Rogán telefonját lefotózták, ám a művelet során egy súlyos bűncselekmény is elkövetésre került.


Az utóbbi hónapok lehallgatási botrányait követően újabb vihar kerekedett közéletünkben, ezúttal a telefonfotózási ügy körül. Az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának legutóbbi ülésén, ahol a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője éves jelentését ismertette, a 444.hu újságírója egy meglepő fényképet mutatott be Rogán Antalnak. A képen a miniszter telefonja látható, amelyen éppen Vitézy Dáviddal folytatott üzenetváltást rögzítették, ami arra utal, hogy kampányidőszak alatt egyeztettek egymással. Rogán azonban határozottan visszautasította a fotó jelentőségét, hangsúlyozva, hogy az csupán annyit bizonyít, hogy a szolgálatokért felelős miniszter telefonjáról készült kép készítése a Parlament falai között már bűncselekménynek számít.

Az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának december 2-i reggeli ülésén került sor Rogán Antal éves meghallgatására. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter részletesen beszámolt a digitális állampolgárság fejlődéséről, emellett foglalkozott a nemzetbiztonsági kockázatokkal, valamint a kommunikációs közbeszerzésekkel és az autópálya-koncessziók ügyével is.

A Gazdasági Bizottság ülése után a miniszter reagált a jelenlévő újságírók kérdéseire. A Telex által rögzített felvétel szerint a spontán sajtótájékoztatón feszültség támadt a 444.hu újságírója és a miniszter között, ami éles szóváltást eredményezett.

444: Van egy érdekes fényképünk, amely eljutott hozzánk. Az ön telefonján látható egy üzenetváltás a parlamentben, és a legtöbb figyelmet az keltette, hogy Vitézy Dávid is részt vett a beszélgetésben. Az üzenetek között egy indexes link is szerepel, amely a BKK-val kapcsolatos témákat érint. Milyen részletekről esett szó pontosan?

Rogán Antal: Nagyon kíváncsian vártam, mert szolgálatok már figyelmeztettek erre, hogy mikor fognak előállni ezzel a telefonnal. Felhívom a figyelmét arra, hogy a szolgálatokért felelős miniszter telefonjának fotózása a parlamentben, az szerintem kimeríti a bűncselekmény fogalmát. Örülök neki, hogy ezt beismerte. A további következményekkel számoljanak.

444: Semmi olyat nem hoztunk nyilvánosságra, ami nemzetbiztonsági érdeket sértene.

Rogán Antal: Jelen pillanatban került elő a téma. Szeretném hangsúlyozni, hogy a telefonunk fényképezése, legyen az az enyém vagy másoké, nem csupán etikátlan, hanem jogi szempontból is kifogásolható.

Tehát elismeri, hogy tárgyalt Vitézy Dáviddal.

Rogán Antal kifejezte: "Nem fogadom el ezt a helyzetet. Soha nem folytattam egyeztetést Vitézy Dáviddal a kampány kapcsán. Semmilyen formában. Az, hogy üzeneteket küldött nekem, nem változtat a tényeken. Dávid már korábban államtitkár volt és a BKK élén állt, miközben én fővárosi képviselőként és gazdasági bizottság elnökeként tevékenykedtem. Régóta ismerem őt, de a kampány időszakában soha nem találkoztam vele személyesen; ezt tudatosan kerültük. Amikor küldött valamit, azt elolvastam, de a legtöbbször nem reagáltam érdemben."

Az Index által megkérdezett büntetőjogász véleménye szerint a parlamenti telefonfotózás valóban kimerítheti a bűncselekmény fogalmát, mégpedig a Büntető törvénykönyv 224.§-ában leírt levéltitok megsértése elnevezésű bűncselekményét.

A jogszabály rendelkezései szerint, aki egy másik személy zárt küldeményét, amely közlést tartalmaz, megsemmisíti, annak tartalmát meg szeretné ismerni, azt felbontja, vagy e céllal illetéktelen személynek átadja, az egyértelműen jogellenes tevékenységet folytat.

ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt elzárással büntetendő.

A büntetés egy évig terjedő szabadságvesztés abban az esetben, ha a cselekményt foglalkozás vagy közmegbízatás felhasználásával követik el. Amennyiben pedig a levéltitok megsértése jelentős érdeksérelmet okoz, akár három évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható.

A jelentős érdeksérelem okozása szempontjából az ügy összes körülményét figyelembe kell venni. A bírói gyakorlat szerint általában jelentős az érdeksérelem, ha csorbát szenved a sértett szakmai elismertsége vagy erkölcsi megbecsültsége. Fontos azonban hangsúlyozni - tudtuk meg a szakértőtől -, hogy a jelentős érdeksérelem a büntetőjogban objektív kategória, ami azt jelenti, hogy nem a sértett szubjektív érzése, megélése a perdöntő.

A történtekre Vitézy Dávid Facebook-bejegyzésben reagált. A poszt szerint a 444.hu újságírója fél évvel ezelőtt már megkereste az ominózus fotóval, amelyen szerinte egy chat-programról készült képernyőfotó látszott, "amin ott volt a nevem, alatta a következő chatpartner pedig nem más, mint James Bond volt (nem viccelek)". A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője azt is megjegyezte, hogy elmondta a 444-nek, hogy láthatóan egy olyan ember telefonját fotózták le, aki álnéven menti el a kontaktjait.

Nem vagyok biztos abban, hogy a képen valóban Rogán Antal telefonja látható-e, sem abban, hogy a kép hiteles-e, illetve ki szerepel a telefon névjegyzékében.

Vitézy Dávid megerősítette, hogy ismeri Rogánt, amit soha nem titkolt. Amikor a BKK élén állt, Rogán a Fővárosi Közgyűlés tagjaként és Belváros-Lipótváros polgármestereként tevékenykedett. Később, amikor közlekedési államtitkárként dolgozott, távoli munkakapcsolatban voltak, hiszen akkor Rogán irányította a kormányzati kommunikációt. "A főpolgármesteri kampányom részleteiről azonban nem folytattunk egyeztetéseket – ahogy már többször is hangsúlyoztam" – tette hozzá Vitézy.

Related posts