Magyarország sajnos nem teljesítette a várakozásokat Európa különböző digitális rangsoraiban, de azért van okunk az örömre is!
Mire jó az AI az üzletben? Mellébeszélés helyett stratégiákat, valós megoldásokat és use case-eket mutatunk egy teljes napon át! Regisztráció és részletek itt!
Magyarországon a digitális infrastruktúra fejlettsége az EU élmezőnyében van, de ennek kihasználtsága a vizsgált területeken még javítható
Magyarország 2023-ban az Európai Unió legjobb hálózatminőségével büszkélkedhet, hiszen a legjobb hat között helyezkedik el. Különösen figyelemre méltó, hogy a háztartások 37%-a már legalább 1 gigabites sávszélességű internetkapcsolatot használ. Ezzel az impozáns eredménnyel az EU rangsorában a második helyet foglaljuk el.
A lakossági készségek hatékony kihasználása terén azonban nem állunk ilyen fényesen: bár az erre vonatkozó mutató az előző évekhez képest emelkedett, még így is csupán a 21. helyet foglaljuk el az uniós rangsorban.
A 2023-as év során a magyar mutató az Európai Unió átlagához viszonyítva 88%-ot ért el, míg a legjobban teljesítő öt EU-tagország – Finnország, Írország, Hollandia, Észtország és Belgium – átlagához képest csupán 68%-ot mutatott. A hatékonysági mutató kiszámításához figyelembe vettük a felhasználók digitális ismereteit, vagyis a "digitális humán tőkét". E téren Magyarország 2023-ban 48 ponttal a 16. helyen zárta az EU-s rangsort, míg az uniós átlag 48,3 pont volt.
A digitális technológiák vállalati hatékonysága Magyarországon szerencsére nagyot ugrott:
2020-hoz képest öt helyezéssel előrébb, a 21. helyen végeztünk 2023-ban.
Miközben az infrastruktúra folyamatosan fejlődött, a cégek a digitális technológiák integrálásában is jelentős előrelépéseket tettek. A vállalati digitális technológiai használat indexének minden egyes alindexében pozitív változások tapasztalhatók:
A kevésbé kellemes hír, hogy a magyar kkv-k 47 százaléka a gyorsabb ütemű fejlődés ellenére továbbra is nagyon alacsony digitális intenzitású, azaz csak minimális digitális technológiával rendelkezett.
Az e-kereskedelemben a hazai kkv-k EU-s átlag felett teljesítenek. Azon kkv-k aránya, ahol legalább az árbevétel 1 százaléka származik e-kereskedelemből, 2020-at követően gyorsabb ütemben növekedett.
A digitalizáció terén kiemelkedő szerepet játszik a felhőalapú technológia, amely terén szintén figyelemre méltó fejlődés tapasztalható:
2020 és 2023 között Magyarországon jelentős változás történt a felhőalapú szolgáltatásokkal élő vállalatok körében: az arány 25%-ról 45%-ra emelkedett, ami a digitális átállás iránti egyre növekvő érdeklődést és elkötelezettséget tükröz.
A hazai digitális szakemberek hatékonysága aggasztóan alacsony az EU-s viszonyokhoz képest. 2022 során a magyar kis- és középvállalkozások (kkv-k) mindössze 29%-a alkalmazott informatikai (IKT) szakembert, míg a nagyvállalatok körében ez az arány jelentősen magasabb, 88%-ot tett ki. Ennek ellenére a magyar cégek a rendelkezésre álló szakemberek számához viszonyítva meglehetősen alacsony szinten állnak a digitális folyamatok terén. A hatékonysági mutatók alapján 2023-ban a magyar vállalatok teljesítménye 58%-kal maradt el az EU átlagától, és 39%-kal a legjobban teljesítő öt országétól.
Az EU-s rangsorban Magyarország a legalsó, 27. pozíciót foglalja el ebben a mutatóban.