Indulhat a munkafolyamat!

A Központi Választási Iroda (BEC) összegyűjtötte az elnökválasztás második fordulójára vonatkozó, az összesen 19.945 szavazókörzetből beérkezett eredményeket. A számadatok szerint Nicușor Dan független jelölt 6.168.642 szavazatot kapott, ami 53,6 százalékos támogatottságot tükröz. Ezzel szemben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) színeiben induló George Simion 5.339.053 voksot szerzett, ami a szavazatok 46,4 százalékát jelenti. A választásra jogosult állampolgárok 64,72 százaléka, összesen 11.641.999 ember voksolt a vasárnapi esemény során. A leadott szavazatok 98,85 százaléka, azaz 11.507.695 szavazat érvényesnek bizonyult, míg az érvénytelen szavazatok száma 134.234, ami 1,15 százalékot képvisel.
Nicușor Dan Maros megyében 67,02%-os, Hargita megyében 90,78%-os, míg Kovászna megyében 84,42%-os támogatottságot ért el. Emellett sikerrel szerepelt más megyékben is, mint például Fehér, Szeben, Brassó, Bihar, Szilágy, Máramaros és Kolozs, ami világosan mutatja, hogy a magyar közösség bizalmát élvezi. Ez a választás azt is jelzi, hogy a választók elutasítják a szélsőséges nézeteket képviselő politikai szereplőket.
A munka viszont csak most kezdődik, mivel jelen állás szerint Románia az ügyvivők országa. Ügyvivő kormányunk van, a politikai pártoknak (PSD, PNL, USR) ügyvivő elnökei vannak, és jelenleg még ügyvivő államfő áll az ország élén. A megválasztott államfő még vasárnap - jelöltként - úgy fogalmazott, hogy ha ő kerül a Cotroceni-palotába, akkor már hétfőn megkezdi a tárgyalásokat a kormányalakítás kapcsán. Egy dolog viszont látszik: a matek nem adja ki a többségi kormányt a PSD nélkül, ami azt is jelenti, hogy vagy visszaállítják a szociáldemokrata-liberális-RMDSZ koalíciót, vagy beveszik az USR-t is. A jelenlegi politikai helyzetben nem lenne legitimitása egy kisebbségi kormánynak, hiszen a problémák kezeléséhez elengedhetetlen a stabilitás, ezt pedig egy kisebbségi kormány nem tudja biztosítani.
Nicușor Dan Ilie Bolojan, a jelenlegi ügyvivő államfő, a választási viták során miniszterelnök-jelöltként került előtérbe. Bolojan azonban akkoriban nem adott érdemi választ arra, hogy az ő neve felmerült e fontos poszt kapcsán. Kérdéses, hogy a PSD, mint a legnagyobb parlamenti párt, képes lesz-e elfogadni, hogy más személy töltse be a miniszterelnöki pozíciót. A politikai tájékozódás során további kérdések is felmerülnek, például, hogy mely pártok milyen tárcákhoz jutnak majd. Most azonban a legfontosabb, hogy a pártoknak legyen elnöke, hogy valódi tárgyalások kezdődhessenek.
A következő évek kihívásokkal teli időszakot ígérnek. Románia előtt hatalmas költségvetési hiány tornyosul, amelynek csökkentéséhez elkerülhetetlenek a megszorító intézkedések, amelyek valószínűleg nem nyerik el a lakosság tetszését. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy Simion elnöksége és az AUR kormányra kerülése sokkal súlyosabb következményekkel járhatott volna a gazdaságunk számára. Ennek ellenére a mérsékelt politikai erőknek mindent meg kell tenniük a helyzet javítása érdekében! Szükség van kézzelfogható eredményekre és átlátható működésre, mert ha így folytatódik, három és fél év múlva arra ébredhetünk, hogy a szélsőséges pártok a parlamenti választások során a szavazatok több mint felét elnyerik, és akkor már nem lesz eszközünk arra, hogy megfékezzük őket. Az államelnök-választás körüli helyzet most még elkerült minket, de a következő alkalomra fel kell készülnünk, hogy ne érhessen minket váratlanul a következő veszély.