Miért gyengült a forint, és milyen irányba mozoghat a jövőben? - Szakértői elemzés következik.

Egy apróbb ingadozástól eltekintve a forint már fél éve egy szűk sávban ingadozik az euróval szemben. Jelenlegi árfolyama 398 és 405 forint között mozog, ami azt jelzi, hogy a forint idei teljesítménye sokkal stabilabb, mint amit a 2024-es évben tapasztalhattunk - nyilatkozta Beke Károly, a Portfolio elemzője az InfoRádióban.
Hónapok óta stagnál az euró-forint árfolyam, amely egy szűk sávban mozog a 400-as szint körül. Áprilisban ugyan tapasztaltunk egy rövid ideig tartó forintgyengülést, amikor az árfolyam 410 közelébe került, de ezen kívül március óta nem mutatkozik érdemi elmozdulás a forint értékében – nyilatkozta Beke Károly az InfoRádióban.
Az elemző szerint ez két okra vezethető vissza: egyrészt, az első negyedéves GPD-adat és az, hogy visszaesett a gazdaság, kellemetlen meglepetést okozott, másrészt a költségvetésben is vannak arra utaló jelek, hogy nehéz lesz tartani a hiánycélt.
A Portfolio munkatársa az utóbbi évek gazdasági trendjeit figyelembe véve izgalmas kérdést vet fel: miért nem tapasztalható a hazai valuta gyengülése? A jelenség mögött valószínűleg az húzódik meg, hogy a 6,5 százalékos magyar alapkamat nem csupán a hazai viszonyok között, hanem nemzetközi szinten is kiemelkedően magasnak számít. Ez a tényező valószínűleg hozzájárul ahhoz, hogy a forint stabilitása eddig megőrizhető.
Jelentős nemzetközi spekulatív tőkeérdeklődés indult meg, amely jelenleg a forint irányába áramlik.
Ez az úgynevezett carry trade stratégia, amelynek lényege, hogy a befektető alacsony kamatozású devizában vesz fel kölcsönt, majd ezt a tőkét egy magasabb hozamot ígérő devizába fekteti be - magyarázta a szakértő. Jelenleg a forint kiemelkedő szereplő ezen a piacon, hiszen a hazai valuta a befektetési oldalról nézve kedvező helyzetben van. Az utóbbi hónapokban a külföldi tőke beáramlása segítette a forint megerősödését.
Az említett tényezők tükrében Beke Károly úgy véli, hogy ha lesz is számottevő előrelépés - "márpedig előbb-utóbb elkerülhetetlen, hogy bekövetkezzen" -, akkor az inkább a gyengülés irányába mutathat. Ennek oka, hogy a magyar gazdasággal kapcsolatosan továbbra sem érkeznek kedvező hírek. A második negyedéves GDP-adat a jövő héten kerül nyilvánosságra, de az előzetes információk és a korábbi jelzések alapján egy óvatos, rendkívül visszafogott javulásra lehet számítani.
A hátralévő évben nem várható igazán jelentős "berobbanás" a gazdasági növekedés terén: az elemzők mindössze fél-egy százalékos gyarapodást prognosztizálnak az idei évre. Ez azt jelenti, hogy a magyar GDP immár harmadik éve stagnálna, ami egyértelműen nem kedvező hír - tette hozzá a szakértő. A Portfolio munkatársa a költségvetés helyzetét illetően megjegyezte, hogy bár vannak különleges tényezők, mint például az állami vállalatok osztalékbevételei vagy a tervezett állami ingatlanértékesítések, a gazdasági struktúrában nem sok biztató jel mutatkozik.
Az elemző arra is felhívta a figyelmet, hogy ősztől a befektetők egyre inkább szem előtt tartják majd a 2026-os parlamenti választásokat is, ami extra országkockázatként épülhet be a forint árfolyamába. A bizonytalanság - vagyis, hogy ki fog nyerni, milyen intézkedéseket fog hozni, merre viszi tovább a gazdaságpolitikát - inkább negatívan hathat a forintra - mondta Beke Károly.