Budapesten Donald Trump energiaügyi diplomatája bejelentette, hogy milyen terveik vannak az amerikai cseppfolyósított földgázzal (LNG) Európában.

Lawrence Korb az előadása elején jelezte, hogy energiadiplomáciával foglalkoznak, amelynek háttereként felidézte: az új energiaügyi miniszter világosan rögzítette Trump elnök utasításai nyomán, hogy mi az amerikai érdek az LNG export terén. Ez pedig így hangzik:
Az amerikai LNG (cseppfolyósított földgáz) termelésének növekedése nemcsak az amerikai gazdaság megerősítését szolgálja, hanem új munkahelyek létrehozását is elősegíti, továbbá globálisan javítja az energiaellátás biztonságát is.
Ezzel egy időben az új amerikai külügyminiszter határozottan kijelentette, hogy a tárca a diplomácia eszközeivel kívánja megvalósítani Trump elnök által kitűzött célját: az Egyesült Államok energetikai dominanciájának visszaállítását.
Ezek alapján Lawrence Korb kifejtette:
Nyilvánvaló, hogy az itt való részvételem célja a gázipari szereplők és a nemzetközi partnerek közötti együttműködés felgyorsítása. Arra törekszünk, hogy az amerikai LNG-t minden érintett számára kölcsönös előnyök mentén tegyük elérhetővé.
A szakértő emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok LNG exportkapacitása 2030-ra várhatóan meg fog duplázódni. A már bejelentett projektek megvalósulásával az éves kapacitás elérheti a 270 milliárd köbmétert, szemben a tavalyi 123 milliárd köbméterrel. Kiemelte, hogy az európai piac 2016 óta folyamatosan a legfontosabb szállítási célpontnak számít, és az amerikai LNG export körülbelül fele eddig Európába jutott el. Ezzel a növekvő exportkapacitások figyelembevételével hangsúlyozta, hogy még mindig van lehetőség az európai LNG-export bővítésére.
Ezt a megállapítást azzal a háttérrel tette, hogy emlékeztetett: az Európai Bizottság elnöke már Donald Trump hivatalba lépése után nem sokkal kinyilvánította, hogy az Európai Unió készen áll az orosz gáz amerikai LNG-re való cseréjére. Azóta folyamatosan magas szintű egyeztetések folynak a kérdéskörben. Hozzátette: ezekkel a tárgyalásokkal párhuzamosan az amerikai LNG-export februárban már körülbelül 70%-át tette ki az európai piacnak, ami márciusra tovább növekedett, elérve a 85% körüli szintet.
Ezt követően világosan és tömören három alapvető pontban vázolta fel, hogy mi motiválta a konferencián való részvételét, valamint hogy milyen amerikai érdekek húzódnak meg a háttérben:
A fent említett témákra vonatkozóan kifejtette:
biztosítani akarjuk, hogy az amerikai LNG a kontinens minden szegletébe eljusson.
Folytatta így: "Ez tehát azt jelenti, hogy az európai partnerekkel való együttműködés keretében azonosítjuk és kezeljük az infrastrukturális kihívásokat, ezzel maximalizálva a hatékonyságot. Amennyiben az amerikai cseppfolyósított földgáz, amely Franciaországba, Spanyolországba, Németországba vagy Horvátországba kerül, nem jut el a kontinens minden zugába, vagy ha a kapacitás lekötésével akadályok merülnek fel, akkor az amerikai exportőrök egy értékes piaci lehetőséget hagynak ki. Ezen kívül az európai vásárlók is hátrányba kerülnek, hiszen elveszítik a megbízható, versenyképes áron elérhető termékhez való hozzáférést, valamint a változatos és rugalmas lehetőségek nyújtotta biztonságot."
