Mesterséges intelligencia: Milyen kihívásokat jelent az adatkezelés? A mesterséges intelligencia (MI) fejlődése forradalmasítja a technológiai világot, ugyanakkor új kihívások elé állítja az adatkezelést is. Az adatok gyűjtése és feldolgozása kulcsfontos

A mesterséges intelligencia (AI) folyamatosan formálja a mindennapjainkat világszerte, és a magyar lakosság többsége már most ismeretekkel rendelkezik a technológia alapjairól. Az Ipsos legújabb nemzetközi AI Monitor 2025 kutatása szerint sokan bíznak abban, hogy a vállalatok felelősen kezelik az adatokat. Ugyanakkor a felmérés rávilágít arra is, hogy az emberek nem érzik úgy, hogy az állam képes lenne hatékonyan szabályozni a mesterséges intelligencia használatát. A magyar válaszadók ezen a téren a legnagyobb szkepticizmussal rendelkeznek, és a mesterséges intelligencia gazdasági hatásait is borongósan látják.
A tavalyi felméréshez képest idén is a magyar válaszadók háromnegyede jelezte, hogy jól érti a mesterséges intelligencia fogalmát. Ez az arány jelentősen meghaladja a 30 ország átlagát, amely mindössze 67 százalék, és még a kutatásban részt vevő Lengyelország értékét is túlszárnyalja. 2024-hez hasonlóan, a hazai lakosság körében is megfigyelhető, hogy a megkérdezettek 40%-a tisztában van azzal, hogy mely szolgáltatások alkalmaznak AI-t. Ugyanakkor eltérés figyelhető meg a tavalyi adatokhoz képest: míg 41% volt azok aránya, akik nem tudták megmondani, hogy kik használják a mesterséges intelligenciát, ez az arány most 45%-ra emelkedett. Ezzel a helyzetünkkel olyan országokhoz kerültünk közel, mint Hollandia, Nagy-Britannia és Németország.
A magyarok kétharmada (64 százalék) szerint a mesterséges intelligencia több előnnyel jár, mint hátránnyal - ez szintén az európai átlag fölötti arány. A népesség fele izgatott az AI fejlődése miatt, míg 53 százalék bizonyos aggodalmakkal is tekint a technológia terjedésére, ami kiegyensúlyozott hozzáállást jelez. A magyarok e tekintetben az átlaghoz hasonlóan gondolkodnak (55 százalék aggódik az AI miatt), ez sokkal magasabb arány, mint a tavalyi felmérésben vagy mint a lengyelek esetében (40 százalék), de egy szinten van Kolumbiával, Svédországgal és Malajziával. A megkérdezett magyarok 44 százaléka izgatott, azaz inkább pozitív érzéseket táplál a mesterséges intelligencia térnyerése iránt, ami érzékelhetően elmarad a világátlagtól, és némi csökkenést jelent tavalyhoz képest.