Ilaria Salis egy friss interjúban fejtette ki nézeteit, miszerint Magyarország pozíciója problematikus az Európai Unió keretein belül, és úgy véli, hogy Európának sürgősen fel kellene mérnie a NATO-val való kapcsolatát. Az antifasiszta világképét bemutató
Tedd különlegessé a mondandódat: Ilaria Salis egy friss interjúban fejtette ki nézeteit, miszerint Magyarország nem találja a helyét az Európai Unióban, és úgy véli, hogy Európának el kellene határolódnia a NATO-tól. A beszélgetést Susánszky Mátyás vezette 2025. május 10-én.
Magyarország nélküli Európai Uniót, a NATO árnyékából kilépő Európát szeretne Ilaria Salis, a hírhedt antifasiszta aktivista, az Európai Parlament politikai menekültje. A Magyarországon emberverésen kapott antifa hosszú interjúban fejtegeti, hogyan menekült meg az orbáni önkény elől, pedig ő csak egy tüntetésen vett részt Budapesten. Mégis hónapokra lecsukták...
Egy Orbán és NATO nélküli Európáról álmodozik a felelősségre vonás alól az Európai Parlamentbe mentett szélsőséges aktivista. Talán felesleges is felidéznünk, Ilaria Salis volt az, aki a hírhedt antifa militánscsoport, a Hammerbande tagjaként magyarokra vadászott Budapesten. Olyanokra, akik az ő megítélésük szerint neonácik, tehát szabadon megtámadhatóak. Salist 2023 februárjában tartóztatták le, de 2024-ben, az EP-választást követően a mentelmi jog lehetőségeit kihasználva szabadon távozott.
A hosszú interjú egy különös bepillantást nyújt abba a szélsőbaloldali szemléletmódba, amelyben Salis létezik, és amelyben szabadon mozoghat. Megdöbbentő, hogy senki sem firtatja tőle, érez-e bármiféle bűnbánatot amiatt, hogy egy idegen országban ismeretlen emberek ellen lépett fel. A valósággal való szembenézés helyett a valótlan állításai, mint például, hogy hat hónapig nem beszélhetett senkivel a magyar börtönben, vagy hogy csótányokkal kellett megosztania a celláját, mind-mind elmaradnak a kérdésektől. Ehelyett itt van néhány megdöbbentő megnyilatkozása, ami ízelítőt ad a gondolkodásmódjából:
Salis csak elment egy budapesti tüntetésre, erre másfél évre lecsukták; Európa sötét korszakát éli, amikor a politikai horizont súlypontja egy történelmi pillanatban jobbra tolódik; Orbán Viktor módszere, hogy politikai ellenfeleit börtönbe záratja; Magyarországnak nincs helye az Európai Unióban; Európának nincs pénze oktatásra és egészségügyre, mégis eladósodna a háború érdekében; Európának el kell gondolkodnia a NATO-val való kapcsolatának újragondolásán. Az együttműködés eddigi formái már nem biztos, hogy a kontinens érdekeit szolgálják, és ideje lehet egy új irányvonal keresése, amely jobban tükrözi a jelenlegi geopolitikai kihívásokat és a tagállamok eltérő prioritásait. Az önállóbb védelmi stratégia kidolgozása lehetőséget adna Európa számára, hogy függetlenebb döntéseket hozzon, és jobban reagáljon a globális eseményekre. és szuverén hatalomként kell működnie; Európa önállósága nem jelent automatikusan elszigetelődést vagy az orosz érdekszférához való csatlakozást. Európában terjed az agresszív nacionalizmus
Valóságtól elrugaszkodott kérdések helyett Salist az interjúban először mint történészt faggatják, hiszen a Milánói Egyetem történelemtudományi szakán végzett. Arra kérik, hogy fejtse ki, milyen időszakban élünk szerinte. Salis már az első mondatával rávilágít arra, hogy milyen különös világban létezik, hiszen a szélsőbal radikális képviselője, aki Európa-szerte ismert és aktív, éppen az "agresszív nacionalizmus terjedésétől" fél a legjobban. Salis véleménye szerint
Európa egy sötét időszakot él meg, mivel a fegyverkezési verseny és a "deportálások" (ami nyilvánvalóan egy furcsa módon összekapcsolt kísérlet az illegális migráció és a zsidók deportálásának emlegetésére - a szerk.) egyre több helyen teret nyer a kontinensen.
