Markó Béla arra hívja fel a figyelmet, hogy sürgető szükség van a gyűlöletbeszéd elleni határozott fellépésre. Szerinte elengedhetetlen, hogy társadalmi szinten egyértelműen elutasítsuk azokat a megnyilvánulásokat, amelyek gyűlöletet szítanak, és ezáltal


Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) korábbi elnöke úgy véli, hogy a román hatóságoknak sürgősen lépéseket kellett volna tenniük a gyűlöletbeszéd, a legionárius ideológiák terjedése, valamint a xenofóbia és antiszemita nézetek ellen. Hangsúlyozta, hogy nem lett volna szabad lehetőséget adni olyan jelölteknek a választási listán, akik elkötelezettek ezen eszmék mellett. Ezt a véleményét a marosvásárhelyi politikus a Maszol hírportálnak nyilatkozva fejtette ki.

Az elhalasztott romániai államfőválasztás kapcsán Markó Béla az interjújában kifejtette, hogy a hatóságok szélsőséges nézetekkel szembeni fellépése valójában nem korlátozta volna a véleménynyilvánítás szabadságát. Rámutatott, hogy sem a szomszédos országokban, sem Romániában nem tolerálják a gyűlöletbeszédet, így az ilyen intézkedések inkább a társadalmi harmónia megőrzését szolgálják.

"Nagyon sok esetben ez véleménynek számít. A demokráciában minden fajta véleménynek helye van, kivéve a szélsőséges eszméket " - mondta a Maszolnak.

Emlékeztetett: az 1990-es évek elején, amikor Romániában csírájában volt a demokrácia," előfordultak mindenféle zavarok ", de később, amikor "konszolidálódni látszott " a demokrácia, ilyesmi már nem fordul elő. Az idei választások alkalmával sem történt volna, ha a hatóságok idejében fellépnek - vélte a politikus.

Markó Béla véleménye szerint a belügyminisztérium, az igazságügyi tárca, valamint a titkosszolgálatok nem végezték el megfelelően a feladataikat, miközben a kormány és az államfő is azt hangoztatja, hogy nem kaptak megfelelő tájékoztatást. Meggyőződése, hogy számos lehetőség adódott volna arra, hogy időben intézkedjenek, így elkerülhető lett volna, hogy csupán két nappal a második választási forduló előtt szükségessé váljon a választás elhalasztása.

Az RMDSZ korábbi elnöke úgy véli, hogy azokat, akik az első fordulóban Calin Georgescura szavaztak, félrevezették, és most csalódottan tapasztalják, hogy megfosztották őket a második szavazás lehetőségétől.

A különféle misztikus eszmékkel és megfoghatatlan üzenetekkel való manipuláció áldozataként sokan arra figyelmeztettek, hogy sürgősen meg kell reformálni a politikai rendszert. E törekvések célja, hogy elérjék a társadalom kiábrándult rétegeit, akik úgy tűnik, egyre inkább jelen vannak a diskurzusban. Ugyanakkor, a háttérben valószínűleg egy külső befolyás is meghúzódik, amelynek elsődleges szándéka talán az, hogy Romániát más irányba terelje, eltávolítva azt a NATO és az Európai Unió szoros öleléséből – hangzott el a megnyilatkozás, kiemelve, hogy ezek az emberek valóban a csalódottságuk kifejezésére törekedtek.

Markó Béla határozottan kijelentette, hogy lehetetlen, hogy a titkosszolgálatok ne észlelték volna, mi készül a háttérben. Szavai szerint Romániában a titkosszolgálati rendszer rendkívül fejlett, jelentős apparátussal és bőséges költségvetéssel rendelkezik, ami megkérdőjelezhetetlenné teszi a figyelmet a potenciális fenyegetésekre.

"Nem vagyok biztos benne, mivel foglalkoztak ezek a titkosszolgálatok, és hogyan akadályozták meg az intézményen belüli együttműködést. Én nem láttam bele a részletekbe, és úgy tűnik, mások sem, de egy dologban biztos vagyok: nem hiszem el, hogy ne tudtak volna arról a jelöltről, aki egyrészt megkérdőjelezhető eszméket képvisel, másrészt pedig egy meglehetősen zavaros háttérrel és aggasztó támogatottsággal bír" - nyilatkozta a Maszolnak.

Kifejtette: a történtek tanulságaként kellene, hogy szolgáljanak a kormányra kerülő pártoknak, a hivatalban maradó elnöknek, hogy végiggondolják a titkosszolgálatok működését. Aláhúzta: ezeknek "kutya kötelessége" nap mint nap tájékoztatni a kormányt, segíteni a munkáját, "nincs joguk eltitkolni az államelnök, a miniszterelnök vagy általában a kormány előtt ".

Calin Georgescu lehetséges újabb jelöltsége kapcsán úgy nyilatkozott, hogy nem látja valószínűnek, hogy a napvilágra került információk tükrében elnyerhetné a többségi szavazatokat. Emellett kétségét fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy a hatóságok egyáltalán lehetővé tennék számára a jelöltséget.

"Ezt a folyamatot most már nem lehet félbeszakítani (...), végig kell vinni, minden apró részletét figyelembe véve." - hangsúlyozta, emlékeztetve a jelenlévőket arra, hogy Romániában már 35 éve, a bányászjárás óta nem tapasztaltunk ekkora súlyos eseményt.

"Őszintén sajnálom, hogy ilyen szavakat kell megfogalmaznom, hiszen egyesek álláspontja szerint ez talán nem felel meg a demokratikus elveknek. Mégis, a demokrácia védelme érdekében úgy vélem, hogy ezt a jelöltet nem szabad újra a közéletbe engedni, és nem is gondolom, hogy ezt meg fogják tenni." - mondta Markó Béla.

Az RMDSZ korábbi elnöke hangsúlyozta, hogy a választók tájékoztatása kulcsfontosságú feladat. Példaként említette, hogy a szövetség kampányának során számos erdélyi magyar értelmiségi a legionárius veszélyre hívta fel a figyelmet, ami sikeresen eljutott az erdélyi magyar közönséghez. Ennek eredményeként az RMDSZ körülbelül 6,5 százalékos támogatottságot tudott elérni.

Related posts