Magyarország ismételten kedvezőtlenül zárult menekültügyi pert veszített a strasbourgi bíróság előtt.


A családot képviselő Magyar Helsinki Bizottság közleménye szerint az Afganisztánból menekült pár, M. D. A. és S. A. előbb Iránba menekült, majd onnan is menekülniük kellett. Ekkorra már négy gyerekük született, akik 17, 13, 6 és 4 évesek voltak, amikor 2019. január 9-án a család a magyar hatóságok engedélyével belépett a röszkei tranzitzónába, hogy menedéket kérjen. Bár rapid eljárásban megtagadták tőlük a menedékjogot, négy hónapig a tranzitzónában tartották őket - számolt be a 444.hu.

"Ezalatt a hatóságok mindent elkövettek azért, hogy a család maga menjen vissza Szerbiába. Ennek részeként a szülőknek nem adtak enni", olvasható a közleményben. Az éheztetésükkel csak azután hagytak fel, hogy a strasbourgi bíróság azonnali intézkedéssel felszólította erre a magyar államot. Később Afganisztánba akarták őket repülővel visszaküldeni, a tranzitzónában 2019 májusában "gumibotos rendőröket vetettek be síró nők és gyerekek, kétségbeesett apák ellen".

Végül egy Szerbiába tartó buszra helyezték őket, ahogy azt a Helsinki Bizottság is jelentette. A bizottság korábban részletesen beszámolt a kitoloncolás körülményeiről: a legidősebb fiú kíséretében levezették a buszról, majd tolmács vagy jogi támogatás nélkül arra kényszerítették, hogy aláírjon egy dokumentumot, amelyben a családja nevében kijelentette, hogy "önként távoznak Szerbia irányába".

A strasbourgi bíróság ítéletében megállapította, hogy a magyar állam megsértette a menedékkérők alapvető emberi jogait. A tranzitzónákban történő elzárást önkényes fogva tartásnak minősítették, mivel hiányzott a megfelelő jogi alap és a jogorvoslati lehetőségek is. A gyerekek elhelyezésének körülményei, valamint a szülők éheztetése szintén jogsértőnek bizonyult, amit a bíróság embertelen és megalázó bánásmódnak ítélt.

Related posts