Rendkívüli felfedezésre bukkantak a cseh sörök világában: ez a titok sokak számára váratlanul hatott.


A cseh sörgyárak már 2022 tavaszán, közvetlenül az Ukrajna ellen indított orosz inváziót követően leállították az orosz piacra történő szállítást, így jelenleg nem exportálnak sört Oroszországba - derült ki a CTK hírügynökség szerdai jelentéséből. Érdekes módon, az orosz statisztikák szerint tavaly mégis a német és cseh sörgyárak termékei domináltak az országba irányuló importban.

A CTK azért fordult a sörgyárakhoz, mert az orosz RIA Novosztyi hírügynökség a közelmúltban közzétett statisztikák alapján arról számolt be, hogy tavaly a német és cseh sörgyárak szállították a legnagyobb mennyiségű sört Oroszországba, és ezek a cégek könyvelhették el a legnagyobb bevételeket is. A cseh sörgyárak válaszai szerint a cseh sör jelenleg leginkább viszonteladókon keresztül jut el az orosz piacon.

Amikor a sörünket átadjuk valakinek, már nem tudjuk irányítani, hová fog eljutni. Ez az oka annak, hogy a cseh sör ma már Oroszország polcain is megtalálható.

- Fejtette ki a helyzet részleteit Radek Tulis, a humpoleci sörgyár szóvivője a hírügynökségnek.

A Cseh Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján, amelyeket a CTK is megosztott, 2022 januárja és októbere között a cseh sör exportja Oroszországba meghaladta a 819 millió koronát. Ez a szám 63 millió koronával magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A cseh statisztikusok megállapították, hogy Oroszország a harmadik legnagyobb piaca a cseh söröknek, Németország és Szlovákia után. Az adatok szerint ebben az időszakban körülbelül 33 100 tonna cseh sör került forgalomba Oroszországban, amely 62 millió félliteres "nagy sörnek" felel meg. A csehek a kisebb kiszereléseket "kis sörnek" nevezik, ami 3 decilitert jelent.

A statisztikai hivatal nem reagált a CTK kérdésére, amely arra vonatkozott, hogy milyen forrásokból származnak az adatok. Tomás Slunecka, a cseh söripari szövetség elnöke elmondta a hírügynökségnek, hogy a cseh sörgyárak számára a hazai piac kulcsfontosságú, hiszen itt értékesítik termékeik 75-80%-át, emellett az uniós országok piaca is jelentős szerepet játszik.

Related posts