Hrabovszky György lelkész emlékére gyűltek össze az emberek, hogy tiszteletüket tegyék a kivételes személyiség előtt. Az esemény során megosztották vele kapcsolatos emlékeiket és tapasztalataikat, amelyek mind hozzájárultak ahhoz, hogy a közösség szívében


Kétszáz esztendeje távozott az élők sorából Hrabovszky György, a várpalotai evangélikus gyülekezet neves lelkésze. Halála évfordulója tiszteletére emlékünnepséget rendeztek a helyi templomban, ahol Csepregi Zoltán, az MTA doktora és egyháztörténész tartott előadást. Az ünnepi esemény keretében felavatták a templom és a kapu közötti megújított járdaszakaszt is, ezzel is méltó módon emlékezve a múlt nagy személyiségére.

A várpalotai evangélikus gyülekezet története 1700-ra nyúlik vissza, amikor is önálló közösségként alakult meg. A gyülekezet temploma 1780-ban készült el, és azóta is a helyi hívők szellemi központja. Különösen emlékezetes Hrabovszky György lelkész munkássága, aki 1788 és 1795, valamint 1803 és 1817 között vezette a közösséget. Az ő nevéhez fűződik egy árvaház alapítása, a parókia megépítése, valamint az iskola bővítése, továbbá a templom impozáns tornyának elkészítése is, amely a mai napig a város egyik jelképe. Az evangélikus közösség büszkén ápolja Hrabovszky György örökségét, amely mély nyomot hagyott a gyülekezet életében.

A várpalotai templomban tartott megemlékezésen Csepregi Zoltán egyháztörténész, az MTA doktora beszélt Hrabovszky György családjáról, tanulmányairól, várpalotai gyülekezeti lelkészként végzett munkájáról, tudományos tevékenységéről és hagyatékáról, szellemi örökségéről. Az Evangélikus Hittudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára elmondta, Hrabovszky szívügye volt az árvaházzal egybeépített iskola fenntartása. Nem ismert az oka, hogy első várpalotai szolgálata után miért ment el a gyülekezetből. Lehet, hogy szókimondó, heves természete miatt összekülönbözött emberekkel, de az is magyarázat, hogy abban a korban a lelkészek gyakran váltották szolgálati helyeiket. 1803-ban visszatért, tizennégy évig maradt Várpalotán.

A Várpalotai Evangélikus Közösség a város szívében található, ahol a helyi hívek összegyűlnek, hogy megosszanak egymással hitbeli tapasztalataikat és támogassák egymást a mindennapokban. A közösség aktívan részt vesz különböző programokban, mint például bibliaórák, ifjúsági csoportok és jótékonysági rendezvények, amelyek célja a helyi társadalom szolgálata és a testvéri összetartás erősítése. A templom falai között mindig nyitott ajtók várják az új érdeklődőket, akik szeretetteljes közegben találhatnak otthonra, ahol a hit és a közösségi értékek egyaránt fontosak.

Dr. Csepregi Zoltán szólt arról, hogy Hrabovszkyt lobogó szeretet fűzte a magyar nyelvhez, célja volt a magyar nyelv és az olvasás népszerűsítése. Tudományos munkáit magyar nyelven írta, összegyűjtötte a dunántúli egyházkerület aktív lelkészeinek és tanítóinak életrajzát.

A megemlékezés zárásaként dr. Zsednai Józsefné, Várpalota lelkipásztora, valamint Láng Géza, a gyülekezet felügyelője mély tisztelettel helyezték el koszorújukat Hraboszky György emléktáblájánál.

Az alkalomra készült kapu és templom közötti 80 méteres járdaszakasz felújítása során 2,3 millió forintot fordítottak a projekt megvalósítására, amelyből az egyházmegye egy millió forinttal támogatta az ügyet. Az előzőleg balesetveszélyes állapotú járdát mostantól egy esztétikus, biztonságos megoldás váltja fel, amelyet a várpalotai Forrás Evangélikus Keresztyén Óvoda egykori óvodásai, Balogh Bence Gábor és Balogh Áron terveztek és valósítottak meg. Ezen a jeles eseményen a fiatalok egy evangélikus templom feliratú táblát is átadtak a gyülekezet lelkészének és felügyelőjének, ezzel emléket állítva a közösség összefogásának.

Related posts