Luxemburg kiemelkedően gazdag és erős gazdasággal rendelkezik, míg Bulgária sajnos a legnagyobb szegénységgel küzd az Európai Unióban.
Az Európai Unió tagállamai közül Luxemburg büszkélkedhet a legmagasabb egy főre jutó GDP-vel, amely több mint kétszerese az uniós átlagértéknek, elérve a lenyűgöző 237%-ot. Ezzel szemben Bulgária, mint az unió legszegényebb tagállama, mindössze az átlag 64%-át tudja felmutatni egy főre eső GDP tekintetében.
A régió országai közül Horvátország büszkélkedhet a legmagasabb egy főre jutó GDP-vel, amely eléri az EU-s átlag 76 százalékát. A második helyen Montenegró áll, 51 százalékos részesedéssel. Ezt követi Szerbia 49, Észak-Macedónia 41, míg Bosznia-Hercegovina és Albánia 36 százalékon helyezkedik el.
Az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás (AIC) az Európai Unió tagállamaiban széles spektrumot ölel fel: míg Bulgária és Magyarország esetében ez az átlagos uniós érték 70%-át képviseli, addig Luxemburgban ez a szám már 136%-ra rúg.
Az egy főre jutó GDP alapvetően a gazdasági teljesítmény szintjét tükrözi, azonban az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás egy alternatív mutató, amely sokkal árnyaltabban képes megvilágítani a háztartások pénzügyi helyzetét. Míg a GDP a gazdasági aktivitás általános képét adja, addig a fogyasztás szintje inkább a mindennapi élet minőségére és az emberek jólétére utal.