Az anyaszerep politikai népszerűsítése számos problémát vethet fel. Először is, amikor politikai diskurzusban jelenik meg, könnyen redukálhatja a női identitást csupán az anyaságra, ami figyelmen kívül hagyja a nők sokszínűségét és egyéni választásaikat.


Miért baj az, ha az anyaszerepet népszerűsítik a politikusok? Kroó Zita 2025-01-31

Mi lenne, ha - ugye főleg férfiak a politikai erő képviselői - senki nem próbálna rendelkezni a nők méhe felett, és egyszerűen csak hagyná nekik, hogy akkor és ott és úgy legyenek anyák, ahogy ők akarják? -teszi fel a kérdést ByeAlex. A zenész azonban csúnyán félreérti a gyermekvállalás népszerűsítését célzó kampányokat, hiszen senki nem kényszeríti a npket arra, hogy szüljenek gyereket, csupán a szülői szerepben lévők elmondják, hogy ez milyen csodálatos dolog egy ember életében. Arra azonban senki nem ad választ, hogy miért bűn az anyaság vagy szülői lét szépségéről beszélni, ezt az életformát népszerűsíteni vagy a gyerekeseket anyagilag jobban támogatni, mint a gyermekteleneket.

ByeAlex véleménye szerint a politikai erők "triggerelik", azaz felidegesítik a nőket azzal, hogy az anyaság szépségeit hangoztatják. Ezt a kijelentést a zenész a Mi Hazánk párt korábbi óriásplakátjára válaszul fogalmazta meg közösségi oldalán, amelyen egy anya látható gyermekével, és a következő szlogent hirdeti: „A nők legnagyobb dicsősége az anyaság. A gyermek áldás.”

A napokban komoly vitát generált Novák Előd kismama-szépségversenye, amelynek díjazottjai családi kikapcsolódásban részesülnek. Cseh Katalin, a Momentum politikai képviselője, rendkívül felháborodott emiatt, mivel a verseny szabályai szerint hozzátartozók is beküldhetnek képeket a kismamákról, ám a képek megjelenése előtt az érintettek beleegyezését is kérik. Cseh azonban ezt a részletet nem tudta megérteni, és több posztban is kifogásolta a nők tárgyiasításának lehetőségét, ami némileg zavaró, hiszen egy kismama fényképe nem feltétlenül a nőiesség leértékelését jelenti.

Nem dicsőség az, ami ránk vár, hanem felelősség, amelyet magunkra vállalunk.

Visszatérve a zenészre. Alex szerint ezzel a plakáttal és ezzel az anyaszerep népszerűsítéssel a gyereket nem vállaló nőket kirekesztik. Eszerint a logika szerint, ha egy olyan plakátot látnánk, amin az szerepel, hogy kutyát örökbefogadni dicsőség, az diszkriminatív a nem kutyásokra nézve. A macskások például joggal lehetnek felháborodva, de azok is, akik a kis lakásuk és a kutya nagy mozgásigénye miatt nem tudnak vagy nem akarnak kutyát tartani. Aki szerint pedig kertet gondozni dicsőség az is bújjon el, mert a nem kertesházban élők ezt zokon vehetik. A sort persze sokáig lehetne folytatni, de az igazi kérdés az, hogy miért baj, ha beszélünk arról, hogy nem jó, hogy ilyen kevés gyermek születik és milyen szívetmelengető érzés a gyermekvállalás? Nem kényszer, csak egy szuper dolog, kár belőle kimaradni.

Alex megérti, hogy a videójátékok világában a győzelem csillogó dicsőséggel jár, míg a szülővé válás komoly felelősséget ró az emberre. Valóban, a szülői lét nem csupán egy új szerep, hanem egy komoly elköteleződés is. Mindemellett, a felelősség nem csupán a családalapításra vonatkozik; a közismert előadók, akiknek számos követőjük van, szintén jelentős felelősséggel tartoznak tetteikért és szavaikért. Ezek a tettek nem feltétlenül egyenlő súlyúak, de a népszerűséghez is társul felelősség. Alex nem meglepődik azon, hogy sok nő óvatosan közelít a családalapításhoz. Az okok sokrétűek: a társadalmi elvárások, a karrierépítés, és a személyes vágyak mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a családalapítás kérdése bonyolult és sokszor ijesztő döntés legyen.

a nő a gyerekvállalás pillanatában ezerszer többet áldoz fel, mint egy férfi. valljuk be, a férfi bármikor lelép a picsába, ha úgy akarja... és akkor ott marad egyedül a karrierjét, az egzisztenciáját feláldozó nő.

