A Duna hőmérséklete Paksnál egyre inkább a kritikus szint felé tart.


A Duna vízhőmérséklete Paks környékén 26-27 fok között ingadozik, míg az atomerőmű alatti szakaszon már közelít a 30 fokhoz. "Ennek oka, hogy a 4-es reaktor jelenleg karbantartás miatt leállt, így az erőmű kevesebb hőt bocsát ki a folyóba. Várható, hogy július 10-én újra üzembe helyezik a reaktort, majd két hét múlva az 1-es blokkot is leállítják, szintén karbantartási okokból. Ez az időszak kritikus lehet" - nyilatkozta lapunknak Perger András, az Energiaklub környezetmérnök szakértője, aki évek óta figyelemmel kíséri az erőmű vízre gyakorolt hatásait.

A Duna vízének hőmérséklete és a Paksi Atomerőmű működése közötti kapcsolat évről évre hangsúlyosabbá válik, különösen a nyári hónapokban, amikor a víz hőmérséklete emelkedik, miközben a vízszint folyamatosan csökken. Az atomerőmű a Duna vizét alkalmazza reaktorai hűtésére, és ezt a folyamatot szigorú környezetvédelmi előírások keretében végzik. A hűtés során a víz, amelyet a Dunából kiemelnek, felmelegszik, és a visszavezetett víz hőmérséklete nem haladhatja meg a 30 fokot a kibocsátási ponttól számított 500 méteres távolságon belül. Ha a víz hőmérséklete eléri vagy túllépi ezt a határt, az erőműnek csökkentenie kell a teljesítményét a környezeti hatások minimalizálása érdekében. Perger András rámutatott, hogy a tavaly alakult Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület legutóbbi ajánlása lehetővé teszi, hogy Lantos Csaba energiaügyi miniszter, bizonyos feltételek mellett, 32 fokos Duna vizet engedélyezzen – mindössze évi 15 napra. Ez különösen érdekes, mivel a nyári hőség idején, várhatóan alacsony vízállás mellett, mindhárom blokk egyszerre működik majd két héten keresztül. A legfontosabb kérdés most az, hogy ez a megengedett hőmérséklet-emelkedés elegendő lesz-e a meleg víz okozta problémák kezelésére.

A helyzet bonyolultságát tovább fokozza a klímaváltozás egyre fokozódó hatása. Az elmúlt évtizedek tapasztalatai azt mutatják, hogy a Duna vízszintje folyamatosan csökken, míg a hőmérséklete egyre magasabb értékeket mutat. A vízhozam csökkenése mellett a nyári hónapokban tapasztalt hőmérséklet is gyakran eléri az extrém határokat. Különösen aggasztó, hogy 2018-tól kezdődően a víz hőmérséklete rendszerint meghaladta a kritikus küszöböt. Jelenlegi ismereteink alapján, ha a négyes blokk újra működésbe lépne, a víz hőmérséklete akár a 30 fokot is elérheti, vagy akár meg is haladhatja ezt az értéket. Ebben az esetben elengedhetetlenné válna a termelés visszafogása, hogy elkerülhessük a környezetvédelmi normák túllépését.

Perger András a környezeti hatásokkal kapcsolatosan hangsúlyozta, bár ő maga nem ökológus, de az biztos, hogy a hőmérséklet-emelkedés hatása az élővilágra nem kedvező, ezért is állapít meg határértéket a jogszabály. Ennek meghaladása biztosan tovább rontja az életfeltételeket az ennél alacsonyabb hőmérséklethez szokott élővilág számára. A szakember kifogásolja, hogy a tanácsadó testületben a híradások szerint az (atom)energetikával foglalkozó szakemberek mellett egyetlen, a Duna élővilágával foglalkozó biológus, ökológus sem kapott helyet, ugyanakkor reméli, hogy kutatásokat fognak végezni a pontos hatások megállapítása érdekében, amennyiben engedélyt kap az atomerőmű, hogy meghaladja a határértéket, és 30 fokos hőmérsékletnél jobban felmelegítse a Dunát. Perger András arra figyelmeztet, hogy a klímaváltozás és az ebből adódó vízhiányos időszakok már nemcsak a Paksi Atomerőmű működését befolyásolják, hanem a teljes energetikai rendszert is. Az erőmű folyamatos működéséhez szükséges vízhűtés fenntartása egyre nagyobb kihívást jelent. Mivel ez egybeesik azzal az időszakkal, amikor a hőhullámok idején megnövekszik az energiaigény a légkondicionálók használata miatt, a probléma várhatóan növekedni fog. Ezért szerinte jobb megoldást kellene találni a problémára, mint ami a környezeti határértékek átlépésével jár; ilyen lehet például az épületek szigetelésének javítása, illetve a napközben napenergiával megtermelt, és olcsón exportált villamos energia tárolása, amit így az esti csúcsidőszakban lehetne felhasználni.

Related posts