Hunyadi győzelme Ausztria felett: az osztrák közönség reakciója és érzései az esemény kapcsán.

Húsvéthétfőn indult hódító útjára a Magyarországon nagy népszerűségnek örvendő sorozat.
Hétfőtől kezdve Ausztriában is elérhetővé válik a Hunyadi sorozat, így az osztrák közönség is bepillantást nyerhet Magyarország történelmének egy izgalmas időszakába. A Facebookon érkezett visszajelzések azonban vegyes képet mutatnak: míg egyeseknek teljesen közömbös a sorozat, másokat viszont a történelmi kontextus és a korszak iránti kíváncsiság vonzott a képernyő elé. Érdemes megjegyezni, hogy az osztrák közszolgálati csatorna aktívan részt vett a sorozat létrehozásában is, mint partner.
A kommentelők között többen jelezték, hogy négy epizód után feladták a sorozatot, mivel egyszerűen nem tudták magukat beleélni a történetbe. Voltak, akik őszinte sajnálkozással tették ezt, hiszen szerettek volna érdemben véleményt formálni, de csak azt érezték, hogy valami nem klappol. A grandiózus, de érzelmileg túltolt rendezést és a Braveheart (itthon A rettenthetetlen címmel futott - a szerk.) vagy a Trónok harca hangulatát sokan kritizálták, úgy vélték, hogy a költségvetés ugyan jelentős, ám a felhasználás módja nem indokolta az eredményt.
Ugyanakkor többen is megjegyezték, hogy a történelmi háttér alapos ismerete jelentősen fokozza a sorozat élményét. Magyarországi iskolai tanulmányokra és személyes érdeklődésre hivatkozva kiemelték, hogy aki tisztában van a 150 éves török uralom fontosságával, az egészen más perspektívából szemléli ezeket a képsorokat – ahogyan egy nyaralási fénykép is teljesen más jelentést nyer annak számára, aki már járt az adott helyszínen.
Egy különösen szép emlék bukkant fel: egy alapiskolában kötelező olvasmányként ismert történelmi könyv, amely a múlt egy izgalmas, mégis kegyetlen időszakát tárja elénk. Ez a mű nemcsak a korszak eseményeit eleveníti meg, hanem jelentős mértékben hozzájárulhatott a sorozat mélyebb megértéséhez is. E korszak számos hagyományt és örökséget hagyott ránk, gazdagítva ezzel a magyar kultúra szövetét.
A kritikák nem kerülték el az ORF-ot sem: sokan kifogásolják, hogy a dokumentumfilmek és történelmi sorozatok gyakran a "műsoridő-terv" érdekében csonkítva kerülnek adásba, míg a reklámoknak és a trailereknek széleskörű teret biztosítanak. Az egyik kommentelő véleménye szerint ez már a "botrány határvonalát súrolja".
Zárszóként egy néző kifejezte, hogy a magyar arisztokrácia őszinte természete Rákóczi távozásával végérvényesen eltűnt, és ez a hiányosság mélyen befolyásolja a történelmi eposz utóhatását.
A story.hu még a múlt héten lehetőséget kapott arra, hogy beszélgessen a sorozat főszereplőjével, Kádár L. Gellérttel. Az utóbbi napokban a színész folyamatosan megosztotta tapasztalatait az ausztriai interjúkról és sajtóeseményekről. Miközben Szlovéniába tartott, Gellért elárulta, hogy az osztrák PR-körúton rendkívül kedvező fogadtatásban részesült, ami nagyban hozzájárult a projekthez fűzött reményeihez.
A 24.hu osztrák sajtóelemzése alapján a Krone megjegyzi, hogy a sorozat első két epizódját még nem érdemes a Trónok harcához mérni, de a magas költségvetés biztosítja a lenyűgöző nézői élményt. A lap hangsúlyozza, hogy a produkció simán versenyez a streaming szolgáltatásokkal, hiszen látványos csatajelenetei, széles panorámaképei és gyönyörű jelmezei valóban lenyűgözőek. A színészek, akik gyakran viselik és levetik ezeket a csodás öltözékeket, szintén rendkívül vonzóak – olvasható a cikkben.
A Presse is kiemeli, hogy a sorozat nem igen vette figyelembe a korabeli leírásokat Hunyadiról ("alacsony, zömök, rózsás kerek arcú"), cserébe fontos szerepet játszanak a férfi és női meztelen felsőtestek. "A Kádár L. Gellért által alakított Hunyadi (akár csak Murad szultán) magas és szexi, és a női főszereplők sem maradnak el tőle vizuálisan. Legalábbis az első két epizódban: több a mell, mint a vér" - idézi a 24.hu.