Íme egy figyelemfelkeltő gazdasági kihívás, amely Európából érkezik Kínának.
Egy osztrák adatvédelmi aktivista nemrégiben a Meta vállalat ellen lépett fel, és ezzel igencsak meglepte a techóriást. Az ügy középpontjában az európai felhasználók adatai állnak, amelyek védelme már régóta vitatott téma. E korábbi eseményekből pedig egy "globális fenyegetés" bontakozott ki, amely komoly kihívás elé állította a digitális világ szereplőit.
Max Schrems, az elismert osztrák adatvédelmi aktivista, valamint az általa vezetett NOYB (magyarul: "semmiképpen se érintsen") nevű szervezet, korábban két jelentős adatvédelmi döntést hozott az Európai Unióban, amelyek 2015-ben és 2020-ban születtek. E döntések következtében a Meta is komoly nehézségekkel nézett szembe. Most pedig a figyelem középpontjában a kínai vállalatok állnak, amelyek a GDPR, vagyis az uniós adatvédelmi szabályozás megsértéséért vonhatók felelősségre - értesülhetünk a HVG.hu cikkéből, amely az Engadget hírportálra hivatkozik.
A NOYB (None of Your Business) legújabb lépésként az AliExpress, a Temu, a Shein, a TikTok, a Xiaomi és a WeChat ellen nyújtott be feljelentést. Az állítás szerint ezek a vállalatok jogszerűtlenül osztották meg az európai felhasználók adatainak egy részét Kínával. A bíróság elé terjesztett kérésben a NOYB arra kéri a cégeket, hogy globális bevételeik 4 százalékának megfelelő büntetést fizessenek.
Az érvényes jogszabályok szerint az európai felhasználók adatainak továbbítása az EU-n kívülre csak akkor lehetséges, ha a célország nem sérti meg az adatvédelmi irányelveket. Kínát a NOYB azonban tekintélyelvű megfigyelő államként jellemezte, és azzal érvel, hogy nem szabad hagyni, hogy az országba kerüljenek át az európai felhasználók adatai.
A Meta válasza az őt érintő korábbi ügyek során az volt, hogy kilátásba helyezte kivonulását Európából, amelyet aztán nem tett meg.