A tengeri védelmi tevékenységek keretében járőrhajók biztosítják a tengeralatti infrastruktúra védelmét, míg Észtország a NATO 4. cikkelyére támaszkodik e fontos feladat ellátásában. - Világgazdaság
Az elmúlt időszakban több támadás is érte a Balti-tenger alatt húzódó kritikus infrastruktúrát. Észtország most járőrhajót küld ezek védelmére és a NATO 4. cikkelyére hivatkozik.
Észtország egy nappal azután, hogy Finnország lefoglalt egy olajszállító tartályhajót, amely a gyanú szerint horgonyával megrongált egy 105 kilométeres tenger alatti villanyvezetéket - járőrhajót küldött a vezetékek őrzésére - értesült a Bloomberg.
Péntek reggel a Raju katonai hajó elindult, hogy őrizze az EstLink 1-et, amely a második tenger alatti vezetékként szolgál a Balti-tengeren. Ez a vezeték kulcsszerepet játszik a balti és északi országok villamosenergia-hálózatainak összekapcsolásában.
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – hangsúlyozta Hanno Pevkur, Észtország védelmi minisztere pénteken adott nyilatkozatában.
Észtország a NATO védelmét kérte
A bevetésre azután került sor, hogy a finn és az észt kormány megállapította: a lefoglalt Eagle S olajszállító tartályhajó az orosz árnyékflotta részeként működött, és ezzel komoly fenyegetést jelentett a balti-tengeri kritikus infrastruktúrára nézve. A hatóságok csütörtökön hajtották végre az akciót, és a hajót finn vizekre irányították.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az Interfax hírügynökség szerint nem kívánta kommentálni a hajó feltartóztatásáról szóló döntést, mondván, hogy az nem tartozik az elnöki adminisztráció hatáskörébe.
Észtország a NATO 4. cikkelyére hivatkozik, amely szerint a "felek tanácskozni fognak egymással valahányszor bármelyikük véleménye szerint a felek egyikének területi épségét, politikai függetlenségét vagy biztonságát veszély fenyegeti".
Sorozatosan vandalizálják a kábeleket.
Az elmúlt egy év során ez már a harmadik hasonló incidens, amely aggodalmat keltett. A múlt hónapban a Balti-tengeren egy Finnországot és Németországot összekötő nagy sebességű optikai kábel szakadása történt, feltehetően valamilyen külső hatás következtében. Ezen kívül egy közeli összeköttetés, amely Litvánia és Svédország között teremt kapcsolatot, szintén megsérült. A hatóságok a történteket egy kínai áruszállító hajóval hozták összefüggésbe. Az Észtország hivatalos nyilatkozata szerint azonban a balti ország áramellátása biztonságban van, és nem áll fenn közvetlen veszély.