Kína saját magát szorítja sarokba.

Kína döntése, amelyben az amerikai importtermékekre kivetett vámokat 34 százalékról 84 százalékra emelte, heves reakciókat generált Washingtonban. Scott Bessent, a pénzügyminiszter, úgy véli, hogy Peking lépése "vesztes húzás", amely inkább a gyengeség jele, mintsem a hatalomé. Az amerikai kormány álláspontja szerint a vámháborúban a kínai gazdaság sokkal sebezhetőbb helyzetben van, így Washington nem hajlandó engedni a nyomásgyakorlásnak.
Scott Bessent a FOX Business "Mornings with Maria" című műsorában kifejtette, hogy Kína gazdasági helyzete sokkal sebezhetőbb, mivel az ország jelentősen nagyobb mértékben támaszkodik az exportjára az Egyesült Államokkal szemben.
- hívta fel a figyelmet. Úgy véli, hogy a gazdasági függőség ilyen mértékű egyoldalúsága hosszú távon Peking számára jelentheti a legnagyobb hátrányt a vámháború során. Bessent emellett arra is figyelmeztetett, hogy a kínai gazdasági modell rendkívül kiegyensúlyozatlan, talán az egyik legszélsőségesebb példa a modern történelemben, és hogy Peking nem mutat hajlandóságot a valódi, érdemi tárgyalásokra.
A kínai kormány e heti közleménye szerint a vámemelés április 10-én lép életbe, és minden amerikai származású importtermékre vonatkozik. E lépés hátterében Donald Trump elnök korábbi döntése áll, amely értelmében az Egyesült Államok 104%-ra növelte a kínai termékekre kivetett vámokat.
Washington azonban nemcsak gazdasági, hanem biztonsági kérdéseket is felvetett. A pénzügyminiszter felszólította Kínát, hogy tegyen érdemi lépéseket a fentanilkereskedelem visszaszorítására.
- tette fel a kérdést Bessent, rávilágítva egy olyan problémára, amely az amerikai közvélemény és a Trump-kormányzat számára is komoly hatással bír.