helyzetet sürgősen rendezni kellett. "Már az első pillanattól fogva éreztem, hogy ez nem helyes. Nem fair, hogy a község adófizetőinek pénzéből működtetjük az otthont, főleg úgy, hogy nem is a mi időseink élnek ott" - osztotta meg gondolatait a polgármester. Az intézmény működtetéséhez szükséges források felkutatása lett a célja, hiszen a lakosság felé nem lehetett azt a magyarázatot adni, hogy a községi költségvetésből nem áll rendelkezésre forrás a helyi szükségletek kielégítésére, csupán azért, mert az idősotthon fenntartása költségeket emésztett fel.

Több helyszínen is "kopogtatott" a megyei vezetés, végül Bukarestben is megpróbálta a választott képviselőkkel megértetni, hogy a jelenlegi helyzet tarthatatlan, és nem lenne helyénvaló, hogy az önkormányzat egyedül tartson fenn egy idősotthont, miközben az intézményben nem községbeli lakosok kapnak ellátást. Akkoriban az állami támogatás csupán a költségek 10 százalékát fedezte, de sikerült elérni, hogy 2023-ra ez az arány 30 százalékra emelkedjen. Ma már az önkormányzat nem kénytelen a helyi költségvetésből finanszírozni az intézmény működését. "Így már egyensúlyban van a dolog" - hívta fel a figyelmet az elöljáró, hozzátéve: "Nem profitot akarunk belőle, hanem azt, hogy az intézmény önállóan fenntarthassa magát, anélkül, hogy a helyi költségvetést terhelné." A bentlakók által befizetett összegek, az állami támogatások, valamint a megyei tanácstól évente kapott 100 ezer lej elegendőnek bizonyul a költségvetési igények fedezésére, sőt, egy kis tartalék is marad, mivel úgy gazdálkodnak, hogy a szükséges javításokra is jusson forrás, hiszen az épület az önkormányzat tulajdonában áll. "A működtetés kérdése megoldódott, és ez volt a fő cél" - részletezte a Népújságnak Kacsó Lajos a folyamat lényegét.

Az elmúlt évek során nem csupán a fenntartás pénzügyi alapjainak megteremtésére koncentráltak, hanem a korszerűsítést is kiemelten kezelték. Az első lépés a szennyvíztisztító állomás bővítése volt, mivel az eredeti méretezés nem bizonyult elegendőnek. Ezt követően a fűtési rendszer hatékonyságának javítása került fókuszba: napelemeket telepítettek az épületre, ami jelentős előnyöket hozott, hiszen azóta lényegesen csökkent a villanyszámla, és a meleg víz folyamatos biztosítása is megoldódott. Az épület régi szárnya hosszú ideje nem esett át felújításon, ezért ott tető- és burkolatcserét végeztek, valamint a konyhát is felújították. Ezt követően fokozatosan a szobák korszerűsítése is megkezdődött, hogy a helyiségek és a környezet minél komfortosabbá váljon – mesélte a polgármester. Két évvel ezelőtt a Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztériumtól egymillió lejes támogatást nyertek, amelynek köszönhetően tavaly az épület kívül-belül megújult: új nyílászárókat szereltek be, a szobák bútorzata teljesen kicserélődött, a konyhában pedig modern eszközökkel és berendezésekkel látták el a helyiséget, hogy a lakók a lehető legjobb szolgáltatásban részesüljenek. Emellett saját erőből kerítést is javítottak, és idénre tervezik egy kisebb parkosítás és parkolóhelyek kialakítását, hogy az intézmény végre esztétikailag is vonzóbbá váljon.

Related posts