Az indukált légköri rezgések, például a viharok vagy más időjárási jelenségek, képesek jelentős hatást gyakorolni az elektromos hálózatokra. Amikor ezek a rezgések bekövetkeznek, a légkörben keletkező elektromágneses impulzusok zavarhatják az áramellátást


Felmerült a lehetőség, hogy a Spanyolországot és Portugáliát sújtó áramkimaradás hátterében egy különleges légköri jelenség állhat. Ugyanakkor a spanyol meteorológiai szolgálat (AEMET) szerint nem tapasztaltak semmiféle rendellenes légköri vagy hőmérsékleti anomáliát, írja a Live Science.

Hétfő reggel, április 28-án, egy szokatlan nemzetközi áramszünet sújtotta Spanyolországot, Portugáliát, valamint Délnyugat-Franciaország bizonyos területeit. Ez a váratlan esemény komoly zűrzavart okozott: repülőterek zártak be, utasok ragadtak a lisszaboni és madridi metrókban, míg a kórházak kénytelenek voltak lemondani a műtéteket.

A portugál villamosenergia-hálózat üzemeltetője, a Redes Energéticas Nacionais (REN) nemrégiben egy különös jelenséget, az "indukált légköri rezgést" azonosított a problémák forrásaként. A jelentés szerint a Spanyolország belső területein tapasztalt szélsőséges hőmérséklet-ingadozások következtében rendellenes oszcillációk keletkeztek a 400 kV feszültségű vezetékekben. Ezek az oszcillációk szinkronizációs zavarokat idéztek elő az elektromos rendszerek között, ami végül egymást követő problémákhoz vezetett az összekapcsolt európai hálózatban.

A REN később azonban megcáfolta ezt a magyarázatot. Hétfő délután kiadott közleményükben azt állították, hogy "a spanyol hálózatban történt jelentős feszültségingadozás állt a kimaradás hátterében, egy olyan időszakban, amikor Portugália Spanyolországból importálta az energiát".

A szélsőséges hőmérséklet-változások valóban különös oszcillációkat idézhetnek elő a nagyfeszültségű vezetékekben, amelyek így fizikailag mozgásba lendülnek. E jelenség hátterében az áll, hogy a hőmérséklet ingadozása következtében a vezetékek bizonyos pontokon tágulnak, ami megváltoztatja a feszültségi viszonyokat és az aerodinamikai jellemzőket. Ezen a módon kölcsönhatásba lépnek a széllel és az elektromos árammal, ami mind fizikai, mind elektromos szempontból destabilizálhatja az energiarendszert.

Victor Becerra, a Portsmouthi Egyetem energiarendszerekkel foglalkozó professzora szerint: "Ha ezek a feltételek fennálltak, rendellenes oszcillációkat válthattak ki a nagyfeszültségű vezetékekben." Ez vezetők szakadásához, rövidzárlatokhoz vagy az infrastruktúra, például átviteli tornyok károsodásához vezethet.

A védelmi rendszerek automatikusan lekapcsolják az érintett vezetékeket ilyen hibák esetén, ami dominóhatást indíthat el, és egyes generátorok instabilitását és lekapcsolását okozhatja.

A nagy teljesítményű generátorok leállása hirtelen és drámai egyensúlyzavart okozhat az energiaellátás és -igény viszonyában, ami széleskörű áramkimaradásokhoz vezethet.

- magyarázta Becerra.

Bár többen is utaltak arra, hogy esetleg kibertámadás lehet a háttérben, ezt eddig nem támasztja alá semmilyen bizonyíték. Eduardo Prieto, a spanyol Red Eléctrica hálózatüzemeltető szolgáltatási vezetője kedden hangsúlyozta, hogy a kiberbiztonsági incidens lehetősége teljes mértékben kizárt.

Az ilyen méretű áramkimaradások nem ismeretlenek a múltban: 2003-ban Olaszország jelentős területein 12 órás áramszünetet tapasztaltak, míg 2006-ban egy Németországot sújtó hőmérséklet-emelkedés következtében Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Belgiumban és Marokkóban is áramkimaradások léptek fel.

Kedd reggelre az áramellátás fokozatosan helyreállt az Ibériai-félszigeten. Portugália teljes területén, valamint Spanyolország területének 99%-án már visszaállt az elektromos áram szolgáltatása. A hatóságok jelenleg is azon fáradoznak, hogy feltárják az incidens valódi okát, és intézkedéseket dolgoznak ki a jövőbeli hasonló események megelőzése érdekében.

Related posts