Miután az MNB vagyonkezelője nem tudta teljesíteni a tartozását, a Metropolitan Egyetem is a kecskeméti egyetem alapítványának ajánlotta fel magát.

A budapesti Metropolitan Egyetem (METU) integrálása és átadása is szóba került a kecskeméti egyetem alapítványának, valamint az MNB-alapítvány vagyonkezelője közötti tárgyalások során. Erről a Telex beszámolt az Állami Számvevőszék jelentése és egy további dokumentum alapján.
A METU átadásának hátterében álló események szerint a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány 2021-ben 127,5 milliárd forint kölcsönt nyújtott az MNB-hez tartozó Optima Befektetési Zrt.-nek. A történet úgy kezdődött, hogy az alapítvány 144 milliárd forintot kapott az államtól fejlesztési célokra, s ennek egy jelentős részét, 127,5 milliárd forintot, 2,5 százalékos kamat mellett elhelyezték az Optima kezelésében. A befektetett összegből a cég egy lengyel ingatlanpiaci vállalat részvényeit vásárolta meg, azonban a befektetés nem hozta meg a várt eredményeket, mivel a részvények értéke folyamatosan csökkent. Amikor a kecskeméti egyetem 2024 januárjában vissza kívánta igényelni a kölcsönt, az Optima nem tudta azt készpénzben visszafizetni.
Ekkor az Optima és az alapítvány megkezdte a tárgyalásokat arról, hogy milyen alternatív, nem készpénzes formában lehetne rendezni a fennálló tartozást. Például felmerült, hogy céges részesedések átadásával teljesíthetnék kötelezettségeiket. Az egyik javaslat részeként szerepelt annak a vállalatnak a többségi részesedése, amely a Metropolitan Egyetemhez kapcsolódik. Amennyiben ez az üzlet létrejött volna, lehetőség nyílt volna arra, hogy a METU-t integrálják a kecskeméti egyetem struktúrájába.
A tervek szerint a két intézmény egyesítése révén létrejött volna egy innovatív "duális KEKVA egyetemi modell", amely nemcsak a kecskeméti egyetem infrastruktúrájának fejlesztését támogatta volna, hanem új lehetőségeket is teremtett volna a hallgatók számára. Emellett a METU jelenlegi körülbelül 7000 fős hallgatói létszáma a Neumann János Egyetemhez való integrálódás következtében jelentős mértékben növekedett volna, új dimenziókat nyitva ezzel az oktatásban.
A tervezett egyesülés vagy átadás végül nem valósult meg. A Telex információi szerint a 2025 januárjára vonatkozó legfrissebb ajánlatokban már nem található a METU átadása. Ezen kívül Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke egy levélben arra kérte Csizmadia Norbertet, a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnökét, hogy ne fogadjon el részvényeket és egyéb céges részesedéseket. Helyette inkább az eredeti megállapodásnak megfelelően készpénzben kérje vissza az Optimának kölcsönadott 127,5 milliárd forintot.
A Metropolitan Egyetem a Közép-Európa Alfa Holding Vagyonkezelő Zrt. birtokában áll, amely a Matolcsy-birodalom által irányított Közép-Európai III. Magántőkealap része. Ennek az alapnak az alapítója a Magyar Nemzeti Bank (MNB), azonban a működését a Matolcsy Ádámhoz köthető Quartz-magántőkealap felügyeli.
Matolcsy György március 3-i jegybankelnöki távozása előtt néhány nappal jelentős változás történt az MNB vagyonkezelő cégénél. Az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. eddigi végső tulajdonosa, a Pallas Athéné Domus Meriti alapítvány, helyett a Közép-Európai III Magántőkealap került bejegyzésre, amely február 28-i hatállyal vette át a tulajdonjogot. Ez a magántőkealap Matolcsy Ádám baráti köréhez köthető, és Száraz István Quartz Zrt.-je irányítja. Az ügy körüli találgatásokra válaszul a Quartz és az Optima Befektetési Zrt. korábbi vezetője is nyilatkozatot tett, amelyben cáfolta a kapcsolódó állításokat.