Király Gábor: A kapus a legokosabb játékos a pályán A kapus szerepe a fociban messze nem csupán a gólvonal védelme. Ő az, aki a játékot átlátja, az események alakulását előre látja, és kulcsszerepet játszik a csapat taktikájában. Király Gábor szavaival é

A korábbi kapus pályafutása során összesen 882 alkalommal lépett pályára, saját nyilvántartása szerint. Ebben a számba beleértendők a bajnoki összecsapások, a nemzetközi tornák, valamint a válogatott mérkőzések is.
A Király Sportlétesítményre tett utalás különösen érdekes, hiszen amikor a sportoló visszavonult, a létesítmény már tizenhat esztendős volt. Jelenleg a létesítményben hatvanöt kolléga és négyszáz fiatal sportoló munkáját és edzését irányítja. A komplexum hét pályával, egészségügyi egységgel, szakorvosokkal és szállodai szolgáltatásokkal rendelkezik, amely minden szükséges feltételt biztosít a sportolók számára.
Pályafutása lezárásakor korábbi külföldi egyesületei konkrét pozíciókkal keresték meg, ám ő 18 külföldön töltött év után már nem akart ott élni. Úgy vélte, tapasztalatával tudna máshol is segíteni, ám mivel nem keresik Magyarországról, azt csinálja, amit felépített.
Ahogy megjegyezte, a stadionban szerzett élményeit is képes lesz kamatoztatni.
Amikor Oliver Kahn befejezte a futballkarrierjét, telefonon beszélgettünk, és megkérdeztem tőle, hogyan pótolja azokat az adrenalinteli pillanatokat, amelyeket csak mi, kapusok tapasztalunk meg. Nevetve válaszolta, hogy ilyesmi a civil életben nem létezik. Ezzel arra utalt, hogy a kapusoknak szinte azonnali döntéseket kell hozniuk, és az eredmények is azonnal láthatóak. "Igazán örömmel tölt el, amikor az idő szorít bennünket egy-egy feladatnál, mert akkor gyorsan tudom a dolgokat a megfelelő irányba terelni."
A 49 éves Király, mind a pályán, mind azon kívül, mindig is a nyugalom megtestesítőjének tartotta magát. Ugyanakkor véleménye szerint „a foci érzelmek nélkül nem foci”, ami jól tükrözi szenvedélyét a játék iránt. Emlékei között felsejlik, hogy mindig is könnyen alkalmazkodott az új helyzetekhez, így a berlini beilleszkedés sem jelentett számára különösebb kihívást, hiszen fiatal korában a Szombathelyi Haladástól szerződött a Herthához.
"Egy kilencvenezres településről érkeztem Berlinbe, ahol minden teljesen más volt, mint amit korábban megéltem" - emelte ki. Dárdai Pál már fél éve élt a német fővárosban. "Amikor az öltözőben magyarul beszélgettünk, rendre figyelmeztettek minket, hogy ne tegyük, hiszen a német volt a hivatalos nyelv. Az sem érdekelt senkit, hogy akkoriban még nem beszéltük jól a nyelvet. A pályán azonban sosem volt problémám, hiszen aktívan kommunikáló kapus voltam."
Németországban adott első interjújában Király felfedte, hogy a társai német nyelven "bolondnak" hívták őt.
- utalt az ugyanezen a napon született legendás futballistára. "Magamról beszélve: ahhoz kell egy bizonyos elhivatottság, hogy egy méterről belevetődj fejjel a labdába, hogy óvd a kaput. Azt szoktam mondani, hogy a kapus a legintelligensebb ember a pályán, hiszen ő gondolkodik, a mezőnyjátékosok futkosnak összevissza, kergetik a labdát. A kapus gondolkodik, szervezi a védelmet".
Bicskei Bertalan 1998-ban hívta meg először a válogatottba, és Király Gábor így emlékezett vissza erre a pillanatra: eszébe sem jutott, hogy lehetőséget kap, vagy hogy egyáltalán helye lenne a csapatban. Végül 108 alkalommal lépett pályára a címeres mezben, ezzel pedig ő állította fel a válogatottsági rekordot, amelyet később Dzsudzsák Balázs egyetlen mérkőzéssel megdöntött.
„A mai napig rengetegen keresnek meg azzal, hogy az akkori szereplésemről beszélnek, és mindig hangsúlyozzák, hogy az egy hatalmas robbanás volt” – mesélte a 2016-os Európa-bajnokságról, ahol 40 évesen lépett pályára.
A Hertha BSC-től Angliába, a Crystal Palace csapatához szerződött, majd később a Burnley-nél és az 1860 München együttesénél is megfordult, mielőtt hazatérve Szombathelyen fejezte be sportkarrierjét.