Brüsszel újabb lépést tett a demokratikusan megválasztott grúz kormány ellen, ezzel tovább fokozva a feszültséget a két fél között.


Georgia kormányát továbbra is szankcionálja Brüsszel: ezúttal az EU és a kaukázusi állam közötti vízumkönnyítési megállapodás részleges felfüggesztéséről döntött az Európai Unió Tanácsa.

Az intézkedés kiterjed a georgiai hivatalos delegációk tagjaira, továbbá a nemzeti és regionális kormányok, valamint parlamentek képviselőire is. Emellett érinti az alkotmánybíróság és a legfelsőbb bíróság tagjait, valamint azokat a személyeket, akik diplomata-útlevéllel rendelkeznek. Fontos megemlíteni, hogy a rendes útlevéllel bíró grúz állampolgárok továbbra is élvezhetik a vízummentességet, amennyiben rövid távú tartózkodásra látogatnak az EU területére.

- emelte ki lapunknak Kránitz Péter Pál, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója. A szakértő véleménye szerint a bukott Biden-kormányzat fő célkitűzése ez volt, és jelenleg Brüsszel is ezen dolgozik.

Az Európai Unió a legújabb intézkedéseit a demokrácia visszaszorulásával és az elnyomó gyakorlatok terjedésével indokolta. A konkrét okok között kiemelkedik a tavaly elfogadott, a külföldi befolyás átláthatóságát célzó jogszabály, valamint a "családi értékek és a kiskorúak védelmét" érintő jogszabálycsomag.

László András, az Európai Parlament képviselője, aki választási megfigyelőként aktívan részt vett a voksolás folyamatában, korábban lapunknak nyilatkozott a helyzet alakulásáról. Kiemelte, hogy a kaukázusi országban sikeresen bevezették az elektronikus szavazatszámlálási rendszert, amelyet széleskörűen alkalmaztak. A Georgiai Álom párt lenyűgöző, több mint háromszázezer szavazatos győzelmet aratott, ami figyelemre méltó, tekintve, hogy a választásra mintegy kétmillió ember regisztrált. Ezen eredmények jelentőségére hívta fel a figyelmet a képviselő.

Orbán Viktor miniszterelnök a választások eredményeit követően felfedezőútra indult a Kaukázus festői tájaira.

Related posts