Szerinte ezek a jelenségek arra figyelmeztetik a közvéleményt, hogy Európa a tekintélyelvűség felé halad. Úgy látja, hogy a fokozódó társadalmi feszültségek kedveznek a szélsőjobboldal felemelkedésének, amely ügyesen alkalmazkodott a kor kihívásaihoz, és jelenleg a neoliberalizmus ellenpólusaként lép fel. Ahogy Salis hangsúlyozza, a szélsőjobboldal napjainkban ugyanazokat a félelmeket használja ki, mint a második világháború előtt, ezeket indulatokká alakítva.
Most, hogy rendezzék a soraikat, szuverenistáknak nevezik magukat, de mögöttük ugyanazok az agresszív nacionalista ideológiák állnak
Érdekes megfigyelni, hogy a Patróták helyett inkább az AfD által alapított EP-frakcióra fókuszál. Ez a választás sokat elárul a politikai tájképről és arról, hogy milyen irányba szeretnék terelni a diskurzusokat az európai politikai színtéren. Hozzá kell tenni, hogy az AfD frakciója nem csupán politikai érdekeket képvisel, hanem egy új narratívát is próbál kialakítani, amely a hagyományos értékekre és a nemzeti identitásra helyezi a hangsúlyt. A kérdés az, hogy ez a megközelítés mennyire talál foganatot az európai polgárok körében, és hogyan formálja a jövő politikai diskurzusát.
A politikai táj teljes súlypontja ebben a történelmi pillanatban a jobboldal felé mozdul el.
Orbán módszere, hogy börtönbe zárja politikai ellenfeleit
Salis az interjú során beszél a mentelmi jogának felfüggesztéséről, amelyet a Fidesz tavaly októberben kezdeményezett. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozza, hogy a mentelmi bizottság munkája titkos és bizalmas, ezért nincs információja arról, hogy az ügye hol tart. Ugyanakkor határozottan állítja: az ő esetében egyértelműen politikai indíttatású igazságszolgáltatási manipulációról van szó. Mint mondja,
Ez Orbán jól bevált taktikája a politikai riválisok semlegesítésére. Az autoriter rendszerekben jellemző, hogy az ellenfeleket börtönbe juttatják, és ő is éppen ezt a módszert alkalmazza. [...] Én magam is a politikai üldöztetés sorsára jutottam.
Kiemeli, hogy reményei szerint az Európai Parlament képviselői ezt a szempontot is figyelembe veszik a mentelmi jogának ügyében. Véleménye szerint Magyarország éppen azért kérte a mentelmi jog felfüggesztését, mert el akarják hallgattatni; állítása szerint túlzottan éles kritikákat fogalmaz meg Orbán Viktor kormányával szemben az EP-ben.
A magyar kormánytisztviselők folyamatosan támadásokat intéznek ellenem, bűnösnek bélyegezve, miközben még a bíróság sem hozta meg a végső döntését. Terroristaként kezelnek, és példás büntetést követelnek tőlem, mintha már eldöntötték volna a sorsomat.
- hangsúlyozza Salis. Mint megjegyzi, ha nem védené az Európai Parlamentben szerzett mandátuma, akkor jelenleg is egy olyan koncepciós eljárás alatt állna, amely nem veszi figyelembe az ártatlanság vélelmét. Magyarországon ugyanis a hatalom befolyásolja az igazságszolgáltatás munkáját. Ezt pedig szerinte nem szabad tolerálni Európában.
A jelenlegi helyzetben nem találjuk a helyünket az Európai Unióban.
Salis az interjú során kifejti, hogy szükséges lenne "Orbán Magyarországát" eltávolítani az európai intézmények sorából. Kiemeli, hogy egy olyan ország, ahol a Pride rendezvényeket betiltják, alapvetően nem lenne szabad, hogy része legyen az Európai Uniónak. Hozzáteszi, hogy a 7. cikkely szerinti eljárás már évekkel ezelőtt is jelezte, hogy Magyarországon komoly problémák vannak a jogállamiság terén, és azóta a helyzet csak tovább romlott. Szerinte hazánk csupán azért maradt még az EU tagja, hogy "beszedje a pénzt".
