Célunk, hogy az egyház mindig egy befogadó otthont jelentsen mindenki számára - Leó pápa Úrangyala imájában.


Vasárnap délben XIV. Leó pápa második alkalommal vezette az Úrangyala imát Castel Gandolfóban. Katekézisének középpontjában a vendégszeretet fogalma állt, arra ösztönözve a híveket, hogy a nyári időszakban "lassítsanak" le, és kihasználják az alkalmat, hogy találkozzanak Jézussal, miközben elsajátítják a vendéglátás művészetét. A pápák nyári rezidenciája előtti Szabadság tér tele volt hívekkel és zarándokokkal, akik ezúttal is lelkes tapssal és éljenzéssel fejezték ki szeretetüket a Szentatya iránt.

A mai liturgia Ábrahám és felesége, Sára, majd a két nővér, Márta és Mária, Jézus barátai vendégszeretetére hívja fel a figyelmünket (vö. Ter 18,1-10; Lk 10,38-42) - kezdte beszédét Leó pápa. Minden alkalommal, amikor részt veszünk az eucharisztikus asztalnál, maga Isten az, aki eljön, hogy "kiszolgáljon minket" (vö. Lk 12,37). A mi Istenünk vendéggé tudta magát tenni, és ma is ott áll az ajtónkban és kopogtat (vö. Jel 3,20 -"Nézd, az ajtóban állok és zörgetek") - mondta a pápa, majd figyelemre méltónak nevezte, hogy az olasz nyelvben a vendég egyszerre jelenti azt, aki vendégül lát, és azt, akit vendégül látnak. Ezen a nyári vasárnapon gondolkodjunk el a kölcsönös befogadás játékán, amely nélkül életünk elszegényedik - kérte Leó pápa.

Nyissuk meg szívünket, és lépjünk túl saját határainkon, hogy befogadhassuk Jézus szeretetét és tanításait.

A Szentatya hangsúlyozta, hogy a vendéglátásban, valamint vendégeként is elengedhetetlen az alázat, a tapintat, a figyelem és a nyitottság. Márta, aki rendkívül elfoglalt Jézus fogadásával, kockáztatja, hogy elveszíti egy felejthetetlen találkozás varázsát. Bár Márta nagylelkűen cselekszik, Isten azonban egy még szebb hívást kínál neki: arra ösztönzi, hogy lépjen túl önmagán. Csak ilyen módon szárnyalhat fel igazán az életünk. Meg kell nyílnunk valami olyan felé, ami elvonja figyelmünket a saját gondjainkról, és egyúttal betölti szívünket. Amikor Márta panaszkodik, mert a nővére egyedül hagyta a szolgálatban, Mária látszólag teljesen elveszítette az időérzékét, Jézus szavai teljesen magukkal ragadták. Jézus azért szól Mártához, mert ő is részesülhetett volna abban a bensőséges élményben, ami mindkettőjüknek örömet hozhatott volna.

Tanuljunk meg többet a vendéglátás művészetéről

A nyári időszak lehetőséget kínál számunkra, hogy lelassítsunk, és Máriához hasonlóan figyelmünket a lelki töltekezésre összpontosítsuk, Mártával szemben. Gyakran nem engedjük meg magunknak, hogy a legjobb élményekkel gazdagodjunk – hívta fel a figyelmet a pápa. Pihenjünk úgy, hogy közben a vendéglátás művészetének rejtelmeit is felfedezzük. Az úgynevezett "vakációs ipar" számos élményt kínál számunkra, de lehet, hogy nem éppen azt keressük, amire valóban vágyunk. Az igazi találkozások nem pénzért vásárolhatók meg, legyen szó Istenről, más emberekről vagy a természetről. Csupán annyira van szükség, hogy vendégül lássuk egymást: adjunk helyet másoknak, és merjünk mi is helyet kérni. Ahogyan Ábrahám és Sára, akik bár idősebb korukra érkeztek, mégis szívesen befogadták az Urat három idegen formájában. Számunkra is bőven van még lehetőség, hogy új élményeket és kapcsolatokat öleljünk magunkhoz.

Fogadjuk be mindig az Urat, aki engedélyt kér, hogy beléphesssen

XIV. Leó pápa végül Máriához, a Szűzanyához fordult imájában, aki szívében fogadta az Urat, és Józseffel közösen otthont teremtett számára. Ő az, aki megtestesíti hivatásunk lényegét, az egyház küldetését, hogy mindig nyitott ajtóval várja az embereket, és hogy továbbra is befogadó szívvel fogadja az Urat, aki szeretettel kér bebocsátást.

Related posts