Fedezd fel Csongrád-Csanád vármegye legapróbb falvának titkait – egy olyan hely, ahol a természet és a kultúra összhangban él egymással. Nézd meg galériánkat, és merülj el a falu lenyűgöző látnivalóiban, amelyek mindenkit elvarázsolnak!

Kövegy, a vármegye legkisebb falucskája, nem büszkélkedhet műemlékekkel vagy impozáns épületekkel, csupán egyetlen régi építmény díszíti a települést. Ez azonban nem von le a varázsából: a falu csöndes, barátságos és szeretetteljes légköre mindenkit magával ragad. Itt élnek azok az emberek, akik munkaszeretetükkel és kedvességükkel igazi közösséget alkotnak. Fedezd fel a kövegyi élet apró csodáit a képeslapokon keresztül!
Amikor valaki meghallja ezt a falu nevét, valószínűleg az első dolog, ami eszébe jut, az, hogy Csongrád-Csanád vármegye legkisebb lélekszámú települése. Tény, hogy 1941-ben még több mint kilencszáz lakosa volt, de a legújabb adatok szerint ma már csupán 314-en élnek itt. Mindez ellenére a falunak gazdag történelmi múltja van, és nem is olyan távoli helyen található: két város, Makó és Csanádpalota között helyezkedik el, az utóbbihoz viszonylag közel. A település felfedezése nem igényel túl sok időt, hiszen mindössze tíz utcával rendelkezik, és a központban található látnivalók szinte mind elérhetőek. Fedezzük fel, mit mesélnek nekünk a kövegyi képeslapok!
Izgalmas név, gazdag történelmi háttérrel.
Kövegy neve a helyi hagyományok szerint a terület kavicsos talajának köszönhető, amelyet az itt legeltető pásztorok adtak neki, kezdetben Kövek néven. A krónikák 1764-ben még pusztaként említik a települést, amely csak 1843-ban kezdett fejlődni, amikor dohánytermesztő családok telepedtek le a környező falvakból. Ennek emlékét a helyi címer szimbolikája is tükrözi, hiszen több mint 120 katolikus dohánykertész család számára biztosítottak itt új otthont. Kövegy Csanádpalotához tartozott, majd időszakosan önálló lett, de 1973-tól 1990-ig ismét közös tanács alatt állt Csanádpalotával. Végül a rendszerváltás után tudta visszanyerni függetlenségét, és azóta is megőrzi sajátos identitását.
A kövegyi képeslapok legszebbjén a templom
Ami a helyi nevezetességeket illeti, első helyen kell megemlíteni az 1902-ben épült, Szűz Mária tiszteletére épült, az északi, azaz skandináv téglaépítészet formajegyeit mutató katolikus templom. Nem műemlék, de helyi védelem alatt áll és különlegessége, hogy 10 ablaküvegét a makói alkotóművész, Jámborné Balog Tünde festette. Előtte feszület látható és közvetlenül mellette áll a 36 második világháborús helyi hős 1993-ban emelt emlékműve. Ezen kívül figyelemre méltó a tavaly átadott, lépésenként korszerűsített művelődési ház épülete, valamint a polgármesteri hivatal szépen gondozott parkja a trianoni emlékművel. És érdemes megnézni a falu határában, a Palotára vezető kerékpárút mellett az 1930-ból maradt csordakutat. A gémeskutas, vályús itató kis híján teljesen tönkrement, végül egy ismert palotai vállalkozónak, Vetró Józsefnek köszönhetően menekült meg.