Magyarország jelenleg nem osztozik az Európai Unió alapvető értékein, ezért kérdéses, hogy indokolt lenne a tagsága. A helyzet folytatódása esetén célszerű lenne, ha Magyarország átértékelné a közösséghez való tartozását, legalábbis Orbán Viktor kormányzása alatt.
Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás a kért szöveghez: - Emelje ki!
Az antifasizmus nem ismer határokat.
a rendezvények körüli feszültség és elutasítás nemcsak a magyar társadalom, hanem a kontinens egészének problémáit is tükrözi. A "Viperá" cím választásával Salis nemcsak egy figyelemfelkeltő szimbólumot hozott létre, hanem egy mélyebb üzenetet is közvetít. Kifejezi, hogy a gyűlölet és a szélsőségesség nem csupán helyi jelenség, hanem globális kihívás, amely ellen mindenkinek fel kell lépnie. A könyv célja, hogy emlékeztesse olvasóit a rabság és a szabad véleménynyilvánítás fontosságára, hiszen a múlt eseményei könnyen feledésbe merülhetnek, ha nem figyelünk rájuk. A tüntetés során tapasztalt valóság, ahol a gyűlölet szabadon áramlik, arra figyelmeztet, hogy a demokrácia és az emberi jogok védelme folyamatos harcot igényel. Salis hangsúlyozza, hogy a bátorság és az összefogás elengedhetetlen ahhoz, hogy szembeszálljunk a sötét erőkkel, amelyek a társadalom szövetét próbálják megbontani. A könyv végső soron nemcsak a saját tapasztalatait osztja meg, hanem egy szélesebb diskurzus részeként a társadalom éberségére és felelősségére is felhívja a figyelmet. Salis reméli, hogy a "Viperá" olvasói nemcsak szórakozást találnak benne, hanem inspirációt is arra, hogy aktív résztvevői legyenek a változásnak, és ne tűrjék el a gyűlöletet, akárhol is jelenik meg az.
Az antifasizmus egy globális mozgalom, amelyet a nemzetközi összefogás jellemez, és amelyet nem korlátoznak az államhatárok.
Mint ahogyan hangsúlyozza,
A fasiszta és neonáci csoportok erőszakos fellépése komoly fenyegetést jelent, amely nemcsak a közvetlen környezetükben, hanem távolabbi területeken is kihatással lehet az emberek biztonságára.
Elmentem egy tüntetésre, és meglepődve tapasztaltam, hogy másfél évig rács mögé zártak.
Salis a kérdésbe belelendülve kifejti, szerinte a fasizmus egy baktérium, egy olyan betegség, amely ha gyökeret ereszt, máshová is átterjedhet. Ezért kell a kór terjedése ellen ott fellépni, ahol felüti a fejét.
Ezért tartottam fontosnak Budapestre menni, hogy részt vegyek az ellentüntetésen
A magyar kormány kettősmércés politikája világosan megmutatkozik: míg a szélsőjobboldali csoportoknak teret engednek, addig az antifa ellentüntetőkkel szemben szigorú intézkedéseket hoznak.
Elmentem egy tüntetésre, és csak majd másfél év után sikerült hazatérnem, mert megválasztottak az Európai Parlamentbe. Különben valószínűleg még mindig ott ülnék a börtönben
- összegzi történetét Salis. Az antifa aktivista itt tér át a kötete címét adó "Vipera" szóra, amelyről elmondja, elsőre azt hitte, őt gúnyolják ezzel. Később aztán felismerte, hogy arról az eszközről volt szó, amit nála találtak a rendőrök, mikor kirángatták a taxiból. A börtönben töltött hónapok kapcsán elmondta, habár senkivel nem tudott beszélni, tudatában volt a "kinti szolidaritásnak".
Van forrás a háborúra, de az oktatásra és a lakhatásra már nem jut elegendő.
