Közösségi média hiányában manapság szinte elképzelhetetlen a sikeres megjelenés és érvényesülés.
A kutatás szerint - amelynek részleteit kedden közölték az MTI-vel - a médiahatóság aktuális tanulmánya a 300 legnépszerűbb hazai Facebook-oldal mintegy hárommillió, 2021 és 2024 között született posztját vette górcső alá.
A legnagyobb népszerűséget a sporthírek zsebelték be, hiszen ezek váltották ki a legtöbb lájkot és reakciót. Ezzel szemben a politikai tartalmú posztok vonzották a legtöbb kommentet, míg a receptek voltak a leginkább megosztott bejegyzések a közösségi médiában.
A legkeresettebb posztok közé tartoztak a mindennapi élethez kötődő vicces mémek, a sorsfordító bejelentések, amelyek az élet és a halál mélyebb kérdéseit érintették, valamint a hírességekkel, sportolókkal és zenészekkel kapcsolatos friss információk. Emellett a gyorsan elkészíthető, ínycsiklandó receptek, a szívhez szóló történetek, inspiráló idézetek és az ezoterikus tartalmak is nagy népszerűségnek örvendtek.
A vizsgált időszakban a legtöbb, csaknem 3,9 millió megosztást a "Wegera a kommunikátor" állatmentő oldal érte el, ott található a legtöbbször, csaknem 39 ezerszer megosztott poszt is, míg a legtöbb, mintegy 55 millió reakciót a Nemzeti Sport Online bejegyzései váltották ki - írták.
A kutatás eredményei szerint a bejegyzések elérhetősége szoros kapcsolatban áll azzal, hogy az adott oldal milyen gyakran oszt meg új tartalmakat. Például az online hírportálok gyakran óránként több posztot is publikálnak, azonban ezek általában kevésbé vonzzák a felhasználók figyelmét. Ezzel szemben azok a közéleti személyiségek, akik naponta csak egy-két alkalommal posztolnak, képesek nagyobb közönséget elérni és megszólítani.
Kiemelték, hogy a Facebook világos és rejtett elvárásai egyaránt befolyásolják a tartalomkészítők döntéseit a tartalom előállításával kapcsolatban: hogy mit, mikor és milyen mennyiségben osztanak meg.
Egyes platformok kifejezetten, a szabályzataikban egyértelműen tiltják a felnőtt tartalmak megosztását, míg a burkolt elvárásaik legfőképpen az algoritmusok preferenciáitól függenek. Ezek a preferenciák azonban csak a gyakorlati tapasztalatok alapján érzékelhetők.
A tartalomgyártóknak tehát muszáj a posztjaikat a Facebook elvárásaihoz és ízléséhez igazítaniuk, máskülönben láthatatlanná válhatnak a felhasználóknak - írták.
Úgy folytatták: az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendelete (DSA) lehetővé teszi, hogy megértsük és finomhangoljuk, mit és hogyan mutat nekünk a platform. Lehetőségünk nyílt például néhány kattintással beállítani, hogy az algoritmikus válogatás helyett időrendi sorrendben lássuk a posztokat, csökkentve a kitettségünket a Facebook algoritmusainak.
Ennek ellenére a tartalomkészítőknek továbbra is fontos figyelembe venniük a platformok sajátos igényeit, mivel a felhasználók nem tömegesen váltottak az időrendi hírfolyamra - tették hozzá.
A gazdaság más szegmenseihez hasonlóan a Facebook világában is megfigyelhető, hogy egy szűk réteg dominálja a teret: a vizsgált posztok több mint 50%-át a húsz legkedveltebb oldal publikálja.
A 300 megvizsgált oldal közül a legnagyobb hányad, 42 százalék, különféle közéleti személyiségek profilját képviselte. Ezek a személyek nemcsak a tartalom előállításában, hanem a felhasználók elérésében is kiemelkedtek: a húsz legnagyobb interakciót generáló oldalból tizenhét közéleti figura nevéhez fűződik.
Az onlineplatformok.hu weboldalon található tanulmány részletesen bemutatja a Facebook hazai toplistáit, és tartalmazza a legnépszerűbb oldalakra és bejegyzésekre mutató linkeket is. A témáról Németh Gábor Sándor, az NMHH online platformok főosztályának jogi szakértője nyújt tájékoztatást egy kísérő videóban – tájékoztatott a hatóság.