Így van, valóban nem lehet megjósolni, hogy egy kapcsolat hogyan fog végződni, a nő valóban többet áldoz fel a várandóság miatt, de ahogy mondani szokás: kockázat nélkül nincs nyereség. A nyereség pedig ez esetben a gyermek, aki bizony hatalmas erőt is tud adni egy nőnek (hamár csak az ő szemszögükből nézzük most ezt a kérdést). Számos alkalommal hallottam már elvált nőktől, hogy bár nagyon megviselte őket a válás mind érzelmileg, mind anyagilag, de a gyerekük hatalmas túlélési ösztönt indított el bennük. Sosem hallottam továbbá olyat egy nő szájából sem, hogy megbánta, hogy gyermeket hozott a világra. Olyat viszont sokszor hallottam, hogy idősebb korban jönnek rá a nők, hogy még egyedül is megérte volna -jobb híján- gyereket szülni.

Félreértés ne essék: senki nem akart vagy akar a nők méhében turkálni. Senki nem tart pisztolyt a nők fejéhez, hogy szülni kell, ha tetszik, ha nem. De valaki magyarázza már el, hogy miért ekkora probléma, hogy a politikát is foglalkoztatja az a kérdés, hogy egyre kevesebb gyerek születik? Hogy ennek megváltoztatása érdekében új családpolitikát alkottak meg, hogy minél több gyereket vállal az ember, annál nagyobb pénzügyi kedvezményekben részesülhet? Ez miért csípi egyesek szemét?

Korábban a kormánynak volt egy olyan javaslata emlékeim szerint-ami sajnos nem valósult meg- hogy azok a szülők, akiknek több gyerekük is van és felsőfokú végzettséget szereznek gyermekeik, több nyugdíjat kapnának. Ennek oka pedig az, hogy amíg ezek a szülők a gyermekükbe úgymond "befektettek", abból tulajdonképpen az állam is és minden magyar ember hasznot húz. Ők válnak ugyanis a jövő adófizetőivé, akik fenntartják az egész rendszert. Így aztán nem csak arról van szó, hogy szép a nagy család, hanem arról is, hogy a családoknak köszönhetően marad fent Magyarország és maga a magyar nemzet is. Hogy klasszikust idézzek: itt a lét a tét.

Valóban úgy gondolom, hogy a gyermekvállalás nem mindenkinek való, de nem értem, miért kell folyamatosan ellenállni annak, hogy különböző politikai erők népszerűsítsék ezt a választást. Bye Alex, aki nyíltan kijelentette, hogy nem kíván gyermeket, és láthatóan nem is az a típus, akinek ez fontos lenne, miért nem hagyja figyelmen kívül azokat a plakátokat, amelyek egyébként sem neki szólnak? Az ilyen megnyilvánulások sokszor csak felesleges vitákat generálnak.

Valószínűnek tartom, hogy Alex csak a száját akarta Cseh elvtársnővel együtt szellőzteni téma híján és így valamifajta morális fölényt szerezni. Az pedig szűk látáskörre vall, hogy a gyermekáldást arra sarkítják ki, hogy ez a nők tárgyiasítása, függetlenségük elvétele, kiszolgáltatottság és társadalmi elvárás. A gyermekvállalás ennél sokkal többet takar, de úgy tűnik ennek szépségeit azok képesek igazán megérteni, akik tudják már, hogy miről beszélnek és nem egy elképzelt anyagásgról és családi körről beszélnek.

Eredeti forrás, kép: Facebook.

Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás példa: "🌟 Csodás napot mindenkinek! 🌼 Ma végre elindultam egy új kalandra, és megint rájöttem, hogy a legjobb pillanatok mindig a váratlan helyzetekből születnek. Ti mikor éreztétek utoljára, hogy éltek? Osszátok meg velem a legszebb emlékeiteket! 😊✨ #életöröm #kalandozás" Ha van konkrét téma vagy kontextus, amire szeretnéd, hogy a hozzászólás fókuszáljon, szólj nyugodtan!

Kapcsolódó témákByeAlexVezető

Related posts