A második és harmadik cél kapcsán megemlítette, hogy az utóbbi időszakban egyre gyakrabban esik szó bizonyos rugalmas visszagázosító kapacitások (FSRU) bővítéséről, valamint a Bosznia és Horvátország közötti déli összeköttetés kiépítéséről. Ezen kívül a Görögország és Észak-Macedónia közötti rendszerösszekötő, valamint az észak-déli európai szállítási hálózat fejlesztése is napirenden van, amely lehetőséget biztosítana arra, hogy Görögországot összekapcsolják Ukrajnával, és így szélesebb körű energetikai együttműködések valósulhassanak meg a régióban.
Képzeld el, hogy Közép-Európa egy izgalmas házi feladat, amely tele van felfedezésekkel és tanulságokkal. A térség gazdag történelme, sokszínű kultúrái és lenyűgöző tájai mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ez a feladat igazán különleges és egyedi élményt nyújtson. Képzeld el, ahogy a különböző országok hagyományait, nyelveit és gasztronómiáját felfedezed, miközben a régió összetett politikai és gazdasági helyzetével is foglalkozol. Ezen a kalandon keresztül nemcsak a tudásodat bővítheted, hanem új perspektívákat is nyerhetsz a világ megértéséhez.
Kiemelte, hogy jelenleg ezeket a projekteket alaposan elemzik, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy elősegítsék a megvalósításukat. Ehhez aktívan alkalmazzák a diplomáciai eszközöket, hogy elkerüljék, hogy a helyi politikai viszonyok és a befektetett érdekek áldozatává váljanak.
Utalt rá, hogy
mennyire fontos volt például a horvátországi krk-i LNG-kikötő az előző válság alatt, és más említett projekteknek is be kell fejeződnie,
A következő válság elkerülése érdekében elengedhetetlen, hogy proaktívan cselekedjünk, hiszen ha már bekövetkezik a krízis, akkor sokkal nehezebb lesz reagálni. A leghatékonyabb védekezés a jövőbeli problémák ellen a szükséges projektek mielőbbi befejezése. Ebből a megfontolásból kiemelten fontos, hogy az európai partnereink is támogassák a szükséges kapacitások bővítését, hiszen ez nemcsak saját energiaellátásuk biztosítása érdekében elengedhetetlen, hanem a közös jövőnk szempontjából is.
Az előadó hangsúlyozta, hogy az amerikai LNG-export gyorsítása érdekében elengedhetetlen a stabil és kiszámítható európai szabályozói környezet megteremtése. Különösen fontos, hogy a metánszivárgással és más jogszabályi, klímavédelmi követelményekkel kapcsolatban világos és következetes irányelvek álljanak rendelkezésre. A tartósan fennálló bizonytalanság ugyanis negatívan befolyásolhatja az exportkapacitások bővítésére vonatkozó stratégiát, továbbá akadályozhatja az európai energiabiztonsági célok megvalósítását is.
Lowrence Korb végül arra a következtetésre jutott, hogy mi az a kulcsfontosságú tényező, amely a korábban említetteken túlmenően kiemelkedően lényeges az amerikai LNG-exportőrök számára:
azáltal akarjuk segíteni az EU-t az energiabiztonsági céljainak elérésében, hogy hosszú távú szerződéseket írjanak alá az amerikai LNG-szállítókkal, hogy rögzítsük az LNG-kapcsolatainkat.
Az Egyesült Államok a legmegbízhatóbb energiaszállító a világon, amelyet Önök újra és újra bizonyítanak, Európának pedig megbízható energiára van szüksége a gazdasága növekedéséhez.
Emlékeztetett arra, hogy a hosszú távú szerződések kulcsszerepet játszanak az LNG-exportőrök, a finanszírozók és Európa számára egyaránt, hiszen ezek nemcsak gazdasági stabilitást nyújtanak, hanem a jövőbeli energiaellátás biztonságát is megerősítik.
Az európai árakat a következő évtizedekben kiszámítható és megfizethető szinten igyekszik fenntartani, hogy ezzel támogassa mind a fogyasztókat, mind az ipari szereplőket.