A hólánc használata nem éppen a legegyszerűbb dolog a vezetés során, de létezik egy megbízható és biztonságos módja ennek a kihívásnak.
Haladjon lassabban, tartson távolságot és kerülje a hirtelen mozdulatokat vezetés közben
A téli gumiabroncsok önállóan nem pótolják a hóláncokat. Ha hegyvidéki területeken autózik, a havas utakon könnyedén megakadályozhatja a haladást a láncok hiánya. Az Alpok, a Tátra, vagy akár a magyarországi magasabb fekvésű kirándulóhelyek felkeresésekor mindenképpen érdemes magával vinni a hólánc készletet - figyelmeztet az Auto Bild.
Hólánc szettek vásárlására autósboltokban, különféle autókereskedésekben, valamint nagyobb áruházakban is lehetőség nyílik, különösen a téli hónapokban. Fontos azonban, hogy a megfelelő méretű láncot válasszuk! A hóláncok kiválasztásához elengedhetetlen a jármű típusának, a gumiabroncs pontos méretének (például 175/70-13) és a felni szélességének (például 6Jx15) ismerete. Ne feledje, hogy a gépjármű használati útmutatójában található információk irányadóak: bizonyos, keskeny kerékjárati ívvel rendelkező autók esetében nem minden láncrendszer alkalmazható.
Minden hólánc típusa rendelkezik saját, egyedi jellemzőkkel. Azonban, ha tudja, hogyan kell kezelni őket, a legtöbb hólánc felszerelése meglehetősen egyszerűvé válik. Éppen ezért javasolt, hogy legalább egyszer próbálja ki a láncok kerékre helyezését, mielőtt elindulna az útra. A gyakorlás különösen hasznos lehet, ha nehéz körülmények között, fagypont alatti hőmérsékleten és csúszós úton, fagyos ujjal kell megoldania a feladatot.
Miután a járművet a kerekekre állította, érdemes egy rövid próbaútra indulni, hogy ellenőrizze, megfelelően illeszkednek-e a láncok. Figyeljen arra, hogy a futófelület és a lánc között ne legyen egy centiméternél nagyobb hézag. Ha mégis tapasztal ilyet, akkor ne habozzon, húzza meg őket újra! És ne feledje: a láncokat időben kell felszerelni! A telepítés különösen megterhelő lehet, ha a jármű már elakadt.
Az autó vezetési és fékezési viselkedése megváltozhat, ha a hóláncot felszerelte a kerekekre. Ezért sokkal óvatosabban kell vezetni.
Hólánccal ellátott járművel tilos 50 km/órás sebességnél gyorsabban közlekedni.
A szakértők hangsúlyozzák, hogy a sofőröknek érdemes tudomásul venniük: az elektronikus menetstabilizáló program és a kipörgésgátló rendszer csökkentheti a hóláncok hatékonyságát. Fontos, hogy ezeket a rendszereket leállítsák, kivéve, ha a gépjármű használati útmutatója eltérő utasítást ad.
Ahogy az út végre megszabadul a hó rétegétől, azonnal távolítsa el a láncokat!
A hóláncokat egyébként nem szabad nyári gumiabroncsokon használni - és nem csak azért, mert hóban kötelező a téli gumiabroncsok használata. A láncok jó tapadást biztosítanak az autónak a meghajtó tengelyen, de a nem meghajtott tengelyen a nyári gumiabroncsokkal szinte egyáltalán nem tapadnak - ez nagyon veszélyes kombináció.
Mindig ügyeljen arra, hogy elegendő távolságot tartson az előtte haladó járműtől, és folyamatosan figyelje a környezetét. Legyen éber, és ne csak az előtt zajló eseményekre koncentráljon, hanem a háta mögött és oldalán történtekre is!
Amennyiben érzi, hogy csúszik, semmiképp ne nyomjon satuféket, mert kipöröghet. Inkább vegye ki az autót sebességből, és ha lassan halad, akkor hagyja magától megállni. Esetleg nagyon finoman adjon gázt, de ne pörgesse ki a kereket, mert elkaparhat. A kormányt minden esetben tartsa egyenesen, ne rángassa és ne tekerje el hirtelen mozdulattal.