Marine Le Pen bejelentette, hogy kész lépéseket tenni a francia kormány parlamenti megbuktatására.
A Nemzeti Tömörülés kész szavazni a baloldal által benyújtott bizalmatlansági indítványra a kormány ellen, amennyiben a jelenleg tárgyalt költségvetés negatívan érinti a franciák vásárlóerejét – hívta fel a figyelmet szerdai nyilatkozatában Marine Le Pen, az RN frakcióvezetője, az RTL rádió műsorában.
"És ha ezt a vörös vonalat valóban átlépik, akkor meg fogjuk szavazni a bizalmatlansági indítványt" abban az esetben, ha a kormány a költségvetés elfogadásához az alkotmány 49.3-as cikkéhez folyamodik, amely lehetővé teszi, hogy egy törvényt a parlament alsóházának szavazása nélkül fogadjanak el - mondta a legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezetője. A francia alkotmány 49.3-as cikke alapján egy tervezet a parlament által elfogadottnak tekintendő, amennyiben a miniszterek többsége hozzájárul a szavazás megkerüléséhez, és azt követően bizalmatlansági indítvánnyal 24 órán belül nem mozdítják el a kormányt.
Michel Barnier kormánya, melyet a hagyományos jobboldali pártok és Emmanuel Macron centrista pártja támogat, nem rendelkezik többséggel a nemzetgyűlésben. Emiatt valószínű, hogy a költségvetést parlamenti szavazás nélkül kívánják elfogadtatni. Ezzel szemben a baloldal bizalmatlansági indítvány benyújtását tervezi. A szavazásra várhatóan december második felében kerül sor. Amennyiben a Nemzeti Tömörülés (RN) is igennel szavaz a baloldali indítványra, az a kormány bukását eredményezheti.
Az RN nem tervezi bizalmatlansági indítvány benyújtását vagy annak támogatását a többi tervezet kapcsán, például a 2024-es költségvetés és a társadalombiztosítási költségvetés ügyében. Marine Le Pen kijelentette, hogy a kormány parlamenti szavazás nélkül kívánja ezeket is átvinni a 2025-ös költségvetési törvényjavaslat előtt. Az ellenzéki politikus, akit hétfőn fogad Michel Barnier, a kormányfő, a frakcióvezetőkkel együtt, hogy a költségvetési kérdéseket megvitassák, különösen a villamosenergia adójának javasolt emelését tartja "elfogadhatatlannak". Érdemes megjegyezni, hogy ezt az első olvasatban a nemzetgyűlés ki is vette a szövegből.
- fűzte hozzá. Az RN igényei között szerepel, hogy
- foglalta össze Le Pen, egyedi módon kifejezve a lényeget.
Szeptemberben Emmanuel Macron nevezte ki Michel Barnier-t a kormány élére, miután a nyáron megtartott előrehozott választások jelentős politikai átrendeződést hoztak. Az új összetételű nemzetgyűlésben három, majdnem egyenlő erejű politikai pólus formálódott: az első helyen végző baloldali szövetség, az Új Népfront, amely a második fordulóban diadalmaskodott, de nem csatlakozott a kormányhoz; a mérsékelt jobboldali és centrista tábor, amely az elnöki párt körül alakult, és támogatja a kormányt; valamint a harmadik szereplőként megjelenő Nemzeti Tömörülés, amely szintén jelentős befolyással bír.
Kiemelt kép: Marine Le Pen. (Fotó: MTI/AP/Thibault Camus)