Salis érdekes, akár ismerős gondolatokat oszt meg az interjúban Ursula von der Leyen ReArm Europe katonai védelmi projektjével kapcsolatban is. Utóbbit elmondása szerint nem támogatta volna az EP-ben a szavazatával. Igaz, ekkor éppen Párizsban tüntetett egyik cinkostársa, Rexhino Abazaj mellett,
aki végül megúszta, hogy kiadják Magyarországnak.
Salis ugyanakkor úgy véli, Európa felfegyverzése etikailag elfogadhatatlan. Már csak azért is, mert éveken keresztül azt hangoztatták Európa-szerte, nincs pénz oktatásra, egészségügyre és más szociális kiadásokra. Az újrafegyverkezés érdekében ugyanakkor Európa még eladósodni is hajlandó az államadósság fellazításával. Salis szerint a fegyverkezési verseny eszkalációhoz vezet, és növeli a háború kockázatát. Ugyanakkor kiemeli, a fegyverkezésre nemmel szavazó olasz Liga párttal nem állnak közös platformon.
Együttműködés egy rasszista párttal, amely gyűlöletkeltéssel és osztályharcot szító retorikával operál, egyszerűen elképzelhetetlen. Az ilyen nézetek ellenállnak a társadalmi összetartozás és a tisztelet alapelveinek, ezért elutasítjuk őket.
Természetesen, szívesen átfogalmazom a szöveget. Kérlek, írd meg, melyik szöveget szeretnéd, hogy egyedivé tegyem!
Európának el kell gondolkodnia a NATO-val való kapcsolatának újragondolásán. Az együttműködés eddigi formái már nem biztos, hogy a kontinens érdekeit szolgálják, és ideje lehet egy új irányvonal keresése, amely jobban tükrözi a jelenlegi geopolitikai kihívásokat és a tagállamok eltérő prioritásait. Az önállóbb védelmi stratégia kidolgozása lehetőséget adna Európa számára, hogy függetlenebb döntéseket hozzon, és jobban reagáljon a globális eseményekre.
Salis arról is értekezik, hogy a fegyverkezési verseny helyett...
Európának elérkezett az ideje, hogy összeszedje bátorságát, és végre megszabaduljon az Egyesült Államokhoz fűződő alárendelt viszonytól, hogy érvényesíthesse saját autonómiáját.
Az a véleménye, hogy Európának el kellene engednie a NATO-tagságot, hogy önállóbb, független szereplőként tudjon megjelenni a nemzetközi színtéren. Úgy gondolja, hogy ez nem vezetne elszigetelődéshez, és nem is jelentené azt, hogy Oroszország befolyása alá kerülnének.
A jövő irányvonala a multilateralizmusé, amely az egyenlőségen és a kölcsönös tiszteleten alapuló nemzetközi együttműködésre helyezi a hangsúlyt.
Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás a kért szöveghez: - Emelje ki!
Lépjünk túl a hagyományos keretek szorításán, és nyissunk párbeszédet minden olyan személlyel, aki globális szinten osztozik a mi értékrendünkben és alapelveinkben. Olyan átalakulásra van szükség, amely egy sokszínűbb és együttműködőbb nézőponthoz irányít minket.
- zárja az interjút Salis.
Itt egy egyedi változat a megadott szövegről: (A forrás: www.glistatigenerali.com. A képen Ilaria Salis látható, aki az antifa-támadások egyik fő vádlottja. Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu)
Facebook hozzászólás
Természetesen! Íme egy egyedi szöveg, amely a megadott témákra épít: --- Az antifa mozgalom és az európai politikai táj szélsőbaloldali irányzatai egyre nagyobb figyelmet kapnak az Európai Parlamentben és az Európai Unió döntéshozó fórumain. Ilaria Salis, mint prominens képviselő, aktívan részt vesz a vitákban, amelyek a NATO szerepét és az uniós tagság jövőjét érintik. Az ilyen diskurzusok során fontos, hogy a politikai vezetők figyelembe vegyék a különböző ideológiai nézőpontokat, és egyensúlyt teremtsenek a társadalmi igazságosság és a biztonság között. --- Remélem, tetszik! Ha bármilyen módosítást szeretnél, szólj nyugodtan.