Koffein: még akkor is ott lapul a szervezetünkben, amikor már nem tapasztaljuk a hatásait - Házipatika


A koffein akár 12 órán át is jelen lehet a szervezetünkben, sőt, bizonyos esetekben még ennél is hosszabb ideig hatást gyakorolhat ránk.

A koffein általában körülbelül egy órával azután éri el a csúcsértéket a vérben, hogy elfogyasztottuk Érezhető hatása általában négy-hat órán át tart, de ez személyenként más lehet. Attól függően, hogy a szervezet hogyan bontja le, hosszabb ideig, 12 órán át vagy akár még tovább érezheti valaki a hatását. Ez éberséggel jár, de idegesség és szapora szívverés is kísérheti - írja a VerywellHealth.com.

A fő hatások eltűnése után is a koffein kis mennyiségben továbbra is jelen lehet a szervezetben, akár több órán keresztül. Ennek következtében előfordulhat, hogy a koffein még a nap korábbi szakaszában történő fogyasztása után is hatással van az alvásunkra.

Az, hogy hogyan bontja le a koffeint a szervezetünk, több tényezőtől is függ:

Ahogy a koffein szintje lecsökken a szervezetben, sokan fáradtabbnak és ingerlékenyebbnek érezhetjük magunkat. Fejfájás, valamint a koncentrációs nehézségek is megjelenhetnek. Ha hirtelen, egyik napról a másikra elhagyjuk a koffeint, különböző mellékhatásokkal találkozhatunk, például kimerültséggel, kedvetlenséggel és fokozott ingerlékenységgel. Emellett a figyelem összpontosítása is nehezebbé válhat. Ezért célszerű a koffeinfogyasztást fokozatosan csökkenteni, és lehetőleg délután már ne fogyasszunk kávét vagy más koffeines italokat.

A portál felhívja rá a figyelmet, hogy nem tudjuk felgyorsítani a lebontás folyamatát. Ugyanakkor több vizet inni jót tesz a szervezetünknek, különösen a kánikulában.

Related posts