A helyzet még inkább zűrzavarosabbá vált, ami nemcsak világszinten, hanem hazánk szempontjából is komoly kihívásokat jelent.


Az Egyesült Államok elnöke talán nem teljesen tisztában azzal, hogy a kormánya valóban folytat-e kereskedelmi tárgyalásokat Kínával. Lehet, hogy úgy véli, hogy aktív egyeztetések zajlanak, miközben valójában semmilyen beszélgetés nem történik.

A gazdasági bizonytalanság tovább fokozódott, miután Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke és a kínai kormány képviselői éles ellentmondásban álltak egymással a Washington és Peking közötti kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatban - számolt be róla a Reuters. Ez a helyzet nem csupán a globális gazdaság szereplőit érinti, hanem a magyar gazdaság jövőbeli teljesítményére is negatív következményekkel járhat.

Donald Trump a Time magazinnak adott interjújában bejelentette, hogy jelenleg aktívan zajlanak a tárgyalások, ám a kínai külügyminisztérium reagálásában határozottan kijelentette, hogy nincsenek konzultációk a két fél között. Ezen kívül hangsúlyozták, hogy az Egyesült Államok kormányának érdemes lenne tartózkodnia a zűrzavar keltésétől.

Trump a Ferenc pápa temetésére tartó Air Force One fedélzetén még azt az elméletét is megosztotta a sajtómunkásokkal, hogy győzelem lenne, ha Kína megnyitná a piacait az amerikai termékek előtt, és az onnan származó importra bevezetett új vámtarifák elérhetik ezt a célt.

A szöveg egyedi átfogalmazása: A további üzenete megértéséhez a mesterséges intelligenciához fordultak, abban a reményben, hogy végtelen tudásával képes lesz megfejteni az elnök szavait. "Szabadítsátok fel Kínát! Hadd lépjünk be és dolgozzunk ott!" - fogalmazott. "Ez csodálatos lenne, valódi győzelem, de még mindig nem vagyok benne biztos, hogy ezt kérni fogom, mert ők nem szeretnék, hogy megnyíljon a lehetőség."

Vang Ji, a kínai külügyminiszter, lényegretörően fejtette ki véleményét, de a párbeszéd hiányáról nem esett szó. Kiemelte, hogy Kína képes kezelni az Egyesült Államok által bevezetett új tarifákat, miközben más országokkal próbál szolidaritást keresni a helyzet kezelésére.

"Vannak olyan államok, amelyek képesek másokra rákényszeríteni a saját érdekeiket; erőszakos módszerekkel lépnek fel, és kereskedelmi konfliktusokat generálnak, ezzel nyilvánvalóvá téve szélsőséges önzésüket" - nyilatkozta egy kazahsztáni konferencia szünetében.

A Reuters elemzése szerint az adok-kapok helyzet tovább fokozza a gazdasági bizonytalanságot, amely Trump kiszámíthatatlan vámpolitikáját övezi. Ez a jelenség nemcsak Kína, hanem számos más ország esetében is megfigyelhető, amelyek mind azon fáradoznak, hogy tárgyalásokat folytassanak az amerikai kormánnyal, elkerülve a rájuk kivetett súlyos büntetővámokat. Az egyeztetések szempontjából kedvező alkalmat teremtett a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank éves konferenciája, ahová a két szervezet tagállamainak pénzügyminiszterei és jegybankelnökei gyűltek össze Washingtonban. A Trump-adminisztráció tagjai, élükön Scott Bessent pénzügyminiszterrel, akik úgy vélik, hogy a kormány tarifapolitikája valójában tárgyalási alapként szolgál új kereskedelmi megállapodások kialakításához, sikeres egyeztetési eredményekről adtak számot.

Tárgyalópartnereik viszont óvatosabb megközelítéssel élnek. Paschal Donohoe pénzügyminiszter például csupán annyit említett, hogy ezeken a megbeszéléseken úgy érzi, minden kockázatnak van kitéve: a munkahelyek, a gazdasági fejlődés és az emberek életminősége világszerte. Szerinte nincs olyan akadály, amit ne lenne érdemes áttörni a bizonytalanság csökkentése érdekében.

Bessnet a Dél-Koreával folytatott tárgyalásokat "rendkívül sikeresnek" minősítette. A szöuli vezetés is pozitívan nyilatkozott, kiemelve, hogy "ígéretes kezdetnek" nevezik az egyeztetéseket. A következő fordulót május elején tervezik. Svájc tárgyalói elégedettségüket fejezték ki a Bessenttel folytatott első megbeszélések eredményei kapcsán. Az amerikai kereskedelmi hivatal tájékoztatása szerint folyamatosan fenntartják a kapcsolatot Japán és más országok tárgyalóival is.

Azonban egy újabb tényező merült fel, amely kétségessé teheti a siker kilátásait. Trump fogja eldönteni, hogy folytatják-e a tárgyalásokat vagy sem. Peter Zeihan, a geostratégiai elemző, nem számít új kereskedelmi megállapodásokra, hiszen ezek jellemzően hosszadalmas folyamatok, melyekben több száz szakértő évekig dolgozik együtt. Jelen helyzetben viszont úgy tűnik, hogy ezek a szakértők nincsenek jelen a tárgyalóasztalnál. A fő tárgyalóknak, különösen Bessentnek, az a feladata, hogy a nélkülük is eredményeket érjenek el.

A Reuters felfedezett bizonyos biztató jeleket. Például Kína felmentést adott az Egyesült Államokkal szemben bevezetett 125 százalékos büntetővámja alól bizonyos termékeknek. Ezek közé tartoznak a gyógyszerek. Emellett állítólag fontolgatják a vakcinák, bizonyos vegyi anyagok és a repülőgép-hajtóművek kivétellé tételét is.

Ami a másik oldalt illeti Bessent az elmúlt napokban elismerte, hogy fenntarthatatlan az a helyzet, amit főnöke a világgazdaságban kialakított. Trump azt mondta, hogy közel vannak ahhoz, hogy megállapodjanak Japánnal. A TIME-nek adott interjúja szerint "200 dealt" fognak tető alá hozni a következő három-négy hétben. Részleteket nem árult ez ezekkel kapcsolatban.

Mondott viszont valamit, aminek értelmezése megint körülményes. Azt sejteti ugyanis, hogy úgy véli, rá fogják kényszeríteni az büntetővámokat tárgyalópartnereikre. Azt mondta, "totális győzelemnek" tekintené, ha egy év múlva a vámtarifák még mindig 20-50 százalékon állnának. A Reuters szerint nem igazán látszanak jelentős előrelépések az IMF-Világbank kongresszushoz kapcsolódóan folyó tárgyalásokon. Kristalina Georgieva, az IMF igazgatója arra figyelmeztetett, hogy jelentősen lelassulhat a világgazdaság növekedése a bizonytalanság miatt. Nem valószínű azonban, hogy a főszereplő, Donald Trump füléig eljut a megjegyzése, és ha igen, az sem számít semmit.

Related posts